Sok évnyi kemény munka után, itt az ideje egy csúcsminőségű vadászpuska vásárlásának. De milyen puskát válasszunk?

Egy egyedi gyártású Marlin 1895 alsókulcsos puska.

Ha szenvedélyed a vadászat, puskák, és lőszerek, (és olyan felnőtt vagy, aki jól keres) akkor nincs értelme megelégedni egy középkategóriás puskával, amin egy ugyanilyen céltávcső van. Persze, a belépő szintű puskának volt értelme amikor fiatal voltás és nem volt pénzed, de mostanra van elég pénzed, hogy megengedhess magadnak egy jobb vadászpuskát.

Ha meg tudsz venni egy magas minőségű puskát, akkor javaslom, hogy vegyél egy jó minőségű céltávcsövet is. Az élet egy bizonyos szakaszában, sok évnyi kemény munka után már megérdemled. Nem feltétlenül fog sokkal jobban lőni, mint az olcsó puskád, de mindenképpen jobb érzést kelt majd. És az egy olyan puska lesz, amit büszkén adsz majd tovább a gyermekednek, egy rozsdás régi golyóspuska helyett.

De melyik puska legyen? Hogyan választasz kalibert, zárszerkezetet, agyazást, puskacsövet és céltávcsövet? Nos, sok éve vadászom és sok puskát használtam már, itt vannak a javaslataim arra az esetre, ha egy új puska mellett döntesz.

Kezdd a megfelelő lőszerrel

Sok mindent figyelembe kell venni, de a töltény az alapja ezen választásnak. Egy-két évtizednyi vadászat után már nagyjából tudod, hogy melyik töltény és lövedék működik azoknál a vadászatoknál, amiket élvezel. Maradj azoknál. Ne kövesd el azt a hibát, hogy beleszeretsz a hét legjobb számába vagy a leglaposabban lövő magnumba. Persze fejleszthetsz mondjuk egy .30/30-ról egy .308 Winchesterre vagy akár egy .300 Ruger Compact Magnumra. De ha csak erdei szarvasokra vadászol ás a leghosszabb lövésed 93 méteres volt, akkor az a jól bevált .30/30 lehet a legjobb választás. Másfelől, ha a jövőben tervezed, hogy nyugatra mész villásszarvú antilopra, öszvérszarvasra, jávorszarvasra, vagy Alaszkába rénszarvasra vagy medvére vadászni, akkor váltanod kéne egy sokoldalúbb, laposabb röppályával rendelkező töltényre.

Ha a több tucat létező töltény közül választasz, akkor vedd figyelembe a visszarúgást, puskacső kopást, puska súlyát és a puskacső hosszát. A gyári lőszer elérhetőségét, a lövedék opciókat és a lőszer költségét. Nem érdemes egy töltényen aggódni, ami $5-ba kerül durranásonként, ha annak a durranásnak egy 6×6 jávorszarvas bika az eredménye, de ha havonta 100 lőszert lősz el, hogy arra a bikára gyakorolj, akkor már számít. Sok lőszer képes tisztán leteríteni egy jávorszarvast anélkül, hogy feltörnék a bankszámládat, vagy a válladat, a 6.5 Creedmoortól a .30/06-on keresztül a .338 Federalig.

A töltény árazással számít a mennyiség. A legnépszerűbb lőszerek ugyan nem a legvonzóbbak, de könnyen beszerezhetők számos gyártótól sokféle lövedék és méret választékkal. A közönséges, népszerű lőszereket töltik és szállítják először, ezeket akciózzák legelőbb, és ezek lesznek – az összes szezonban – a legkevésbé drágák (relatív). Ezért légy kész feláldozni néhány m/s torkolati sebességet, egy pár Joule energiát és egy pár cm-rel több szélsodrást. Egy olyan puska, ami olcsó lőszerrel működik, arra fog ösztönözni, hogy többet gyakorolj. Ez pedig jobb módszer a pontos lövésre, mint a leggyorsabb, leghosszabb és leglaposabban lövő töltény a világon.

