Korábbi cikkünkben ismertettük az alapvető túrajelzéseket. Ezeken felül azonban találkozhatunk további jelzésekkel is, amelyek különféle tematikus utakat jelölnek.

Körséta és körtúra

A nyílhegyben végződő háromnegyed kör alakú ún. ’irányított kör’ olyan útvonalat jelöl, amely visszatér a kiindulópontra. Ezek többnyire egy-két órás sétautak, de néhány helyen már alkalmazzák a hosszabb útvonalak jelölésére is.

shutterstock_222529453

A körutakkal leginkább települések, szálláshelyek, esetleg turistaközpontok vagy közlekedési állomások közelében találkozhatunk.

Tanösvények

A tanösvények – vagy ismeretterjesztő útvonalak – jelzése ma még nem egységes. Egyes helyeken csak táblákkal, vagy ábrákkal jelölik, máshol a körséta jelét találhatjuk. Mindezek mellett egyre elterjedtebb a ’T’ alakú jelzés is, amely esetleg az útvonal egységesítése során még hangsúlyosabbá válhat.

Zarándokutak

Magyarországon mindezek mellett a különböző zarándokutak jelzéseit is megtalálhatjuk.

A Nyugat-Dunántúlon húzódó Szent Márton utat a sárga sáv turistajelzéssel jelölik.

A Szent Jakab út a nemzetközileg is használt sárga kagyló jelölést kapta, amely Budapesttől egészen az osztrák becsatlakozásig vezet.

shutterstock_285505991

Sárospatakot Kassával köti össze a Szent Erzsébet út, amelynek jelzése egy piros virág.

A Via Margaritarum-ot egy sárga gyöngysor jelzi, ez a Mátraverebély-Budapest-Mariazell útvonalon halad végig.

A Magyar Zarándokút jelölésére egy sárga kettőskeresztes nyilat használnak, amely Esztergomot Máriagyűddel köti össze.

A Mária zarándokút jelzése egy ’m’ betűre hasonlít, de ennek egyes szakaszai különböző színűek. Mariazelltől Csíksomlyóig lila, az észak-déli főútvonal kék, a többi pedig ezektől eltérő.

Egy-egy körséta, tanösvény vagy zarándokút remek lehetőség egy tematikus túra tervezésére. Ezeket követve nagyszerű helyekre juthatunk el, és sokat tanulhatunk a környező területekről.

shutterstock_75559003

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

[wbcr_php_snippet id="7788"]

A többi cikket se hagyd ki!