A természetjárás során a környezetben megannyi kincset fedezhetünk fel. Ezek között találhatjuk a legkülönfélébb kőzeteket, amelyek igazán remek látványt nyújtanak a kirándulások alkalmával.  Egy-egy túrát még különlegesebbé tehet a kincsek felfedezése, főleg, ha tudjuk mit is kell keresnünk.

A kőzetburok a földfelszín felső szilárd része, amelyet az ásványokból álló kőzetek építenek fel. Ezeket keletkezésük alapján három csoportba oszthatjuk, megkülönböztetünk magmás, üledékes és átalakult anyagokat. Mai cikkünkben a magmás típusról lesz szó.

shutterstock_95211172

A vulkáni kőzetek besorolása

A vulkánok tevékenységei során jönnek létre a magmás kőzetek. Ezeknek két fajtája ismert, a mélységi és a kiömléses. Ha a magma valami miatt nem jut a felszínre, akkor lassan kihűl és létrejön a mélységi kőzet. Amennyiben azonban kijut a kráterből, akkor a felszínen szilárdul meg, és létrejön a kiömléses kőzet.

Az egyes típusok

A gránit a mélységi magmás kőzetek közé sorolható, durvaszemcsés ásványokból álló anyag. Ez nagyrészt földpátokból, kvarc kristályból és színes ásványokból áll. Színe az összetételétől függően változhat, szürke, fehér vagy vöröses is lehet. Magyarországon a Mecsekben és a Visegrádi-hegységben találhatunk ilyeneket.

shutterstock_278519183

A gabbró sötét színű, tömött szemcsés mélységi kőzet. Ez szintén többfajta ásványból épül fel, a hazai legfontosabb előfordulási helye a Bükk-hegység.

Az andezit kiömléses magmás kőzet, ami igen változatos színekben fordulhat elő – a halvány-szürkésbarnától egészen a feketéig megtalálható. Földpátok és másodlagos ásványok alkotják. Az ország több területén is felfedezhetjük, többek között a Börzsönyben, a Mátrában, a Zempléni- és a Visegrádi-hegységben.

A bazalt tömött, szürke vagy feketésszürke kiömléses kőzet. Az elhelyezkedésétől függően változhat a megjelenési formája és csak ritkán figyelhető meg benne jól fejlett kristály. Otthonául szolgálnak a Ság, a Somló és a Tapolcai-medence tanúhegyei is.

shutterstock_303476642

A riolit sárgás színű, finoman érdes anyag. Szemmel láthatóak az alkotó ásványai, fehér földpátok, szürkés kvarc és fekete biotit alkotja. Legfontosabb előfordulási helye a Zempléni-hegység.

A földfelszín kincsei a kőzetek, amiket mindenki megcsodálhat, aki nyitott szemmel jár.

 

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

[wbcr_php_snippet id="7788"]

A többi cikket se hagyd ki!