Vegyél figyelembe még egy dolgot: lőhetőség. Egy .300 magnum lehet a legpragmatikusabb választás, ami mindennel elbír mindenhol, de milyen gyakran fogsz lőni mindenre mindenhol? Ha főleg fehérfarkú szarvasokra és prérifarkasokra vadászol, akkor nem lenne hasznosabb egy 6.5 Creedmoor vagy akár egy .243 Winchester? Ha sok pénzt költesz egy különleges csúcskategóriás puskára, akkor miért ne vennél egy olyat, amivel sokat is fogsz lőni? Egyszer kalibert kellett választanom egy szép diófa agyazású puskához. A .243-at választottam, mert tudtam, hogy gyakrabban fogok lőni prérifarkasokra, rókákra, kártevőkre, villásszarvú antilopra vagy akár konzervdobozokra, ha akarok.

A legjobb puskák, kaliber alapján

Itt vannak a javaslataim a legjobb mindenes töltény opciókra az összes kaliberből, ezek közül mindegyik megfelelő vagy nagyon jó az összes Észak-amerikai vadhoz (kivéve a nagy medvéket) és afrikai vadakhoz (kivéve az öt nagyot).

Nem nyúlhatsz mellé az AllTerra Carbon 6.5 PRC-vel.

26-os kaliber: A 6.5 Creedmoor az optimális töltény a sokoldalúsága és elérhetősége miatt. A .260 Rem., 6.5-284 Norma, 6.5 PRC és 6.5 RPM Weatherby gyorsabb, de kevésbé beszerezhető és átlagban drágább. A Creedmoor mindenhol megtalálható. De, ha egy puskát vennék ebben a kaliberben, akkor az AllTerra Carbon lenne 6.5 PRC kaliberben. Az AllTerra a csúcs a csúcsminőségű anyagokban. A puska viszonylag könnyű 2,95 kg, 1/4-MOA pontosságot garantál, és kellemesen kiegyensúlyozott. Nem túl lassú, nem túl gyors.

27-es kaliber: A Winchester M70 Featherweight .270 Win. kaliberben egy klasszikus puska, klasszikus kaliberben, ami irányított töltésű, a vonalai pedig gyönyörűek. Egy kicsit nehéz, de az agyazása vékony és gyönyörűen kiegyensúlyozott. A 27 WSM, 270 Wby Mag., 277 Fury, és 27 Nosler gyorsabb töltények, de drágábbak és sokkal de sokkal nehezebb beszerezni őket. A visszarúgás erősebb, a puskacső élettartama rövidebb ezekkel a töltényekkel. Mellesleg a .270 bizonyított mindenen az elmúlt 95 évben.

28-as kaliber: Érmefeldobás van az Ultra Light Arms M20 .284 Win. és a Rifles, Inc. Strata Stainless .280 AI között. Mindkettő csúcskategóriás hegyi vadász puska, kb. 2,3 kg-osak céltávcső nélkül és 1/2 MOA csoportokat lőnek. A 7mm Rem. Mag. kaliber a legjobb ár és elérhetőség szempontjából, ha ilyen puskában gondolkozol. A 7mm-08 Rem., 7×57 Mauser, és .280 Rem. enyhébbek a vállnak és a puskacsőnek, de kevésbé népszerűek és gyári lőszerben kisebb a lövedék választék. A többi 7-es nehezebben beszerezhető és általában drágább is. Azonban, ha kézzel töltesz, akkor a .280 AI és .284 Win. (vagy bármelyik a nagyobb magnumok közül) egy jó választás.

30-as kaliber. Egy egyedi Winchester M70 stainless AAA Claro diófa agyazással, .30/06 kaliberben vagy egy H-S Precision 2000 .300 WSM kaliberben a legjobb választás. A nehéz M70 jobb a sík területekhez és rövid vadászatokhoz. Ha a hegyekben vadászol, a H-S Precision synthetic súlya kb. 3,2 kg. A .308 Win. vagy .30/06 a legnépszerűbbek és széles választék van puskákból. A .30/06 jobb választás a 180 grainnél nehezebb lövedékekhez. Mindkettőhöz számos lőszer van jó áron. Még sokoldalúbb a .300 Win Mag…ha bíród a visszarúgást. Valószínűleg nem fogsz több száz célra lőni a .300-zal, hacsak nem szeretsz mentőmellényt viselni a lőtéren, habár töltheted kézzel is a .308-at, hogy lőhetőbbé tedd nagy mennyiségben. Választhatod bármely másik .300 magnumot is, de a visszarúgás rosszabb, a lőszer pedig drágább és kevésbé elérhető.

