Természetesen mindannyian profi eszközöket akarunk használni, ha a kedvenc késünk karbantartásáról van szó. Ezek azonban nem mindig vannak kéznél, sőt, előfordul az is, hogy irreálisan drágának találjuk őket. Ilyen esetekre érdemes tisztában lennünk néhány okos praktikával. Az előző részben a kerámia bögre és a bőröv került terítékbe. De van még más is a tarsolyunkban.

Körömreszelő/dörzspapír

Bár körömreszelő inkább a hölgyek kelléktárának kötelező eleme, a legtöbb körömvágó készletben is megtalálható, így alapvetően általános, hétköznapi eszköznek minősül, ami nagyobb eséllyel lesz kéznél standard körülmények között, mint egy fenőkő.

A körömreszelővel és a dörzspapírral is viszonylag egyszerű dolgunk van, ha élezésre kerül a sor, hiszen csupán csak végig kell húzni őket néhányszor az él mentén (mindkét oldalon). Ha van több típus is a készletben, akkor érdemes a durvábban kezdeni, majd a finomabb kialakítású reszelővel folytatni. Így jobb minőségű élt alakíthatunk ki.

Nylon heveder

Élezés után, történjen az fenőkővel, kerámia bögrével vagy éppen körömreszelővel, el kell távolítani a visszamaradt fémrészecskéket. Ez nem mellékes feladat, az élezés folyamatának fontos összetevője, s ráadásul erősíti az élt.

Ez történhet bőrrel, például bőrövvel, de elvégezhetjük nylon hevederrel is, ami egy túrahátizsákot cipelve biztosan mindig a kezünk ügyében lesz. A folyamat ugyan az, mint a bőröv esetében.

shutterstock_84190537

Kartonpapír

Bár nem olyan hatékony, mint a nylon heveder vagy éppen a bőröv, de a felesleges fém fragmentumok eltávolítására a kartonpapír is megteszi a magáét. Ugyan úgy kell eljárnunk, mint az a bőrnél vagy a nylonnál, csaj óvatosabb mozdulatokra van szükség, hisz a kés könnyebben átszalad a papíron. Egy fokkal hatékonyabbak lehetünk, ha egy-két vékonyabb réteget lehúzunk a kartonpapírról, s a szabaddá váló résszel dolgozunk.

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!