A Swarovski Optik SLC egy magnum méretű nagyteljesítményű keresőtávcső, ami még mindig tartja az ipari mércét.

Előbb vagy utóbb – általában utóbb – a komoly természet megfigyelők rájönnek, hogy szükségük van egy Swarovski SLC 15×56 keresőtávcsőre. Ez nem azért van, mert egy meggyőző marketing nyom egy szuper méretű keresőtávcsövet, vagy mert az Osztrák optikákat gyártó vállalat bemutatott egy új üveget, ami új szintre emeli a kép tisztaságát és fényerősségét. Azért van, mert az SLC a legjobb magnum keresőtávcsöveket képviseli és az ipari szabvány volt azóta, amióta bemutatták 15 évvel ezelőtt.

 

Ha nem ismered ezt a nagy tetőélprizmás keresőtávcsövet, akkor gondolj egy szabvány 10×42 vagy 8×42 keresőtávcsőre és nagyítsd fel 50 %-kal. Ezt kapod a Swarovski Optik 15×56 SLC-vel, egy nagyon nagy, nagyon fényerős, nagyon nagy teljesítményű és nagyon drága keresőtávcsövet, ami az öszvérszarvas vadászok, hegyi vadjuh vadászok és komoly madármegfigyelők kedvence lett, akik nem akarják cipelni a spektív és állvány plusz súlyát. Hamar rá lehet jönni, hogy miért ez az egyik legjobb keresőtávcső vadászathoz és madár megfigyeléshez.

Swarovski SLC tulajdonságok: 15x nagyítás és 56mm-es objektív; Tetőél prizmás kialakítás, több részű zsanéros kialakítás középső fókusz tárcsával és nyomásra záró középső diopterrel; Menetes állvány adapterrel az első zsanérnál; 3 fokozatú szemkagyló; Súly – 1200 g; Látómező – 78m/1000m; Swarovski ár: $2,610.

A szuper méretű keresőtávcső

Tisztázzunk valamit: ez nem egy alkalmi vadász keresőtávcső. Ez nem egy olyan optika, amit bedobsz a kesztyűtartóba és néhányszor egy évben előveszed. Drága. Nagy és nehéz. És erős. A 15x nagyítással annyira erős, hogy nehéz lehet kézben fogni és a felnagyított képeket remegés mentesen tartani. Akkor a legjobb, amikor stabilizálva van, vagy egy három lábú állványon vagy valamilyen stabil támasztékon, mint egy kerítés oszlop vagy egy terepjáró ajtaja.

De ennek a nagyításnak célja van. Lehetővé teszi, hogy a célpontot nagy részletességgel láthassuk. És mivel a Swarovski a prémium kategóriás üvegét használja az SLC-nél, a kép tiszta a közepétől egészen a látómező pereméig, torzulások és „elhajlások” nélkül.

A Swarovski keresőtávcsövek tesztelése a terepen

A Sonora-hegységben használtam a legkeményebben a Swarovski SLC távcsövemet észak Mexikoban, egy coues szarvas vadászaton. Ezek a legkisebbek, legfélénkebb és legrejtélyesebbek a szarvasfajtáink közül, és mivel olyan területeken élnek, ahol beleolvadnak a környezetbe, ahhoz, hogy láthassuk őket egy éles képű, magas nagyítású távcsőre van szükség.

Meg fogod látni, hogy a legtöbb fehérfarkú szarvas vadászat vezetőnek észak Mexikóban és dél Arizonában 15×56 SLC-je van vagy a nyakában, vagy az ütött-kopott terepjárójában. Ez azért van, mert a keresőtávcső sokkal könnyebb és szállíthatóbb, mint egy spektív, és azért is, mert a keresőtávcsőnél mind a két szemünk nyitva lehet, amikor a terepet fürkésszük. Ez kulcs tényező. Igen, a spektívek magasabb nagyítást kínálnak, de mivel csak egy szemlencsével rendelkeznek a betekintéshez bandzsítanunk kell vagy be kell csuknunk az egyik szemünket. Ez már néhány perc után fárasztó, a magas nagyítású keresőtávcsöveket használók pedig órákig a szemkagylóhoz tapaszthatják a szemeiket elfáradás nélkül.

A Swarovski fókusza is nagyon precíz. Terepen ez azt jelenti, hogy a felhasználó leheletnyi érintéssel fókuszálhatja borotva élesre a képet. Amikor a célpont mozog, akkor a felhasználó egyszerűen újra fókuszálhat a határozatlan fókusszal rendelkező távcsöveknél tapasztalt frusztráció nélkül.

Ahhoz, hogy a legjobb optikai teljesítményt is kisajtolhasd a Swaroból, stabilizálni kell és egy állványra kell rögzíteni. A Swarovski ezt az SLC tripod adapterrel teszi lehetővé egy beépített tripod lappal, és azoknak, akik még megtalálják a Swaro tripodra szerelt keresőtávcső tartóval, ami egy gumírozott tartóval rendelkezik, ez rámegy a keresőtávcső tubusaira és rögzíti őket egy alumínium lábhoz, ami a legtöbb tripodhoz passzol.

