A kirándulások során nagyon jól jön bizonyos szintű természetismeret, a felhők megismerése pedig különösen hasznos lehet bizonyos helyzetekben.

A felhőkről szóló cikksorozatunkban részletesen bemutatjuk a különböző fajtákat, kitérve azok szerkezetére és alakjára. Előző írásunkban a kialakulásukról és az alakjuk szerinti csoportosításukról írtunk. Most pedig rátérünk az egyes fajtákra, a bemutatást a magas szintű felhőkkel kezdjük.

A magas szintű felhők alapja 6000 méter felett található, főtípusai pedig a pehely-, a fátyol- és a bárányfelhő.

A pehelyfelhő (Cirrus)

A különálló, magas szintű felhőt, amit fehér rostok vagy keskeny sávok alkotnak, pehelyfelhőnek nevezzük. Ennek szerkezete fonalas, amit apró jégkristályok alkotnak. Megjelenésük rettentő változatos, vastagságuk a 100 métertől egészen a néhány kilométerig terjedhet.

Összesen hat altípusa van, amelyeket azok megjelenése alapján különböztethetünk meg.

  • Cirrus uncinus: kampós megjelenés jellemzi
  • Cirrus floccus: gomolyos-bojtos alakzatra hasonlít
  • Cirrus spissatus: sűrű szálak, fonalak és rostok alkotják
  • Cirrus intortus: szeszélyesen, összekuszálódott szálakból áll
  • Cirrus vertebratus: alakja egy hal szálkás csontvázára hasonlít
  • Kelvin-Helmholtz féle Cirrus: vízszintes spirálformájú, hosszan elnyúló alak jellemzi

shutterstock_154450394

A fátyolfelhő (Cirrostratus)

A fátyolfelhő az égbolt egészét, vagy legalábbis a nagy részét befedi. Magas szintű rétegfelhő, áttetsző színű, általában szálas szerkezetű. A megvastagodása hózáporokat hozhat létre, ami az elpárolgás miatt nem éri el a talajt. A fokozatos, egyre erőteljesebb megjelenése a magas légkör nedvességtartalmára utal.

Két altípusa van. Az egyik a cirrostratus fibratus, amelynek alakjára a szél által kialakított szálas forma jellemző. A másik a cirrostratus nebulosis, ami egy ködszerű fátyolfelhő, és részei nem elkülöníthetőek.

shutterstock_182095766

A bárányfelhő (Cirroscumulus)

A bárányfelhő egy vékony fehér színű felhő, amelyet különálló vagy egybeolvadó apró gomolyok – más néven pamacsok – alkotnak. Ezek a magasságban fokozódó nedvesség hatására alakulnak ki, és akár több száz négyzetkilométeren is lefedhetik az eget.

Két altípusa van. Az egyik a cirrocumulus undulatus, ami a hullámrendszert vagy rendszereket mutató bárányfelhő. A másik a cirrocumulus castellanus, amelynek megjelenésére az apró tornyocskák kialakulása jellemző.

shutterstock_69747772

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

[wbcr_php_snippet id="7788"]

A többi cikket se hagyd ki!