Az idei év versenyzői között vannak okos termék széria bővítések és egy kiváló belépő a Swarovskitól

2021 legjobb keresőtávcsöveit teszteltük.

Sajnálom az egyszerű vadász keresőtávcsövet, amit egy felfelé törő optika márka mutat be a piacon, egy olyan termék, ami a versenytársak vezetését követi és Ázsiában beszerezhető, feltették rá a logójukat és márkajelzésüket és azért dolgoztak, hogy felkerüljön a nagykereskedők és weboldalak polcaira.

Szinte lehetetlen elkülönülni ebben az esetben, áttörni az ugyanolyan, ugyanúgy teljesítő keresőtávcsövek között és kitűnni. Még az ismert márkák számára is nehéz a piacból való részesedés az új termék szériáikkal, hát még ezeknek a lelkes újoncoknak.

A probléma egy része a klónozó ipar, ahol sok márka keresőtávcsöve, spektíve és céltávcsöve ugyanarról a gyártósorról származik, mint a versenytársak. A dolog másik oldala viszont, hogy nehéz újra feltalálni az alap keresőtávcsövet anélkül, hogy kemény pénzeket fektetnénk a kutatásba és fejlesztésbe, optikai mérnökök alkalmazása nélkül, hogy újra vizsgálják a kialakítást, és anélkül, hogy csúcsminőségű üveget vennénk az optikai teljesítmény növelésére.

Emellett a keresőtávcső piac elég lapos. A lövészek egy új céltávcsövet vesznek minden puskájukra, azonban miután beszereztél egy jó keresőtávcsövet, nehéz egy következő szintűt venni különösen azért mert a teljesítmény növekedés gyakran árban is meglátszik.

Számos gyártó úgy közelítette meg ezt a problémát, hogy a szabvány tetőél prizma változatait mutatta be. A SigSauernek van egy képstabilizálóval rendelkező 16×42 keresőtávcsöve az idei tesztben, a Meopta pedig újra alkotta és az árát is csökkentette a kedvelt MeoPronak az Air modelle. A Swarovski a nagy befektetés, nagy nyereség utat választotta egy teljesen új termék szériával, ez a kitűnő NL Pure.

Az idei teszt többi terméke a Hawke és Vanguard gyártóktól olyan távcső szériák változatai, amiket már láttunk az előző tesztekben. Csak egyetlen felfelé törő márka – Lucid – van jelen az idei keresőtávcső választékban. A Lucid keresőtávcsőnek van néhány érdeme, de nehéz lesz áttörnie a zajt, hogy észrevegyék.

Mitől lesz jó egy keresőtávcső?

A jó keresőtávcsövek a technika csodái. Először is legyenek jól szállíthatók és kifogástalanul strapabíróak. Másodszor, legyenek pontosak, és tisztán nagyítsák fel a távoli objektumokat. És harmadszor, legyenek ergonomikusak, kényelmesen passzoljanak a kézbe és az archoz. Mindenki szenvedett már olyan keresőtávcsövek miatt, amiket fura volt kezelni, kifárasztották a szemet és fejfájást okoztak.

Így teszteljük a legjobb keresőtávcsöveket

Az optika tesztünk úgy van kialakítva, hogy megállapítsa az össze dolgot, amit egy keresőtávcsőnek tudnia kell. Mérjük az optikai felbontását és pontozzuk, hogy milyen jól látni vele a különösen finom részleteket. Majd minden keresőtávcsövet beleteszünk egy mellkasi hámba teszünk és kivisszük a terepre, megvizsgáljuk a képességeit, hogy mennyire látni vele különböző dolgokat, a közeli pillangóktól a távoli madarakig és őzbakokig, és minden fényviszonynál.

Összehozzuk az egész mezőnyt több estén keresztül, hogy eldöntsük, melyik keresőtávcső teljesít a legjobban rossz fényviszonyoknál.

Ezekkel a távcsövekkel töltött idő alatt – a mezőny korlátozva van olyan optikákra, ami idei újdonságok, vagy tavaly év második felében mutatták be – folyamatosan osztályozzuk az ergonómiájukat. Hogyan illeszkedik a kezünkbe? Milyen kényelmesek a szemkagylók? Mennyire kiegyensúlyozott? Milyen érzetet kelt és hogyan teljesít a fókusz és a dioptria állító?