33-as kaliber A .338 kevésbé ismert és lebecsült rövid szerkezet. De tökéletesen passzol ehhez a kaliberhez. Ha ilyen kaliberű puskát akarsz venni, akkor nem nyúlhatsz mellé a Kimber 84M-el, amin egy Leupold 2.5-8X36mm céltávcső van. Habár a 33-asok soha nem voltak különösebben népszerűek, halálosan hatékonyak. A .338 Win. Mag. a legjobban ismert, de a visszarúgása durvább, mint amit a vadászok hajlandóak elviselni. A .338 Federal a lenyakazott .308 Win., így sokkal könnyebb lőni vele. A könnyebb puskapor töltet ellenére éppúgy elvisz 300 méterre.

Mire figyelj a zárszerkezetnél

Olyan zárszerkezetet válassz, ami passzol a vadászati stílusodhoz.

A forgó tolózáras puskák a legnépszerűbbek. Egyszerű, erős, tartós, kompakt, könnyen beállítható, testre szabható, és pontos. A kézzel töltés és a vezérelt újratöltési stílus is jó. Csak arra figyelj, hogy a hüvely kivonó erős legyen.

Az öntöltők évekig másodrendű polgárok voltak a pontatlanságuk miatt, de kezdenek felfejlődni. Sok modell olyan pontos, mint a legjobb forgó tolózárasok. A méretük és a súlyuk sok esetben probléma, de ha szereted őket, akkor hajrá. De légy tisztában azzal, hogy sok országban – Még az USA egyes államaiban is – nem engedélyezettek vadászathoz.

Az egylövetűek nem lesznek sok lista élén, de az óvatos, megfontolt vadászok számára, akik a tökéletességre törekednek, az egylövetűek elég hatékonyak lehetnek. Karcsú, sima, és rövidebb, mint az ismétlők, ezért az egylövetűeket öröm használni. A csúcskategóriás leeső blokk modellek különösen jók és olyan erősek, mint bármely forgó tolózáras puska, emellett nagyon jó a kezelhetőségük. Az egylövetű nem igazán vannak egy lövésre korlátozva. Pontosabban „egy töltésűnek” kéne nevezni őket. A gyakorlott felhasználók gyorsabban leadhatnak 7 célzott lövést is egy olyan leeső blokk puskából, mint a Ruger No. 1 vagy a Dakota Model 10, mint amit egy forgó tolózáras puskából leadna a legtöbb átlagos ember. Még fontosabb, hogy az egylövetűek ösztönöznek arra, hogy jó legyen az első lövés. Nincs is szükség másra.

Az alsókulcsosok nosztalgikus, szórakoztató puskák és közepes teljesítményűek. De ezek csak az olyan modellek, mint a Henry, Marlin és Winchester csőtáras puskák, amik a tompa orrú lövedékekre vannak korlátozva. A függőleges tárral rendelkezők, mint a Browning BLR és Henry Long Ranger knock-off engedik a hegyes lövedékeket, ami jobb ballisztikát eredményez. Az alsókulcsos puskákat nehezebb beállítani és pontosítani, de a használatuk furán kielégítő. Manapság a legnépszerűbbek a nagy kaliberek, amiket a nagy, valamikor csökönyös kártevőkhöz terveztek.

A pumpás puskák csodálatosan simák és gyorsan kezelhetőek, de egyre ritkábbak, ha nem jelentéktelenek. A Remington gyártott ilyen puskát utoljára és valószínűleg beszüntetik a gyártást. Azonban, ha találsz egy használt pumpás központi gyújtású puskát, amit szeretsz, vedd meg.

Csúcstechnológia vs. klasszikus minőség

Neked kell eldöntened, hogy a puskád csúcstechnológiás vagy régebbi (de tartós) anyagból készüljön.

Csúcstechnológiára vagy klasszikus minőségre költöd a sok pénzt? Ez általában esztétikai választás. Megfelelő beágyazással, a diófa agyazások ugyanolyan kiegyensúlyozottak, mint a legjobb műanyag agyazású puskák. Nem javaslom az öntött „gagyi” műanyag agyazásokat. Senki nem tesz olyat a csúcskategóriás puskákra. A kézzel készített üveggyapot kevlár vagy szénszálakat tartalmazhat stratégiai helyeken, ahol a legtöbbet számít. Egy nagyon formás diófa agyazástól nem fog pontosabban lőni a puskád, de büszkeséggel tölthet el, ami megfizethetetlen. Egy csodaszép diófa nyers agyazás $1,000 körül lehet, ami nem hangzik rosszul, amíg nem adod hozzá a mintázat és a készre munkálás árát. Ezek könnyen megtriplázhatják a költségeket. De mihelyt elült a por, egy csodás diófa agyazás évtizedekig inspiráló lehet.

