A felhőkről szóló cikksorozatunkban részletesen bemutattuk a különböző fajtákat, kitérve azok szerkezetére és alakjára. Eddig már írtunk a felhők alakjuk szerinti különbségéről, valamint az alacsony-, a középmagas-, és a magasszintű fajtákról. Vannak azonban olyan típusok, amelyek függőleges irányba növekednek – sorozatunk utolsó darabjában ezeket mutatjuk be.
A nagy, függőleges kiterjedésű felhőknek az alapja néhány száz méter alatti, a teteje 5000 méteren, vagy afölött található. Ezeknek a függőleges kiterjedése a vízszintes méretükhöz képest igen jelentős, ezért a besorolásában külön csoportot alkotnak.
A zivatarfelhő
A cumulonimbus nagy méretű, tornyos gomolyfelhőkből alakul ki az erőteljes feláramlások következtében. Hegyekre vagy tornyokra emlékeztető, hatalmas és igen sűrű felhőtömeg. Megjelenhet különállóan, vagy csoportosan is. A felhőalapja legtöbbször igen sötét, és alatta tépett gomolyok is előfordulhatnak. Vegyes halmazállapotú, vízcseppekből és jégkristályokból áll. A nagy áramlások miatt erős turbulenciát okoz, ezért repülésbiztonsági szempontból rendkívül veszélyes. Csapadéka gyakran heves, és mindig záporszerű.
A felhőcsúcsnál lévő gomolyok alapján két fő fajtáját különböztethetjük meg,
a csupasz zivatarfelhőt (cumulonimbus calvus) – enyhén elmosódott a csúcsa, és
a borzas zivatarfelhőt (cumulonimbus capillatus) – felhőcsúcs körvonala teljesen elmosódott.
Az esőrétegfelhő
A nimbostratus a teljes égboltot lefedő réteges, több kilométer vastag, homogén, szürke színű felhő. Ez túlnyomórészt a meleg frontokhoz kapcsolódik. Alapja nagyon alacsonyan van, akár néhány 100 méteren is lehet. Csapadéka általában tartós, időnként erős intenzitású eső vagy hó.
A gomolyfelhő
A cumulus éles körvonalú, sűrű, különálló felhő, amely függőleges irányba fejlődik. A napsütötte teteje általában vakítóan fehér, alapja azonban viszonylag sötét. Főleg vízcseppekből áll, de a felhőcsúcsa jóval fagypont alatti hőmérsékleten jégkristályokat is tartalmazhat. Esetenként záporszerű csapadékot eredményez.
A felhők megismerése segíthet a kirándulások közben megállapítani az időjárást, ami nagyban befolyásolhatja a tervezett útirányt, vagy a túrák hosszát. A függőleges kiterjedésű fajták akár komolyabb záporokat is eredményezhetnek, ezért érdemes előlük védett helyre bújni, és megvárni míg csökken a csapadék intenzitása.