A kirándulás vagy túrázás során lehetőségünk van megismerni a természet megannyi csodáját. A növények és az állatok élővilága ugyanis megannyi meglepetést rejt, amelyek minden látogatót elkápráztathatnak. Azonban nem árt felkészülnünk az esetleges veszélyekre sem. Például a kullancsra, a parányi ellenségre.

shutterstock_283101770

Az apró vérszívó

A kullancs egy vérszívó élősködő. Nem gazda specifikus, ezért az egyes fajtái emberre és állatra egyaránt veszélyesek lehetnek. Életük során akár kettő vagy három élőlényből is táplálkozhatnak, ami tovább növeli az esetleges fertőzés kockázatát. Ezért is nagyon fontos, hogy minél előbb elkapjuk a kis élősködőket.

shutterstock_190940576

A kullancs alapvetően erdőkben, tisztásokon, illetve bokros vagy nyirkos helyeket ér. Legnagyobb számban nyáron fordulnak elő, főleg április és június között. Azonban olykor a meleg őszi napokon is találkozhatunk vele, ezért mindig fontos a kellő elővigyázatosság.

Mert a kullancsok többfajta betegség terjesztői lehetnek!

Ez a vérszívó rossz hírét az általa okozott fertőzéseknek köszönheti. Ezeket a bélrendszerében található egysejtűek, vírusok és baktériumok okozzák, amelyek a táplálkozásuk során kerülhetnek az emberi szervezetbe.

A kullancscsípés következményeként vírusos agyhártyagyulladást vagy Lyme-kórt kaphatunk. Ezek komoly betegségek, esetenként kórházi kezelésre is szükség lehet.

Minél tovább észrevétlen marad a kullancs, annál nagyobb gondot okozhat. Gyakran a nehezen belátható területeken tapad meg, ezért legtöbbször a has, a hónalj, a csípő és a térdhajlat környékén fordul elő.

A legjobb védekezés a megelőzés!

Úgyhogy érdemes már a túrára vagy kirándulásra való készülődés során odafigyelni.

Viseljünk hosszúszárú, zárt ruhát, ha tehetjük a tervezés során kerüljük a vadak által kedvelt vagy bozótos, nyirkos területeket.

Használjunk elindulás előtt kullancsriasztó krémet vagy sprayt, amit a kirándulásra is vigyünk magunkkal. A riasztó hatást segítheti a „polybe” tabletta is, aminek ugyan elég kellemetlen az íze, de rendkívül hatásos segítség.

Bár hangsúlyos a megelőzés, ugyanennyire lényeges, hogy a kirándulás után alaposan átvizsgáljuk magunkat. Ha pedig a kellő előkészületek ellenére mégis magunkkal vittünk egy hívatlan vendéget, akkor azt egy csipesszel egyszerűen, határozottan kirántva távolítsuk el.

shutterstock_147986144

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

[wbcr_php_snippet id="7788"]

A többi cikket se hagyd ki!