A puskacső és zárszerkezet lehet króm-molibdén vagy rozsdamentes. A mai rozsdamentes csövek majdnem olyan simák, mint a legjobb króm-molibdén csövek, amihez hozzá jön a minimális rozsdásodás. Igen, az új kerámiás kivitelezések a külső fémet rozsdamentes bevonattal látják el, de ez nem terjed ki a furatokra. Választhatsz acél és karbon bevonatú acél közül. A karbon merevebb és erősebb hosszirányban, mint az acél, ami segít a pontosságban és a puskacső hűtésben, de megkérdőjelezem a tartósságát és a becsapódási sérülés ellenállását. Ezt a témát alaposan tanulmányozni kell. Egy éles sziklának vagy hasadéknak támasztva vagy ütődve el fog törni vagy repedni néhány karbon szál? Az epoxi mátrix, ami tartja túl fogja élni az évtizedeket?

Most, hogy túl vagyunk az alapokon…

Tovább testre szabhatod a puskádat az utángyártott módosításokkal.

Most ideje fontolóra venne a teljes tömeget, puskacső hosszát, agyazás formáját, elsütőszerkezet márkája, elsütőbillentyű ellenállása, tár típusa, és így tovább.

Az egy alapigazság, hogy minél nehezebb egy puska, annál pontosabb. Ez igaz, de cipelni is kell. Még mindig érvényes a régi 3,5 kg-os határ, de a mai precíziós agyazásokkal, puskacsövekkel és lőszerekkel, egy 2,7 kg-os vagy akár egy 2,2 kg-os puska is tud olyan pontosan lőni, mint a vadász kaliberű 4,5 kg-osok. Nem javaslom, hogy egy 2,7 kg-os puskát válassz a bench-rest vagy PRS versenyek megnyeréséhez. De ha túrázást vagy hegymászást tervezel és öszvérszarvasra, jávorszarvasra, juhra, rénszarvasra vagy másra akarsz vadászni, akkor emlékezz arra, hogy minden deka számít. És nem leszel fiatalabb. Ha egész szezonban csak egy rejtekhelyhez mész és ülsz, akkor vegyél nehezet. Én személy szerint jobban szeretem a könnyű, eleven vadászpuskát, amit alig érzek a vállamon, úgy ugrik az arcomhoz, mint egy jó 20-as kaliberű sörétes puska, és oda mutat, ahova nézek. Nem akarom vonszolni a puskámat és nem is akarok birkózni vele, hogy pozícióba kerüljön.

Az agyazás alakja és körvonala nagyban befolyásolja a súly érzetét. Egy vékony markolat és előagy ami jól passzol a kezedbe, kényelmesebbé és könnyebbé teszi a dolgokat. Egy lekerekített előagy működik a legjobban az álló lövéseknél, a laposabb előagy viszont stabilabbá teszi az alátámasztott lövéseket. Én a kompromisszumot szeretem a lapos alsó résszel és lekerekített oldalakkal és egy kis kúpossággal vagy hüvelykujj csatornával a puskacső közelében. Próbálj ki sok puskát és jegyezd fel, hogy melyiket érzed lomhának és melyiket elevennek, így rájöhetsz, hogy mi működik számodra.

Tartsd észben, hogy egy magas tusahát jobban egy vonalba helyezi az arcodat a céltávcsővel. Egy kövér, szépen lekerekített tusahát pedig minimalizálja az arc csapásokat, amik beleharapnak az arccsontba a visszarúgáskor. Egy megemelt pofadék szintén enyhíti ezt az arcütést, emellett pedig egy könnyű és egyenletes arctartást biztosít. Végül pedig egy tusahát, ami hátrafelé emelkedik, elcsúszik az arcodtól a visszarúgásnál. Nagyszerű.

Mellesleg, a diófa agyazások olyan könnyűek lehetnek, mint a szintetikusak. Ne feltételezd, hogy a fa túl sok súlyt jelent. De, ha fát veszel, akkor epoxi ágyazású zárszerkezettel és visszarúgást elnyelő füllel és/vagy egy alumínium oszlopos ágyazással. A puskacső lehet lengő vagy beágyazott. Valaki így lő jobban valaki úgy. Ezen könnyedén változtathatunk smirglivel vagy epoxival, de a legkönnyebben az egyrészes forgó tolózáras agyazásokon, nem kétrészes alsókulcsos, automata, pumpás vagy egylövetű agyazásokon.

