Az apróvadak között találhatjuk a foglyot, ami hazánk őshonos apróvadja. Mivel kezdetben rendkívül elterjedt faj volt, ezért nem becsülték meg a vadászok. Azonban a számuk csökkenésével párhuzamosan megnőtt a népszerűségük, így ma már sokak kedvelt célpontja.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület néhány évtizeddel ezelőtt, 1987-ben az év madarának választotta a foglyot. A fácánfélék családjába tartozik, de megjelenése és életmódja is megkülönbözteti a fácánoktól. De mégis mit érdemes tudni erről a madárfajról?
Megjelenése
A fogoly általában 29-31 cm, szárnyfesztávolsága pedig mintegy 45-48 cm-re tehető.
A tollazata igen eltérő, de minden esetben kellemes megjelenésű. A kakasok megjelenése igazán színes, megtalálhatjuk rajta többek között a sárga, fehér, hamvasszürke, rozsdabarna színeket is. A legjellegzetesebb azonban a barna hasi foltjuk. A tyúkok megjelenése hasonlít a kakasokéra, de kevésbé színes és díszes.
Élőhelye
A fogoly a mezők madara, kedvelt területe a megművelt és mégis változatos vidék. Gyakran találkozhatunk vele a sűrű bokrosok, a kisebb erdőrészek, a gazos bozótok közelében. Azonban a nedves, mocsaras helyeket kerüli, és a szálerdők sem tartoznak a kedvencei közé.
A fogoly mindennapjai
Ez a madár ragaszkodik az élőhelyéhez, kizárólag a tartós és hideg téli napokon keres más területet magának. Általában magvakat eszik, de a fiatal egyedek sok esetben fogysztanak rovarokat is.
A fogoly monogám állat, egy életre választ párt magának. A kiscsibék a szülők vezetésével egy csapatot alkotnak, később pedig más fészekből választanak párt maguknak.
A vadászok lehetőségei
A hazánkban is ismert madárfaj sokak kedvenc célpontja, október 1-től egészen december 31-ig vadászható. Kizárólag azokon a területeken kerülhet a célkeresztbe, ahol az adott vadászati évben legalább 500 példány megfordult. Ellenkező esetben hiába nyílik meg a vadászati idény, a foglyok nem elejthető vadak.