Régi igazság, hogy ha jó minőségű és hosszú élettartamú kést szeretnénk, akkor gondoskodnunk kell róla. Sok családban apáról fiúra száll a kedvenc kés, s e szép hagyomány fenntartásához fontos, hogy ne hagyjuk elenyészni az eszközt. Legtöbbeknek ilyenkor az él, esetleg a markolat lebeg a szeme előtt, bár néhányan valószínűleg a toknak is hajlandóak figyelmet szentelni. Van azonban a késeknek egy általánosan elhanyagolt része, mégpedig a csíptető, amivel ugye hozzá tudjuk erősíteni a kést a nadrágzsebhez. Ez néhány késnél a markolaton helyezkedik el, de sokszor a tokon kap csak helyet.

Időnként állítani kell rajta

A csíptető pontosan egy olyan rész, amit folyamatosan használunk, ami állandó igénybevételnek van kitéve, ezért hamarabb is használódik el. Ez általában kétféleképp jelentkezhet: túl szoros, vagy túl laza lesz a csíptető. Előbbi esetben a ruházatunkban eshet kár (a csíptető kikezdi a nadrág anyagát), utóbbiban pedig akár balesetveszélyes is lehet a helyzet, hisz lényegében a csíptető ekkor már nem szolgálja a célját.

shutterstock_203628799

A megoldás többféleképpen jelentkezhet. Ha túl laza a csíptető, akkor érdemes meghúzni a csavarokat, persze csak óvatosan, mert a túlhúzással ellentétes eredményt érhetünk el. Ha bizonytalanok vagyunk, inkább vigyük a kést szakemberhez, nem kell nagy kiadástól tartanunk.

A másik lehetőség, hogy túl szoros a csíptető. Ekkor lehetséges, hogy elég csupán a csavarokon lazítani (persze mértékkel), de előfordulhat, hogy a csíptető torzulása okozza a túlzott feszességet. Ekkor egy fogó segítségével meg lehet próbálkozni az ésszerű határokon belül maradó feszegetéssel. Ha ezzel visszanyeri eredeti alakját a csíptető, akkor valószínűleg megoldottnak tekinthető a probléma.

A következő részben körbejárjuk, hogy mit tudunk tenni akkor, ha a csíptető kikezdi a nadrág anyagát.

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!