A vadászat eredményességét segíti elő, ha egy nagyszerű csapat indul a vadak felkutatására. A vadászok egyik legjobb segítői a kutyák, akik kiváló ösztöneiknek köszönhetően hamar megérzik a remek lehetőséget. A vadászebekkel foglalkozó cikksorozatunkban a kisméretű vadászkopók bemutatásával folytatjuk.

A vadászat során a kopókra megannyi feladat vár, sok tekintetben megkönnyíthetik a gazdájuk dolgát. Szerepük a vad megkeresése és felverése, az üldözése és a vadász felé terelése közben is rettentő fontos.

A fajta kiválasztásakor döntő jelentőségű, hogy milyen vadfaj a célpont. Mai írásunkban a kistestű kutyákról lesz szó, amelyeket elsősorban a nyulak és az apróvadak felkutatására használnak.

A basset hound

Ez a fajta először Franciaországban jelent meg, a 16. század közepén. Már akkor is alkalmazták a falkavadászat során, majd később egyre elterjedtebbé vált.

Ez a típus rövid lábú (kb. 33-38 cm), laza bőrű, viszonylag testes kutya. Megjelenésére legjellemzőbbek a beesett és bánatos szemei, valamint a rendkívül nagy, lelógó fülei. Rövid, fényes és sűrű szőrzete nem túl finom tapintású, általában a fehér, a fekete, a vörös és a barna színek kombinációja jellemző rá.

A basset hound igen nyugodt és érzelmes típus, de a zsákmányát egyes esetekben agresszívan védi. Élénk és fürge, értelmes ugyanakkor igen akaratos és makacs kutya.

shutterstock_87446696

 A beagle

Ez a kutya Anglia szülötte, már évszázadok óta kedvelt fajta. Sokan szívesen használták a vadászat során, aminek köszönhetően hamar elterjedt, többek között az Egyesült Államokban is. Magyarországon csak a második világháború után jelentek meg, először az 1791-es évben találhatunk feljegyzést róla.

A beagle általában 33-40 cm magas. A szőrzete rendkívül sokszínű, a fehér és a fekete színek mellett a világossárgától a cserig bármilyet megtalálhatunk rajta. Pont ennek köszönhetően nincs két teljesen egyforma kutya, amely miatt sokak számára kedvelt példány.

Ez a fajta igazán eleven és mozgékony, rendkívül barátságos és vidám. Könnyen tanítható, hiszen igen értelmes, ugyanakkor időnként makacs természetű. A vadászatra elszántsága, bátorsága és kiváló szaglása teszi alkalmassá. Remek a vadászösztöne, ezért érdemes már korán megismertetni a többi háziállattal.

shutterstock_229489141

Az alpesi tacskókopó

Ezt a kutyát is már évszázadokkal ezelőtt tenyésztették ki, feltehetően Ausztriában. Rendkívül tehetséges állat, ezért érthető módon hamar elterjedt a többi országban is.

Az alpesi tacskókopó kb. 30-35 cm magas, kis termetű és apró lábú kutya. Törzse hosszú és izmos. Szőrzete egyszínű, előfordul őzbarna, fekete, és rozsdavörös; amit általában más színű foltok díszítenek.

Ez a kutya igazán kiegyensúlyozott és nyugodt. Kiváló nyomkövető, bátor, kitartó és rendkívüli élvezettel tevékenykedik. Félelmet nem ismerő állat, akit az intelligenciája könnyen nevelhetővé tesz.

shutterstock_180820160

Ez csak néhány példa volt. További remek fajtákat találhatunk a kopók között, amelyek mind igazán nagyszerű vadászok, a vad elejtésében tökéletes segítőtársak. Az ösztöneik ugyanis rendkívüli kutyákká teszik őket, amelyeknek köszönhetően remek társai a vadászoknak.

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

[wbcr_php_snippet id="7788"]

A többi cikket se hagyd ki!