Ha el tud rejteni egy tankot, akkor valószínűleg a vadász helyedet is

Ez a felszerelés Multisorb-ot visel. Brugieregarde Industrial Services/MBDA

A katonai álcázásról azt gondolhatnánk, hogy könnyű: egyszerűen rácsapunk fura zöld, bézs, kék vagy szürke formákat a felszerelésre vagy a ruházatra. De az álcázás manapság sokkal kifinomultabb ennél, mert a felszerelésnek és az embereknek nem csak az ellenfél szemei elől kell elrejtőzniük, hanem az infravörös kamerák és radarok elől is. Természetesen a végső – és jelenleg elérhetetlen – cél a láthatatlanság, de Harry Potter köpenye a fikció és számítógépes animáció része marad.

A katonaságok és védelmi cégek két különböző álcázási technológiát használnak és dolgoznak: statikus, mint a festés vagy textil ami nem változik miután elkészült, és a dinamikus, ami valós időben alkalmazkodik a környezethez. Míg az előbbi már jól meg van alapozva, az utóbbit még meg kell vennie egy fegyveres erőnek.

„Az elsődleges cél, hogy az objektum beleolvadjon a háttérbe,” mondta Mike Stewart a Popular Science-nek egy kiállításon, Londonban, aki a QinetiQ kutatási és fejlesztési igazgatója, ami egy brit védelmi technológiai csoport.

Ahhoz, hogy ezt elérjük, „el kell rejteni a formát, csillogást és árnyékot,” magyarázta Peter Somerville, a Lockheed Martin üzlet fejlesztési menedzsere. És mivel „a természetben semmi sem lapos”, mint mondta, az álcázó textíliák tele vannak lyukakkal vagy apró szárnyakkal, amik mindenhol fennakadnak. Néha ezeknek a hálóknak a tényleges alakja adja radarellenes tulajdonságait azáltal, hogy elnyeli és szétszórja azokat a radarsugarakat.

Multisorb közelről. Brugieregarde Industrial Services/MBDA

Haute couture camouflage

Ez a helyzer a Multisorb álcával, amit a US Navy SEAL használ és az MBDA gyárt, az európai rakétagyártó. Egy Multisorb-bal felszerelt jármű úgy néz ki, mintha egy divattervező öltöztette volna fel, aki szereti a fodrokat, íveket, hajtásokat és rétegeket (természetesen katonai színekben). Ezek a rétegek bent tartják a levegőt, így adják az álcának a infravörös érzékelés elleni hatékonyságát, ami a hőt „látja”.

„Az ötlet az volt, hogy hajtásokat csinálunk a levegőkeringetés növelésére, ami segít elrejteni a hőt úgy, hogy a levegő, ami áthalad az álcázás mögött ugyanolyan hőmérsékletűnek tűnik, mint a környezeti levegő,” ezt René Brugieregarde, a francia feltaláló mondta egy telefonos interjúban. A Multisorb két polieszter hálóból áll, „mert a polieszter elnyeli és visszatükrözi a környezeti hőmérsékletet,” magyarázta.

Az álca paneleket kampókkal és mágnesekkel erősítik a járművekre, ezek a Multisorb felszereltségű járművek 120 km/h sebességgel mehetnek, anélkül, hogy attól kellene tartani, hogy lerepül az álca.

Egy példa az ARCASe-re. Saab Barracuda

Mint olaj a vízen

A Saab Barracuda egy svéd vállalat, ami sarokba szorította a világ álca piacát, felfedte az új textil álcáját a kiállításon. A neve ARCASe – aminek a jelentése Advanced Reversible Camouflage Screen emissive – Továbbfejlesztett megfordítható álca kisugárzó képernyő – textil panelekből áll, amiknek mindkét oldalára különböző színeket és vizuális mintákat nyomtatnak. De ha összehajtják, akkor úgy tűnik, hogy textil úgy mozog, mint az olaj a vízen, vagy egy délibáb. Ez a minőség pedig nagyon hatékonyan elrejti bárminek az alakját, csillogását és árnyékát, amit takar.

De az ARCASe nem csak vizuális minta. Lisa Nigran, a Barracuda marketing igazgatója azt mondta, hogy a textilt olyan réteggel vonták be, ami ipari titok marad. Azt mondta, hogy „A textil és a bevonat együtt töri meg a hőjelet,”. Ez azt jelenti, hogy a jármű motorjának vagy a kerekeinek a hőmérséklete is el van rejtve és szét van oszlatva, hogy beleolvadjon a háttérbe.

Az ilyenfajta termék, ami a jármű árának kb. 1 százalékába kerül, Nigran szerint „a csúcstechnológiás fegyveres erőknek készült, akiknek csúcstechnológiás ellenségeik vannak.”

Caméléon. IMG-Atlantique

Színváltoztatás

Dinamikus álcázás, az a fajta, ami úgy változik, hogy passzoljon a környezetéhez, „határozottan nem fikció és kész a bevetésre,” a BAE Systems Hagglunds szerint, ez teszi azzá, amit úgy hívnak, hogy alkalmazkodó „láthatatlansági köpeny”.

Nos, legalább is láthatatlan a hőérzékelőkkel szemben. Hatszög alakú modulokból áll amik kb. CD méretűek; nagyon gyorsan felmelegíthetők vagy lehűthetők és mindegyik változtatni tudja a színét, hogy különböző mintákat hozzon létre. Képeket lehet vetíteni a panelekre, hogy egy tank úgy nézzen ki, mint egy hagyományos autó. A vállalat az mondja, hogy a jövőben ezt a technológiát használhatják majd hajókon és repülő járműveken, „ami segíthet egy helikoptert felhővé változtatni vagy egy hajót hullámmá.”

A francia védelmi minisztérium és a Nexter nevű védelmi vállalat egy hasonló ötleten dolgoznak: A Caméléon egy olyan rendszer, aminek a csempéi valós időben változtatják a színüket. A járművet körülvevő érzékelők befogják a környezet domináns színeit és továbbítják a számítógépnek az adatot, ami megállapítja, hogy melyik a legjobb álca abban a pillanatban. A folyadék kristály csempék 8 szín közül tudnak egyet mutatni: piros, kék, zöld, ciánkék, magenta, sárga, fekete és fehér. Ezen kívül alkalmazkodnak a fényhez is, így nappal élesek este pedig mattak. A rendszert a jármű akkumulátora működteti. C h r i s t i n a  M a c k e n z i e

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!