Mire végzünk a teszteléssel, már sok órát töltöttünk mindegyik résztvevővel, velük élünk a kelet montanai vidék poros, kemény feltételei között, dobáljuk őket a terepjárókban és összekoszoljuk őket.

A szerkesztő választása díjat a legmagasabb pontszámot elérő keresőtávcső kapja. A nagyszerű vétel díjat az a keresőtávcső kapja, aminek a legjobb teljesítmény és megfizethetőség aránya van.

2021 legjobb keresőtávcsövei

Swarovski NL Pure 12×42

Swarovski NL Pure 12×42 szerkesztő választása

Kifogytunk a dicséretekből ennél a lenyűgöző keresőtávcsőnél, még mielőtt végeztünk volna a tesztelésével. A végeredmény kissé antiklimaxikus volt, mert a tesztelő csapat konszenzusa az volt, hogy ez messze a legjobb távcső az idei mezőnyben, és talán a legjobb távcső, amit valaha teszteltünk.

Az NL Pure egyszerűen úttörő az optikai teljesítményével és a kialakításával is, és megérdemli, hogy bekerüljön a világklasszis sportoptikák csarnokába, ahol csatlakozik a Leiva Noctivid és Ultravid szériához és a Zeiss Victory SF szériához ebben a ritka csoportban.

Kezdjük az NL Pure külsejével. A Swarovski karcsúsította a keresőtávcső tubusait és egy kúpos homokóra alakú derékvonalat hozott létre. Ez nem csak a súlyt csökkenti – a mi 12×42 távcsövünk súlya 816g volt, de könnyebbnek tűnt – hanem egy természetes fogást is biztosít, ami azonnal megtalálja a nyílt tubusok egyensúly pontját és egyszerűvé teszi az egykezes működtetést. Ezen kívül elegáns vonalakat ad az NL Pure-nak és agresszív kontúrt, ami egy Forma 1-es versenyautóra emlékeztet. Vagy egy darázs torára.

A nyílt tubusoknak köszönhetően a felhasználó rázárhat a keresőtávcsőre, ami csökkenti a remegést. A keresőtávcső ergonómiájának köszönhetően szinte minden helyzetben stabilizálni tudjuk a 12x távcsövünket, észrevehető rázkódások nélkül. Próbáld meg ezt egy hagyományos kialakítású 12x távcsővel.

A Swarovski NL Pure 12×42 a kelet montana-i terep tesztünkön.

A kialakítás egy a kategóriáját vezető látómezőt is lehetővé tesz. A mi modellünk látómezője 103 méter 1000 yardon, amit egy 10x nagyítású távcsőtől várnánk. A Swarovski keresőtávcső második helyen végzett az alacsony fény tesztünkön a mamut és fényéhes 8×56 Meopta mögött. Az NL Pure érte el a legmagasabb optikai felbontás pontot a mezőnyben.

A nagyméretű fókusztárcsa simán és pontosan forog, és kicsivel több, mint két fordulattal vált közeli 2,5 méterről a végtelenre. Hasonlóan pontos a dioptriaállító, amelyet egy kis füllel állítottunk be a fókuszkerék mögött, a középső hídon. Az öt állású szemkagyló megfelelő erősségű kattanásokkal működik.

Az NL Pure által nyújtott kép lenyűgöző. A szemlencsében található síkba simuló lencséknek köszönhetően egy tányérüveg ablak nézetet kapunk a világról, és nincsenek olyan domború torzítások, mint néhány távcsőben, amikor a tájat pásztázzuk. A színek élénkek és nem vettünk észre periférikus torzulásokat. A termék széria elérhető még 8×32, 10×32, 8×42, és 10×42 változatokban is, de nehéz felvenni a versenyt a tesztelt 12x nagyítású modellünk erejével és stabilitásával.

