Az ásványoknak megannyi fajtája ismert, amelyek a szivárvány minden színében pompáznak. Ezek a ragyogó darabok csodás látványt nyújtanak mindenkinek, ezért érdekes lehet megismerni őket kicsit közelebbről. Mai írásunkban összegyűjtöttük a legjellemzőbbeket, hogy megmutathassuk, mennyire sokszínű a minket körülvevő világ.

shutterstock_61230454

Aragonit – Fehér, kristályos szerkezetű anyag, ami a 70 ºC-nál melegebb hévíz hatására keletkezik.
Lelőhelye: Bátori-barlang, Szemlőhegyi-barlang

Barit – Táblás vagy oszlopos alakú ásvány, ami fehér, színtelen, barnás, vöröses, sárgás és kékes színekben fordulhat elő. Igen sűrű, ezért rendkívül súlyos darab.
Lelőhelye: Gyöngyösoroszi, Rudabánya

Földpátok – A mélységi- és kiömléses magmás, valamint az átalakult kőzetek legfőbb alkotóelemei. Leggyakoribb típusai a fehér plagioklász és a vöröses ortoklász.

Gipsz – Prizmás megjelenésű, színtelen és átlátszó ásvány. Tömegesen a tengervízből válik ki.
Lelőhelye: Felsőpetény, Nógrád, Gánt

Kalcit – Tűvel karcolható, valamint jól hasadó ásvány, amely átlátszó, fehér vagy halványsárga színekben fordulhat elő. A hidegvizes barlangokban cseppkőként válik ki (Abaliget), míg a hévizes barlangokban borsókőként jelenik meg (Bároti-barlang).

Kalkopirit – Sárga vagy aranysárga színezetű, zöldes árnyalatú ásvány, ami a forró vizes fázisban válik ki.
Lelőhelye: Recsk

Kvarc – A föld egyik legelterjedtebb ásványa, hazánkban is gyakran előfordul. Rendkívül kemény anyag, az üveget is erősen karcolja. Többfajta formája ismert, amelyeket a különleges szín tesz egyedivé. Az ametiszt lila; a kalcedon halványkék, halványzöld vagy fehér; a jáspis vörös; a szarukő szürkés.

shutterstock_277743935

Limonit – Gyakori ásvány, szinte minden kőzettípusban megjelenik – legtöbb esetben a különleges színezetüket biztosítja.
Lelőhelye: Gellért-hegy, Határnyereg

shutterstock_195449213

Pirit – Aranysárga színű, kocka vagy gömbölyded kristályok formájában megjelenő ásvány. Érdekessége, hogy a kénsavgyártás egyik alapanyaga.
Lelőhelye: Mátyás hegy, Csilalghegy

Láthatjuk, hogy az ásványok igen sokoldalúak és sokszínűek. Ennek köszönhetően ma már megannyi fajtáját értékes drágakövekként tartják számon, és ékszerek díszítésére használják.

 

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!