A vad komoly veszélyeket jelenthet az utakon. Légy résen! A vaddal való ütközéses balesetek nagy része megelőzhető. Nézzük meg, hogyan!

Ha az úton sáros vadnyomokat látsz, vagy az út mentén lévő fűben vadcsapások vannak, bizony vadveszély állhat fenn. Az olyan utakon, melyet mindkét oldalról erdő szegélyez, egész nap számíthatsz hirtelen felbukkanó állattársaságra. Vaddisznóval egész éjszaka, szarvassal, őzzel inkább hajnalban és alkonyatkor találkozhatsz.

Csillogó szempárt látsz az út szélén? Őrizd meg a nyugalmad! A legjobb, amit tehetsz, hogy lassítasz, leveszed a reflektorfényt, és megvárod, hogy az állat átkeljen az úton, avagy visszamenjen az erdőbe, mezőre. Ezt elősegítheted vadsíppal is, melynek kibocsátott magas frekvenciás hanghullámai elriasztja az állatokat.

13300265_m

A Te érdeked, hogy figyelmesen, óvatosan, az út- és látási viszonyoknak megfelelően vezess. Az olyan helyeken, ahol vadveszélyt jelző táblát látsz, vezess még óvatosabban! Kis KRESZ-felfrissítés: a jelzőtábla hatálya vagy az első útkereszteződésig tart, vagy a tábla alatt kihelyezett kiegészítő táblán látható távolságig.

Kiemelten fontos a megfelelő féktávolság, számítani kell rá, hogy az előttünk haladó fékezni fog.

Ha úgy tűnik, hogy az ütközés elkerülhetetlen, a kormányt határozottan fogva, fékezve üsd el a vadat! A vad kikerülési szándéka végzetes lehet, mert átsodródhatsz a szemközti sávba, vagy akár árokba is hajthatsz.

Mivel a nagyvadállomány drasztikusan növekszik, egyre gyakoribb a vadelütések száma. Az Országos Vadgazdálkodási Adattár statisztikája szerint 2014-ben 5238 vadelhullással járó vadbalesetet regisztráltak. Ráadásul a gépjárművek száma, és a közúti közlekedés sebessége is nőtt.

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

[wbcr_php_snippet id="7788"]

A többi cikket se hagyd ki!