Természetesen ennek a teljesítménynek megvan az ára. Az NL Pure egy drága távcső – a mi 12×42-esünk ára $3,099. De egy örökség minőségű optikáért, ami a legtisztább képű, legkönnyebb és legszebb keresőtávcső a világon ez az ár megfelel a Swarovski teljesítményének. Ár: $3,099.

Meopta MeoPro Air 10×42

Meopta MeoPro Air 10×42 nagyszerű vétel nyertes

Habár közös a neve a Meopta kitűnő MeoPro keresőtávcsőével, az új MeoPro Air néhány jelentős dologban különbözik. Kezdetnek, a MeoPro Air dupla zsanéros, nyílt hidas kialakítása modern, erős és különösen hasznos, ha meg akarjuk fogni szorosan egy a tubust átfogó fogással vagy egykezes használatnál. A fókuszkerék pontos és könnyű tekerni, a mintázat pedig csodálatos ujjbegy tapadást nyújt még nedves vagy hideg időben is. A dioptriaállító a fókuszkerék mögött helyezkedik el a középső hídon, és megmarad miután beállítottuk a látásunkhoz, de jó lenne egy lezáró mechanizmus ezen a tárcsán az extra biztonságért.

Az Air képe kitűnő volt, olyan amilyet elvárunk ettől a Csehországban található optikai cégtől. A peremtől peremig tartó tisztaság kiváló, a kép fényerős a színek pedig vibrálóak. Észrevettünk némi „tűpárnásodást” – az optikai torzulás, ami egy kicsi „pocakosodást” mutat, amikor távoli képeket pásztázunk – de ez csak csekély és nem észrevehető, amikor mozdulatlan objektumokat nézünk. A MeoPro Air modellünk HD fluorid lencsékkel rendelkezik a magnézium házon belül.

Tetszett a Meopta mágneses lencsevédője is, ami egyszerűen, de ügyesen megmarad a szabvány csatlakozási pontokon. A szorosan illeszkedő lencse kupakok lehajlanak, amikor a keresőtávcsövet használjuk, de ha nem akarod, hogy a szélben lobogjanak, akkor egyszerűen eltávolíthatod őket úgy, hogy meghúzod a madzagokat. Az erős mágnesek elengednek és addig pásztázhatsz nélkülük, amíg nem akarod visszatenni a kupakokat. Egyszerűen tedd vissza a mágneseket, pattintsd a helyükre a kupakokat és máris védve vannak a lencsék. Egyszerű és okos.

A Meopta MeoPro Air 10×42 nagy teljesítményt nyújt ésszerű áron.

A három állású szemkagylók jól érzékelhetőek és nagyon kényelmesek, az Air kiegyensúlyozottsága és ergonómiája pedig örömmé teszi a terepen való használatot. A párnázott nejlon tok jól néz ki és hasznos. A MeoPro Air 8×42 változatban is kapható.

Úgy éreztük, hogy a 10×42 $999-os ára igazságos és, hogy a MeoPro Air képviseli a legjobb értéket a kategóriában. Az üveg minőség lehetne egy kicsit jobb, és szeretnénk néhány mechanikai fejlesztést, de a tesztelők úgy érezték, hogy az ár nagyon elfogadható egy strapabíró, fényerős és fürge keresőtávcsőnél, ami több évnyi stabil szolgálatot fog tenni. Ár: $999

Vanguard VEO HD2/ED 10×42

Vanguard VEO HD2/ED 10×42

A Vanguard két keresőtávcsövet adott az idei teszthez, de elég hasonlóak teljesítményben, felépítésben és árban ahhoz, hogy együtt tárgyaljuk őket általánosságban, majd egyesével elemezzük a lényeges előnyeiket.

Ez a kettő a VEO HD2 és a VEO ED, a különbség bennük található üvegben van és néhány kozmetikai eltérés. Mindkettő elfogadható keresőtávcső. Karbon összetételű házzal rendelkeznek, és érezhető a súlyuk csökkenése és a kétséges tartósság, habár azt is észrevettük, hogy az összetett felépítés jobban csökkenti rázkódást, mint egy alumíniumból vagy magnéziumból készült ház. Mindkét Vanguard 10×42-es, mindkettőnek hasonló kialakítású a fókuszkereke, jobb tubuson elhelyezkedő dioptriaállítója és a cipzáras neoprén tokja.

