A természetjárás során a környezetben megannyi kincset fedezhetünk fel. Ezek között találhatjuk a legkülönfélébb kőzeteket, amelyek igazán remek látványt nyújtanak a túrák során. Előző írásainkban már bemutattuk a magmás és az üledékes anyagokat, ma pedig a harmadik típusról, az átalakult kőzetekről lesz szó.
A vulkanikus vagy az üledékes anyagok változásával jönnek létre az átalakult kőzetek. A mélybe került képződmények a nagy nyomás és a magas hőmérséklet hatására megolvadnak, átkristályosodnak és újjáformálódnak. A folyamatról kapták a nevüket, a kőzettanban gyakran metamorfitokként is emlegetik őket.
A palák
A csillámpala vékony, párhuzamos lemezekből felépülő kőzet. Legfontosabb jellemzője, hogy a csillámok (ami lehet fekete biotit és fehéres-ezüstös muszkovit) mennyisége meghaladja az 50 százalékot, és sok kvarcot tartalmaz. Magyarország területén felszínen csak a Soproni- és a Kőszegi-hegységben található, de a felszín alatt nagy mennyiségben fordul elő az Alföldön.
A kristályos pala szintén párhuzamos lemezekből épül fel, és benne közepes-durva szemcsék találhatóak. Hazánkban megtalálható a Zempléni- és a Villányi-hegységben, valamint a Mecsekben.
A zöldpala palás megjelenésű, zöld színű, általában finomszemcsés kőzet. Általában magmás kőzetek átalakulása révén keletkezik, és a Kőszegi-hegységben a legjellemzőbb.
A bazaltok és a mélytengeri üledékek metamorfozisával jöttek létre a kékpalák, amelyek szintén palás megjelenésű anyagok. Ennek lelőhelye Észak-Kelet Magyarországon van.
További metamorfitok
A fillit finom szemcseméretű kőzet, amely párhuzamosan elhelyezkedő rétegekből áll. A felülete általában selymesen csillogó, amelyen szabad szemmel is látható csillámok és kvarcitok figyelhetőek meg. A Kőszegi-hegység egyes területein található.
A gneisz gránitos magmából jön létre, olajos fényű. Benne fehér földpátok és színes ásványok figyelhetőek meg, színe sárgás-, barnás-, szürkés- vagy fehér. Legelterjedtebb a Soproni-hegységben, de a felszín alatt az Alföldön is felfedezhető.
A márvány szerkezete tömör és szemcsés, ami igazán alkalmassá teszi a művészeti alkotásokhoz való felhasználásra. Színe a szennyeződések hatására különböző. Elsősorban kalcitból vagy dolomitból jön létre. Ezt a kőzetet megtalálhatjuk a Dunántúli-középhegységben.
A kőzetek igazán fantasztikus látvánnyá varázsolják az egyes hegységeket, illetve az egyéb képződményeket. Ezek különleges szépségei minden túrának, ezért érdemes őket alaposan szemügyre venni.