Akár fegyverek vagy optikák, Ausztria már régóta bizonyított akár az útmutatásban akár kiváló minőségben. Most a ZCO-val egy új prémium gyártóval bővül Ausztria – itt az első teszt a két debütáló optikáról, a ZC420 és ZC527.

Írta: Matthias S. Recktenwald

A ZCO céltávcsövek mechanikus ismétlési pontosságának tesztjét egy STL Hunter C2 .308 Winchester kaliberű puskával végezték a tesztelők.

Nem, a legtöbb sportlövész valószínűleg nem ismeri az osztrák Margarethen am Moos székhelyű Zero Compromise Optic GmbH (ZCO)-t. Ez azért is van, mert a márkát és a gyárat valamint az első termékeket először a 2018-as SHOT Show-n és a 2019-es IWA-n mutatták be. Az új azonban nem jelent tapasztalatlant, a gyártók a ZCO-nál ugyanis évtizedes tapasztalatokat szereztek olyan gyártóknál, mint a KAHLES és a LEICA. A ZCO azt a célt tűzte ki a céltávcsöveinél, hogy az összes optikai követelményben mint például fényáteresztő képesség, felbontás, szerkezet és állítási tartomány a felső ligát érik el. Így a prémium kategóriás optikákat kimondottan sportlövész számára fejlesztették. Ahhoz, hogy elérjék a saját maguk által kitűzött célt, az összes fém céltávcső alkatrészt Ausztriából szerzik be, a lencséket pedig neves gyártóktól. A legfontosabb kérdés elöljáróban: Betartják az optikák, amit ígérnek?

A ZCO aktuális nagyítását a fegyver mögül és a felülről is jól leolvashatjuk. Az állítógyűrű ezen kívül rendelkezik még egy (itt felfelé mutató) orral a jobb fogás miatt.

A ZCO optikák aktuális változatai és felszereltségük:

A ZC420 és ZC527 modellek álltak rendelkezésre a kipróbáláshoz. Itt az első szám a minimális nagyítást az utolsó két szám pedig a maximális nagyítást jelöli. Ebből következik, hogy a 420-as a kisebb, az 527-es pedig a nagyobb modell. Mindkét modellnél az 1. képsíkban helyezkedik el a célkereszt. Ez azt jelenti, hogy a célkereszt nagyítástól függetlenül mindig ugyanannyit takar a célpontból.

A vásárlók 3 célkereszt közül választhatnak, nevezetesen MPCT 1, MPCT 2 és MPCT 3, mindegyiket főleg a szabadtéri nagytávolságú lövésekhez tervezték. Az MPCT 1 egy megvilágított Mil-Dot célkereszt, amin a rovátkák távolsága 0,2 mil illetve 0,1 mil, ami azt jelenti, hogy: 2 illetve 1 cm, 100 méteres távolságnál. Az MPCT 2 is egy megvilágított Mil-Dot változat, ahol az alsó függőleges tengely az úgy nevezett karácsonyfa típus. Ezáltal pontosan meghatározható a széláramlat, tehát a tényleges lövedékbecsapódás eltérése a tényleges célponthoz képest. A rovátkák távolsága 0,2 mil. Így meghatározhatjuk az ismert távolságnál a célpont méretét vagy fordítva az ismert célpont méretnél a távolságot. Aki gyakorlott, az ezen kívül a célsebességet is kiszámíthatja. A megvilágított célkereszt fényerejét fokozatmentesen testre szabhatjuk az adott fényviszonyoknak megfelelően. Automatic Illuminating Management (AIM)-nek nevezik és a rendszer egy helyzetérzékelő segítségével lekapcsolja a megvilágítást, mihelyt a céltávcső tengelye 75 fokon túl van felfelé vagy lefelé vagy 45 fok felett van oldalirányban. Az MPCT 3 a 2020-as IWA mutatkozott volna be és teljesen új a kínálatban. Az alapja ugyanaz, mint a másik két célkeresztnek, de a fejlesztésénél számos részletjavítás is bekerült. Így egy újfajta pontmátrix kialakítás könnyíti meg a magasság- és oldalirányú korrekciót. A látómező felső részén egy „tölcsér” van, ami két mérőskálából áll, ezzel az élenjáró koncepcióval – ami gyorsítja a távolságmérést – növelik még jobban a ZCO céltávcső teljesítményét.

Mindkét ZCO modell 36 mm-es átmérőjű középtubussal rendelkezik, hosszban azonban 62 mm különbség van köztük.