Azonban, ha ki kellene választanom a VEO-t, amit úgy éreztem, hogy a legjobb tartósság/üveg kombinációval rendelkezik, akkor az ED változatot venném. A HD2 keresőtávcső, ami egy zárt hidas kialakítással rendelkezik, különösen könnyűnek tűnik a kézben és több felvillanást, szín rojtosodást és szemcsésedést vettünk észre ennél a keresőtávcsőnél.

Az ED változat azonban 10 teljes perccel tovább bírta az alacsony fény tesztünket, viszonylag kevés torzulást mutatott és tartósabb érzetet kelt. Ez részben a jobb ergonómiának köszönhető a nyílt hidas kialakítás miatt, de ez egyébként is egy jobb minőségű keresőtávcső. A dioptriaállító gyűrű például lezár a fókusz pedig kevésbé „szivacsos” mint a testvéré. Ellenben az ED változat kivitelezése karcsú és kevésbé kellemes, mint a VEO HD2 kavicsos páncélja. A Vanguard nagyon reklámozza, hogy mindkét VEO modell borítása „prémium Mitsubishi gumi.”

Mindkét keresőtávcső ára $399, de könnyen megtalálhatók akciósan, legalább $100-al kevesebbért. Kedvező árú keresőtávcsövekhez képest jó választás mind a kettő és jó szolgálatot fognak tenni addig, amíg nem bánsz velük túl durván. Ár: $399

Meopta Meostar B1 Plus 8×56

Meopta Meostar B1 Plus 8×56

Néhány tesztelő megküzdött ezzel a nehezen kezelhető keresőtávcsővel. A Meostar B1 egy szokatlan méret az amerikai vadászoknak – egy 8×56 – és a kelet montanai teszt csapatomnak egyszerűen túl egzotikus volt és, nos, európai.

Aztán belenéztek ebbe az 1,13 kg-os behemótba és tátva maradt a szájuk a kép tisztaságától és fényerejétől. Az alacsony fény tesztünknél igazán megmutatkoztak ennek a fura méretnek a képességei. A Meostar B1 késő estig bírta, sokkal tovább, miután a 42 mm-es keresőtávcsövek jó éjszakát kívántak. A Meostar még a világot legyőző Swarovski NL Pure-t is legyőzte az alacsony fény tesztnél, ez egy olyan eredmény, ami megmutatja, hogy az európai vadászok, aki gyakran vadásznak éjszaka a holdfényben, miért lelkesednek ezért a konfigurációért. Az 56mm-es objektív lencsék nagyszerű fényáteresztést tesznek lehetővé, a 8x nagyítás pedig nagyon széles látómezőt.

A Meostar B1 a Meopta által szabvány üvegnek hívott lencsékkel érte el az alacsony fény teljesítményét, ami a 8×32 és 8×42 Meostar B1 Plus változatokban is megtalálható. De, ha feljebb lépsz a termék széria 10×42, 12×50, és 15×56 változataihoz, akkor egy világosabb, tisztább extra alacsony színszórású üveget kapsz. Ezen a feltuningolt üvegen keresztül még világosabb és élesebb a kép, mint a mi változatunkban, és szerintünk az ED változatok még több percet adnának az alacsony fényben végzett tesztünkhöz.

A közös elemek a Meostar B1 Plus összes változatánál a lezáródó dioptria vezérlő, ami közvetlenül a fókusz tárcsa mögött található, egy erős zárt hidas kialakítás, a Meopta kitűnő MeoBright bevonatai, egy tetszetős nejlon tok és egy nagyon tapintható, majdnem ragadós borítás.

A 8×56 változatunk olyan nagy, hogy a teljesítmény jobb lesz, amikor egy állványra tesszük. A menetes állvány adapter a zsanér elején található, de ügyes ujjakra van szükség a fedél lecsavarásához a híd fedele alól. Ennek ellenére ez egy jó módja az optika stabilizálásának, és egy állvány által kihozhatjuk ennek a fénygyűjtő bestiának a maximális képességeit.