A puskacső kontúrja és hossza kritikus részei a súlynak. Minél vastagabb a puskacső, annál egyenletesebben fog lőni, ahogy melegszik a cső. A vékony puskacsövek halálosan pontosak három, talán négy gyors lövésig, de minél több puskaport égetsz el és minél gyorsabban ismételsz, annál gyorsabban fogja elérni a vékony cső a tojás sütő hőmérsékleteket. Ezután pedig változni kezd a vékony cső. Mielőtt azonban elhessegetnéd a könnyű, vékony puskacső ötletét, gondolj bele, hogy hányszor lősz egy vadra. Egy óvatos és kiegyensúlyozott lövész valószínűleg első lövésre eltalálja a vadat, talán lead még egy vagy két biztonsági lövést. A puskacsőnek ott az egész nap arra, hogy lehűljön, talán néhány hát vagy akár az egész év is. Ha azonban arra számítasz, hogy több vaddisznót fogsz kilőni rövid időn belül, vagy találkozol egy falka kiéhezett prérifarkassal, akkor szükség lehet egy vastagabb puskacsőre.

A puskacső hossza befolyásolja a torkolati sebességet. Durva szabványként számolhatsz 30-50 fps-sel 2,5 centiméterenként 45 cm felett. Minél nagyobb a töltényhüvely, annál nagyobb a puskapor mennyisége és annál hosszabb cső kell ahhoz, hogy mind elégjen. Ez 45-56 cm-t jelent a rövid, .308 Win. méretű töltényeknél és kb. 56 cm-t a szabvány hosszúságú, .30/06 méretű töltényeknél. Számolj 61-66 cm-es csővel, hogy a maximumot hozd ki a legtöbb nagy magnum lőszerből és a legújabb, nagy méretű magnum megnevezés nélküli lőszerekből (mint a 7mm STW, 28 Nosler, stb.).

A puskacső hossz azt a sebességet befolyásolja, amivel a lövedék elhagyja a csőszájat.

A rövid puskacsövekhez hátránya a megnövekedett csőszáj felugrás és robbanás. Bízz bennem, nem akarod hallani, ahogy egy 27 Nosler kitör egy 51 cm-es puskacsőből. A feleségem még azt sem szereti, amikor a 7mm-08-asának a 46 cm-es csöve megszólal. De szereti magával vinni és lendíteni azt a rövid csövű puskát a bozótba és az erdőbe. A hosszú csövek enyhít a torkolati durranást. És persze maximalizálják a sebességet. De idegesítő lehet a bozótban és erdőkben vonszolni, és még a meredek hegyekben is, amikor az a hosszú kiálló cső a vállad felett, elakadhat a fejed feletti sziklákban. Grimaszolhatsz, ha akarsz, de majdnem leestem egy hegyi kecske terepen emiatt a hosszú puskacső dolog miatt. Nagyobb valószínűséggel fogod átkozni a hosszú puskacsöveket a kényelmetlen tárolásuk miatt, nehezebb találni hozzájuk puskatokot vagy nyereg hüvelyt, és nehezebb berakni és kivenni őket a repülőkből, vonatokból és autókból.

Amikor tárakat nézegetsz, ne hasson meg a kapacitás. A nagy kapacitású tárak nagyszerűek versenyekhez, önvédelemhez, talán a kártevőkhöz is, de egy jó vadász ritkán lő több, mint háromszor, mielőtt leteríti a vadat vagy elmenekül a zsákmánya. A kivehető tárak kényelmesek az olyan országokban, ahol a tárnak teljesen üresnek kell lennie, amikor beszállsz egy gépjárműbe vagy belépsz egy épületbe (ez amúgy is egy jó biztonsági elővigyázatosság). Azok a kivehető tárak, amik túlmegy a puska „hasán”, elrontják az egyensúlypontot és beleállnak a hátadba, amikor cipeled a puskádat. Némelyik útban van a fekvő lövésnél, és még a bench lövészetnél is. A nagy kapacitású tárak szükségtelenül növelik a súlyt.