Akárhogy is csinálod, ha az SLC felszereled egy állványra, akkor úgy nézheted a távoli objektumokat, hogy nem kell aggódnod a remegés és torzulások miatt, amit az emberi kéz okoz. Tényleg ez az egyetlen módja annak, hogy elérjük az SLC 15×56 lenyűgöző optikai lóerejét.

A fehérfarkú szarvasok megfigyeléséhez egy speciális keresőtávcsőre van szükség a nagy területeken.

Ebben a legjobb a Swarovski SLC

Ez a leírás megragadja annak a ráeszmélésnek a lényegét, amiről a bemutatóban beszéltünk. Minden komoly vadász (legalább is nyugati vadász) beismeri egy idő után, hogy szüksége van egy Swarovski SLC 15×56-ra. Lehetővé teszi, hogy a felhasználó órákat töltsön a távcső mögött, egész hegyoldalak vagy prérik részletes megfigyelésével, vagy egy ritka énekesmadár figyelésével. A tulajdonságainak egyik fontos része az üveg, ami a Swarovski saját bevonatával rendelkezik és felerősíti a kontrasztot és a színhűséget. Ezt a minőségű üveget – vagy képet, amit ad – nem fogod látni egy középkategóriás távcsőnél.

A Swarovski SLC pontos fókuszálása és nagyítása is sokkal nagyobb felbontású képeket ad, mint amit egy másik cég 10x, 12x vagy akár 15x nagyítású távcsövétől kapnánk, aminek alacsonyabb a minősége vagy pontatlanabb a vezérlése.

Ebben a legrosszabb a Swarovski SLC

A Swarovski egy szörnyeteg méretű keresőtávcső. Több, mint ami egy kézben elfér, ami azt jelenti, hogy valamilyen módon stabilizálni kell vagy egy állványon vagy egy hasonlóan stabil alapon, hogy ne ugráljon a kezünkben. Ez korlátozza a használatát. Ha majdnem $2,000-t költök egy keresőtávcsőre, akkor biztosra akarok menni, hogy sokoldalúan használhatom majd, de az SLC-nél eléggé korlátozott számú szituáció van, ahol teljesen ki lehet használni.

Ezen kívül, habár a fókuszáló kerék pontos és éles képeket tesz lehetővé, az én ízlésemnek egy kicsit túl könnyen forog. Egy merevebb, határozottabb fókuszáló kereket szeretnék.

És végül a tripod adapter egy csalódás. A menet műanyag, ami azt jelenti, hogy nem fog sokáig tartani a gyakori használatnál, a fedél pedig – amin a Swarovski ikonszerű repülő ezüst sólyom van – könnyen le jön és elveszthet.

Hogyan teljesít a Swarovski SLC más legjobb keresőtávcsövekkel szemben

Sok, vagy inkább a legtöbb komoly optikai vállalatnak van 15×56-os modell a termék szériájában. Elvárás lett, részben azért, mert a komoly vadászok, akik nagy területeken vadásznak, követelik ezt a konfigurációt a kétszemes megfigyeléshez, de azért is, mert a nagy távolságú céllövők elismerték a keresőtávcsőn keresztüli „szpotter” értékét a spekítv helyett.

De sok optika gyártónak nehéz a 15×56-os távcső megépítése. Először is az 56 mm-es objektív lencse egy nagy darab üveg, és ha az optikai recept az üvegre nem megfelelő, akkor a kép zavaros és torzult lesz, főleg a peremeken. Aztán ott van a váz, aminek elég könnyűnek és erősnek kell lennie, hogy megtartsa az üvegeket a méretein belül. Az olyan cégeknél, akik műanyag vázat használnak, vagy rugalmas alumínium ötvözeteket, általában elmosódás szokott lenni a 15x keresőtávcsöveknél. Azért a Swarovski 15×56 az egyik legjobb keresőtávcső a kategóriájában, mert a váz merev és stabil, ezért az optikai komponenseket szorosan és pontosan egy vonalban tartja.

A Swarovski SLC teljesíti a küldetését?

Mihelyt elfogadod, hogy a Swarovski SLC 15×56 nem az alkalmi megfigyelésre lett tervezve, már meg is tetted az út nagy részét afelé, hogy elfogadd a tehetségeit. Ezek a tehetségek pedig csodálatosak. A képe a legvilágosabb, legélesebb a kategóriájában, a műszaki előnyei pedig tartalmazzák az ergonomikus szemkagylókat és a strapabíró vázat, ami évekig védeni fogja.

Ezt észben tartva a Swaro kulcsfontosságú tagja sok – ha nem a legtöbb – hegyi vadásznak, aki egy 56mm-es keresőtávcső hatótávolságát és felbontását szeretné a 85mm-es spektív súlya és kényelmetlensége nélkül.

Lehet, hogy nem fogod minden nap használni a Swarovski SLC 15×56-ot, de amikor eljönnek azok a feltételek – hosszú megfigyelések nagy távolságra lévő kis objektumokkal – amikor szükséged van rá, akkor egyszerűen nincs olyan eszköz, ami jobban ellátná ezt a feladatot. A n d r e w  M c K e a n

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!