Egy dombon ülve – vagy németül hochsitz (magasles) – a Meostar B1-en keresztül pásztázni a távoli fákat, ahogy megy le a Nap és alkonyodik, ez egy időtlen és termékeny módja a világ figyelésének és meglepődnétek, hogy mennyi vadat látni az első és utolsó fénynél ezzel a fényéhes keresőtávcsővel. Ár: $1,299

Hawke Frontier APO 8×42

Hawke Frontier APO 8×42

Ez milyen menő kis keresőtávcső már. Elbűvölt minket ennek a 8×42-esnek a kis termete és nagy optikai teljesítménye. Az üveg jó, bár nem különösen említésre méltó. Extra alacsony színszórású, apokromatikus lencsékkel rendelkezik, amik segítenek a színeket világosabbá és ragyogóbbá tenni. Elég szabványos a felszereltsége, egy csuklós, nyílt tubusos kialakítás, jobb tubuson található dioptria állító, és a két-pozíciójú szemkagylók.

Eddig jó. Azonban a látómező, amit ez a kis keresőtávcső nyújt – lenyűgöző 130 m 1000 yardon – ezáltal a kép már majdnem panorámásnak mondható. És a keresőtávcső kicsi. Habár az objektív lencsék 42mm-esek, a szállítása és kezelése majdnem olyan, mint egy 32mm-es.

Az okulár lencsék – azok, amikbe bedugod a szemeidet – nagyon fényerősek és viszonylag rövidek, ez is hozzá tesz a Frontier APO apró külsejéhez. De nagyon jó szállítani, és a 737 g-os súly nagyon jól ki van egyensúlyozva. A Hawkehoz jár egy prémium nejlon tok és egy pánt.

A mintázott borítás könnyen fogható, a fókusz tárcsa pedig pontosan működik, habár azt meg kell említeni, hogy az összes vezérlést – a zsanér, fókusz és dioptria állító – meg kellett kicsit dolgozni, hogy kisimuljanak és lazább legyen a mozgásuk.

Összességében ez egy jó keresőtávcső, ami sok helyzetben megállja a helyét, egy magaslestől kezdve egy jávorszarvas vadászatig, vagy egy madárfigyeléstől a vadászkunyhó ablakából való megfigyelésig. Úgy gondoljuk, hogy az ár pont megfelelő a Hawke Frontier APO strapabíróságának, terepen való használhatóságának, az üveg minőségének és az ergonómiájának kombinációjához képest. Ár: $699

SIGSauer ZULU6 16×42

SIGSauer ZULU6 16×42

A SigSauer az identitását az elektronika és az optikák konvergenciájára építette, és ez az érdekes és nagyon hatékony kép stabilizált keresőtávcső egy nagyszerű kifejezése annak a márka ígéretnek.

Meg kell jegyezni, hogy nem ez az első alkalom, hogy egy képstabilizált optikát látunk a tesztünkben. Néhány éve a Vixen Optics küldött egy 10x nagyítású nagyon hasonló konfigurációt, a Canon pedig egy egész stabilizált optika családdal rendelkezik, kétségtelenül a vállalat ünnepelt, kép stabilizált kamera lencse technológiáját vették kölcsön.

Tulajdonképpen a SIGSauer ZULU6 hasonlóan működik, mint azok a kamera lencsék. Egy 2 tengelyű csuklóval rendelkezik, ami kompenzálja a függőleges és vízszintes rázkódásokat. Ez azt jelenti ennél a bizonyos konfigurációnál, – egy 16×42 – hogy a hatalmas nagyítás meg van szelídítve, amikor bekapcsoljuk a stabilizáló motort, ezáltal a felhasználók hosszabb ideig kézben tarthatják ezt az erős keresőtávcsövet.

Amikor kikapcsoljuk a stabilizálást, akkor durva emlékeztetőt kapunk a 16x nagyítás legrosszabb részéről, a kéz remegéséről és a kinagyított kép rázkódásáról, ami úgy ugrál, mint egy koffeinnel túladagolt macska. Számos tesztelő először kikapcsolt motorral nézett bele a ZULU6-ba és reklamáltak a remegő kép miatt. Aztán bekapcsolták a csuklót és elcsodálkoztak ezen kedves kis 567g-os keresőtávcső optikai teljesítményén.