A csuklós padlólemezek alatti süllyesztett tárak könnyű hordozhatósági egyensúlyt nyújtanak, 3-5 töltény fér el bennük és kiüríthetők anélkül, hogy az ismétlési folyamatot el kéne végezni. Emellett nem kell aggódni azon, hogy egy beépített tárat elejtünk, elkeverünk vagy elvesztünk. A belső tárak, amik általában a nagyon könnyű puskák részei, még egyszerűbbek, nincs semmi extra súly vagy mozgó rész a padlólemezen. De a kiürítésnél egyesével kell az ismétlést elvégezni.

A forgó tolózáras elsütőszerkezetét általában egyszerűen beállíttathatjuk egy fegyvermesterrel (néha saját magunk is) egyszerű csavarokkal. A Savage AccuTrigger stílus egyre népszerűbb és egyszerű a biztonságos beállítása és használata. Az utángyártott elsütőszerkezetek a Timney-től, TriggerTech-től, és sok más cégtől gyorsan és könnyen beszerelhetők a forgó tolózáras puskákba. A többi zárszerkezetnél nem annyira egyszerű az elsütőszerkezet cseréje. Függetlenül attól, milyen elsütőbillentyűt használsz, állj ellen a késztetésnek, hogy túl könnyűre állítod. 450g vagy kevesebb jó lehet egy céllövő puskán, de a durva feltételeknél, ami a vadászatnál előfordul, ahol a kezed izzadhat, vagy lefagy a kesztyű alatt, a könnyű elsütőbillentyű túl könnyen elsülhet, mielőtt felkészültél. A legtapasztaltabb vadászok 900g és 1800g közötti elsütőbillentyűket használnak, ahol az 1350g egy jó középút.

Milyen pontosságra van SZÜKSÉGED

Gondold át, hogy milyen pontosságra van szükséged egy vadászpuskánál, mielőtt veszel egyet.

A legtöbb puskagyártó manapság már garantálja a MOA-s pontosságot, vagy még jobbat. De ha ki kell fizetned a szállítást egy olyan puskánál, ami nem teljesíti az ígéretet, akkor rosszul járhatsz. Persze, vedd figyelembe azokat a pontossági garanciákat, de ne érezd úgy, hogy szükséged van egy 1/4 MOA-s pontosságra. Ez egy vadászpuska. Ha MOA-s pontossága van, akkor az összes lövedéket egy 2,5 cm-es körön belül kéne lőnie 100 méteren, 7,5 cm-es körön belül 300 méteren, 15 cm-es körön belül 600 méteren, stb. A legtöbb nagyvadnak legalább 20 cm-es a létfontosságú zónája, a villás szarvú antiloptól a rénszarvasig. Még egy 1.5-MOA-s puskának is 20 cm-en belül kéne lőnie az összes lövedéket 500 méteren.

Vedd meg a legjobb céltávcsövet, amit megengedhetsz magadnak.

Ha veszel egy jó puskát, akkor ne spórolj az optikán.

Ne költsd az összes pénzedet a puskára. Egy jó céltávcső nélkül nem fog sok mindent eltalálni. Mindig azt mondom, hogy jobb, ha többet költesz az optikára, mint a puskára, mert sok $500-os puska eléri a MOA-s pontosságot, de egy jó optika nélkül nem fognak jól lőni. Ezért ne vegyél egy $3,500-os puskát és ne csapj rá egy $150-os optikát.

Először is, egy jó céltávcső megtartja a zéróját. Nagyítás, fényerősség, és torony tárcsázás feleslegesek, ha a céltávcső más helyre küldi a lövedékeket minden lövésnél. Ezért olyan céltávcsövet vegyél, ami híres arról, hogy egyenletes tartóssága van, lövésről lövésre. Az erősen visszarúgó puskákhoz strapabíróbb céltávcsövekre van szükség, mint a gyengébbekhez. Idővel pedig minden visszarúgás beleszámít egy céltávcső elhasználódásába.

Állj ellen a hatalmas méretű céltávcsöveknek is. Tudom, hogy manapság a 34mm-es tubus, 56 mm-es objektív és 2-30x nagyítás a divat, de ha nem akarsz vagy nincs szükséged ilyesmire a szépen kiegyensúlyozott vadászpuskádhoz, akkor minek tennél rá ilyet? A veterán vadászok tudják, hogy egy őz megfelelően becélozható 500 méteren egy 10x vagy akár egy 6x nagyítással is, HA tudod, hogyan kell lőni. Röviden, a céltávcső passzoljon a puskádhoz és vedd figyelembe a reális szükségleteidet. (Ha viszont szereted a komplikált long range céltávcsöveket, és szereted a long range lövészetet, akkor vedd meg azt, ami tetszik; én az általános vadász felszerelésekre fókuszálok itt.)

