A tájoló minden esetben nagyon hasznos a tájékozódásban. A segítségével könnyedén meghatározhatjuk, hogy hol vagyunk, és merre induljunk. Az iránytű egy speciális fajtája ez az eszköz, ami elengedhetetlen kelléke a hosszabb túráknak és a rövidebb kirándulásoknak egyaránt.
A tájoló – akárcsak az iránytű egy szelencében szabadon feltámasztott mágnestűből áll. De ebben az esetben ez a szelence forgatható, így könnyedén mérhető vele irányszög is, ami további tájékozódási lehetőségeket biztosít.
A laptájoló fő részei
Ha egy átlátszó műanyag lapba helyezik a szelencét, akkor laptájolóról beszélhetünk.
Ennek egyik legfontosabb része maga a mágnestű, egy mágnesezett lemezcsík, ami egy acélcsúcson támaszkodva szabadon mozog. Így a föld mágneses erőterét kihasználva, minden esetben beáll észak-déli irányba. Ennek északi végét általában fluoreszkáló festékkel színezik, hogy sötétben is jól látható legyen.
A mágnestű a szelencében található, ami egy átlátszó anyagból készülő, légmentesen záródó „doboz”. Az ezen látható irányvonalak és szögek nagyban segítik a tájékozódást.
A szelence az alaplapon helyezkedik el, ami szintén átlátszó, általában műanyagból készül. A rajta függőlegesen végighaladó vonalat középvonalnak nevezzük, ami tökéletesen párhuzamos a tájoló oldalaival – így minden esetben kiváló támpontot nyújt.
A térkép tájolása
A mérés során fontos tudni, hogy a térképek minden esetben északra vannak tájolva. A rajtuk megtalálható segédvonalak egymással párhuzamosak, amelyek segíthetnek a pontos irány meghatározásában.
A tájoló szelencéjét forgassuk alapállapotba, annak É-D iránya essen egybe a mágnestű mutatta képpel. Helyezzük rá a tájolót a térképre, lehetőleg a segédvonal mentén. Ezt követően tartsuk vízszintesen a térképet és addig forogjunk vele, míg a mágnestű É-D iránya egybe nem esik a térkép vonalaival. Ekkor a térkép pontosan azt fogja megmutatni, amit a valóságban látunk – ami előttünk van az erdőben, az előttünk lesz a térképen is.
A tájoló használata nagyon sokat segíthet a tájékozódásban. Ennek egyik formája, ha a nálunk lévő térképet megfelelően be tudjuk tájolni. Emellett hasznát vehetjük az iránymérésnek is, amelyről következő cikkünkben lesz bővebben szó.