Amikor be van kapcsolva a stabilizálás, ez az optika egy üres szerepet tölt be a szabvány keresőtávcső és egy kompakt spektív között – egy fontos tényező a vadon vadászainak, akik minden grammra figyelnek. Reméljük, hogy az olvasok elviszik ezt a távcsövet keményebb vadászatokra is, de a ZULU strapabírósága miatt is aggódunk. Műanyagos érzetet kelt, a szemkagylók pedig, amik elállnak a háztól, úgy néznek ki, mintha lepattanhatnának.

Meg kell jegyeznünk, hogy nem volt problémánk a strapabírósággal, ami egy polimer vázból és egy speciális Schmidt-Pechan prizmából áll, ami áthajlítja a fényt azon a kutyalábnyi optikai útvonalon. De mi is gyerek kesztyűvel bántunk a Sig-gel, hogy nehogy eltörjünk valamit.

A ZULU6 kapható 10x nagyítással is, de úgy gondoljuk, hogy a 16x nagyítás az igazi. Megadja azt az optikai hatótávolságot, amit nem igazán érhetünk el egy szabványos keresőtávcsővel. Csak legyen feltöltve az AA elem és mindig kapcsolt be a stabilizálót, amikor nem tudod feltenni a keresőtávcsövet egy állványra vagy egy szilárd kerítésoszlopra. Ár: $699

Lucid B-8 8×42

Lucid B-8 8×42

Beszéljünk a jó első benyomásról. Ez a keresőtávcső egy kemény oldalú tokban érkezik, ami szivaccsal van kipárnázva és kapunk hozzá egy neoprén pántot is. A Lucid egy viszonylag új márka az optikai piacon, jó munkát végzett és felemelte az elvárásokat azzal, hogy a 8×42 B-8 keresőtávcső méltó arra, hogy ilyen puha és védelmező helyen lakjon.

Sajnos, nem teljesen ez a helyzet. A B8 egy használható keresőtávcső. Az alacsony fény teljesítménye éppen a mezőny közepe előtt volt, és megfelelő képminőség és felépítés pontokat ért el. Azonban csalódást okozott a felbontás tesztünkön – a kép élességének tapasztalati mérése – és a strapabíróság értékelésnél. Optikailag, észrevettünk néhány periférikus torzulásokat és szín felvillanásokat teljes nappali fényviszonyoknál, habár az alkonyati feltételeknél a tesztünkben a legjobbak között voltak a színei, ez bizonyítja a jó lencsebevonatokat.

A Lucid felépítése lenyűgöző. Nagy felbontású, extra alacsony színszórású üveggel rendelkezik, és egy dupla zsanéros, nyílt hidas kialakítással, ami a legmodernebb és legkényelmesebb a piacon. A két-pozíciójú szemkagylók jól érezhetőek, a hüvelykujj számára kialakított mélyedések a távcső alján pedig jól megfogják a felhasználó ujjait a stabil fogáshoz.

A Lucid könnyű egy 42mm-es keresőtávcsőhöz képest – csak 680g – és a tesztelők megkérdőjelezték az alumíniummal megerősített polimer váz strapabíróságát. Egy tesztelő azt mondta, hogy hallotta és érezte, hogy valami – ami homoknak tűnt – a fókusztárcsában súrlódott; az összes tesztelő pontatlannak és kásás jellemezte a fókuszt. A súly másik oldala azonban a szállíthatóság, és a tesztelők jellemzése szerint, akik a Lucid-ot kivitték a terepre, nagyon fürge és szinte súlytalan. Ezen kívül tetszett az állvány adapter az első zsanér elején.

Összességében ez egy jó próbálkozás egy újonctól. A kiegészítők is tetszettek. A Lucid egy jó ár/érték arányú távcső lesz, mihelyt kijavítják a fókuszt. Ár: $680

A n d r e w  M c K e a n

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!