Manapság, a hétköznapi életben a kés pengéje hússal érintkezik a legritkábban. Sokkal több kartonpapíron kell például keresztül szaladnia. Jön a postás, hozza a neten rendelt holmikat, s a ragasztócsíkot reflexből a késsel vágjuk szét. S már kész is a baj, ragacsos lett a penge. Szerencsére van megoldás!

WD-40

Ha ragacsos réteg kerül a pengére, akkor azt nem fogjuk tudni meleg vízzel és némi szappannak eltávolítani. A kaparás sem az igazi, hiszen foltok, rosszabb esetben pedig karcok maradhatnak vissza, nem is beszélve a tisztításra szánt eszköz kopásáról. A WD-40 azonban alkalmas rá, hogy eltávolítsa az efféle szennyeződéseket is. Nincs más dolgunk, mint befújni a pengét egy kis WD-40-el, hagyni egy rövid ideig hatni, majd egy durvább ronggyal, határozott mozdulatokkal letörölni. Így ismételten régi fényében pompázik majd a kés!

Ennek hátránya, hogy ételek közelében nem ajánlott a használata. Ugyan a kutatási eredmények azt bizonyítják, hogy emberi fogyasztásra szánt ételre kerülve a WD-40 nem okozhat egészségkárosodást. Mindenesetre jobb félni, mint megijedni! Olyan kést tehát, amelyet étkezésre is használunk, inkább ne fújjunk be WD-40-el.

Étkezési olaj

Az étolaj használata kés pengéjének tisztítására talán nem teljesen megszokott, de cserébe nagyon hatékony. Ha ragacsos lett a penge, nincs is más dolgunk, mint csöpögtetni egy kis étkezési olajat a pengére, majd egy durvább ronggyal áttörölni azt.

Ennek előnye az előző módszerhez képest, hogy étolajjal kezelt késekre nem vonatkoznak az előbbi ellenjavallatok.

shutterstock_122785330

Megelőzés

A legfontosabb tényező a megelőzés. Persze lehet a kést ápolni, tisztán tartani, élezni stb., de a ragacs attól még rá fog ragadni (már csak ez a dolga). Az egyetlen, amit tehetünk, hogy kiválasztunk egy kést, amit csak erre (vagyis pl. dobozok felnyitására) fogunk használni, így ebből nem lesz kavarodás, s a kedvenc késünk sem „ragadós”.

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!