A természetjárás során a környezetben megannyi kincset fedezhetünk fel. Ezek között találhatjuk a legkülönfélébb kőzeteket, amelyek igazán remek látványt nyújtanak a kirándulások során.  Előző írásunkban bemutattuk a magmás anyagok leggyakrabban előforduló példáit, most pedig áttérünk az üledékes kőzetekre.

Az üledékek a felszín lepusztulásából származnak. Keletkezhetnek kémiai reakciók lévén – vegyi üledékek, a tengeri élővilág tevékenységének következtében – szerves üledékek, vagy a kőzetek aprózódása miatt – törmelékes üledékek.

Meszes üledékes kőzetek

A mészkő kalcium-karbonát alapanyagú kőzet, amelynek színét a keletkezésének körülményei határozzák meg. Az idősebb (középkori) tengeri mészkövek tömöttek, felületük sima és fényes, azonban a fiatalabbak durvák és érdesek. Tiszta előfordulása esetén fehér, vasoxid tartalmát a sárgás színe jelzi, és amennyiben iszappal keveredik szürke vagy fekete. Magyarország területén több helyen is megtalálhatjuk, pl. a Mecsekben, a Vértesben, a Pilisben, a Cserháton, a Bükkben és az Aggteleki-karszton.

shutterstock_318265964

A dolomit világos színű, részben a mészkőhöz hasonló kőzet, alapanyaga a kalcium-magnézium karbonát. Felülete tompa fényű, érdes és repedezett; általában fehér, sárga vagy szürkés árnyalatú. Legfontosabb előfordulási helye a Budai- és a Keszthelyi-hegység (főleg a Vértes és a Bakony).

shutterstock_246180889

További megjelenési formák

A homokkő szintén az üledékes kőzetek csoportjába tartozik. Ez lényegében a 2 milliméternél apróbb kőzetdarabokból épül fel. Benne kvarc szemcsék, bauxit és limonit is előfordulhat. A Mecsekben a Jakab-hegyen, a Balaton-felvidéken és a Hárs hegyen is találkozhatunk ezzel az anyaggal.

shutterstock_320189162

A lösz világossárga, apró szemcséjű törmelékes anyag. A szél szállította finom porból ülepedig le, általában ott, ahol a növényzet megköti. A felületén kiváló minőségű mezőségi talaj képződik. Helyenként akár több tízméteres falat alkothat – pl. Dunaföldvár, Paks, Balatonkenese. További előfordulási helye még az Alföld és a Dunántúli-dombvidék.

A kőzetek a földfelszín kincsei, amelyek különböző fajtái nagyszerű látványt biztosítanak egy-egy kirándulás során. Ezek a különleges anyagok rendkívül egyedivé teszik a tájakat, hogy így még marandóbb élményt okozzanak mindenkinek.

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

[wbcr_php_snippet id="7788"]

A többi cikket se hagyd ki!