Amellett, hogy a céltávcső mérete passzoljon a puskádhoz, és a vadhoz, amire vadászol az élőhelyen, ahol vadászol, olyan tulajdonságokat keress, amivel tényleg tündököl a céltávcső. A fényerősség az objektív lencse átmérőjének és a nagyításnak a függvénye, így nem feltétlenül lesz szükséged egy óriási objektívre. 10x nagyításon, egy 50 mm-es objektív 5 mm-es kilépő pupillát ad a szemlencsénél (ez az a fényablak, ami belép a pupilládba. Ha ez nagyobb, mint a pupillád, akkor az extra fénykeret elpazarolt lesz és lepattan az íriszedről. Ha kisebb, akkor az egész fényt megkapod és még marad hely többnek. A pupilláid mérete 2,5mm-től (ragyogó fényben) 5-6mm-ig (alkonyatkor) terjed, talán 7 mm sötétben. Tehát egy 5mm-es kilépő pupilla közel lehet a maximális fényerőhöz. A való világban azonban, egy 4x kilépő pupilla közel ugyanilyen hatékony lehet, HA más fényességi tulajdonságok is jelen vannak.

A kritikus fényerő tulajdonság a teljes, többrétegű bevonat a lencséken. Ez azt jelenti, hogy minden lencse – az összes levegővel érintkező üveg felület – be van vonva több rétegű tükröződésmentes anyaggal. Ez biztosítja, hogy a fény áthaladjon, – ahelyett, hogy lepattanna – minden felületen. A megfelelő fényvisszaverés mentes bevonatok megduplázhatják egy céltávcső fényerősségét.

A jó betekintési távolság is fontos. Túl sokan rajongunk a széles látómezőért, de ez mindig a betekintési távolságba kerül: a szemlencse és a szem közötti távolság. Minél erősebb a puskád visszarúgása, annál nagyobb betekintési távolságot akarsz, hogy megelőzd a „monoklit”. Kb. 9 cm jó a .30-06-os visszarúgásához, de a 10 cm még jobb. Ez belekerülhet 1-2 méterbe 100 méteren, de egy célkeresztet helyezel egy kis területre az állaton. Miért kellene látnod a fél világot mindkét oldalán?

Mennyit költs egy céltávcsőre? Néhány márka egész tartós és megbízható $500-nál (150.000 Ft), de az $1,000-os ár (300.000 Ft) már tényleg biztos minőséget kezd nyújtani. A nagy kihívást a strapabíróság felismerése jelenti. Ez a tényező csak évek vagy több ezer lövés után mutatkozik meg, ezért a hírnév nagy szerepet játszik itt. Ennek ellenére vannak új céltávcső gyártók, akik nem rendelkeznek hírnévvel, de nagyszerű optikákat árulnak. Vizsgáld meg a konstrukciónál használt anyagokat, és érdeklődj a csúcsminőségű, bevált és tartós fémekből készült belső alkatrészek felől.

Végül, tanulmányozd azokat a garanciákat. Az olyan gyártók, akik örökre garantálják, hogy mindennek ellenáll a termékük, magabiztosságot mutatnak abban, hogy a termékeik kivitelezése jó és teljesíteni fognak.

Végül a „csúcskategóriás” puskád fogja tükrözni, hogy miket értékelsz, ezért vedd figyelembe a fenti tanácsot. Egy lövész csodás diófa és kékített Model 70 30-06-os puskája egy long range lövésznek csupán egy antik darab lehet. Egy másik lövész csinos, csúcskategóriás, PRS vázas puskájától – 6.5 PRC kaliberben, 71 cm-es puskacsővel és pink fém pikkelyes 12 pozícióban állítható agyazással – pedig egy .30/06 lövésznek lehet hányingere.

Amíg a felszerelés, amit szeretnél ötvözi a minőségi kivitelezést és teljesítményt azzal a kinézettel és funkciókkal, amit akarsz, más nem számít. Végül is ez a te szép puskád. R o n  S p o m e r

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!