Az ambiciózus long-range lövészeket valószínűleg lenyűgözi a nagy függőleges állítási tartomány, ami 35 mil vagy 350 cm 100 méteren. Oldalirányban nagyon kényelmes 20 mil az állítási tartomány. Ahhoz, hogy az oldalirányú vagy magasságállító tornyot beállítsuk, először a csavarható kupakot kell felhúzni. Ez oldja a szerkezetet. Ez a koncepció megakadályozza, hogy véletlenül elállítódjon ruházat vagy fennakadás által. 1 klikk értéke 1 cm vagy 0,1 mil. A teljes függőleges állítási tartomány így kicsivel több mint 2 teljes 360 fokos fordulatot tesz lehetővé. Egy megjelenő stift mutatja, hogy melyik állítási szinten van a szerkezet. A ZCO okosan valósította meg a nagyítás számozását. Ezek egy ferde, hátra lesarkított kivezetett gyűrűn találhatók. Így nagyon jól leolvashatók a célzó lövőpozíczióból és felülről is. Távolságváltásnál az óramutató járásával ellentétesen (counter clockwise) kell állítani a tornyokat. Pontosabban: A célpont növekvő távolságával a  magasságállító tornyot felülről nézve az óramutató járásával ellentétesen kell állítani.

A baloldali állítótorony mindkét modellnél a parallaxisállítást és a megvilágítás fényerejét szabályozza.

A Zero Compromise Optic céltávcsövek műszaki adatai:

Modell: ZCO ZC420 ZCO ZC527
Ár: 3.570,- Euro 3.740,- Euro
Objektívátmérő: 50 mm 56 mm
Hosszúság: 325 mm 387 mm
Középtubus átmérő: 36 mm 36 mm
Célkereszt: MCPT 1+2 MCPT 1+2
Klikk állítás: 0,1 mil 0,1 mil
Max. magasságállítás: 35 mil 35 mil
Max. oldalirányú állítás: 20 mil 20 mil
Parallaxis beállítás: 25 m – ∞ 25 m – ∞
Súly: 986 g 1.075 g

A ZCO céltávcsövekkel a lőtéren – tényleg nincsenek kompromisszumok?

Manapság az optikai eszközöknél megbízhatunk a tudományosan mérhető optikai teljesítményben, azonban egy komplex mérőmunka tárul elénk, a szükséges magasszintű mérőeszközökről nem is beszélve: Az itt lényeges paramétereket csak optikai laborokban tudják lemérni és dokumentálni. Ez vonatkozik például a fényáteresztő képességre, vagyis: az objektívbe beeső fény hány százaléka lép ki az okuláron – egyébként ez az érték 92% a ZCO mindkét távcsövénél. És ez vonatkozik a felbontásra vagy a peremélességre, amit kromatikus aberrációnak (színhiba) is neveznek. Szóval: Megtehetjük – és a gyakorlati alkalmasságról kapunk egy információ töredéket. „Elméletben minden nagyon jól működik – de a gyakorlat a döntő”, és ez az élet minden területén igaz. A mi esetünkben ez azt jelenti, hogy a ZCO céltávcsöveknek először a tesztelők alapos szemrevételezésénél, majd a tűzvonalnál kell bizonyítaniuk.

A gyorsan beállítható és jó fogású állító gyűrűnek köszönhetően mindkét céltávcsövön finoman beállíthatjuk dioptriát az okuláron.

Első benyomás: nagyon tiszta kidolgozás, ügyeltek a részletekre mint például az említett biztonsági funkció – a tornyokon lévő forgó kupakok felhúzása. A ház matt színe is tetszetős. Csökkenti a tükröződést és megkönnyíti a felszerelést úgy, hogy a gyűrűknél jobb tapadást biztosít. Aztán belenézünk és a legidősebb tesztelő minden alkalommal a dioptriaállító gyűrűhöz nyúlt: a fogása jó és gyorsan kezelhető. Azután: borotvaéles kép, világos színek tiszta kontrasztok mellett, nem voltak – legalábbis a tesztelők szemét – zavaró szín- és peremhibák. A kezelhetőség is tetszett: A kezelőelemeket az ösztönös kezelhetőségre való tekintettel rendezték el. A rögzítés olyan volt, mint amit az Amerikaiak „crisp-nek” neveznek, tehát markáns és határozott.

A magasságállítási tartomány 35 mil vagyis 350 cm. Kicsivel több mint 2 fordulattal áll rendelkezésünkre ez a tartomány. Egy megjelenő tű mutatja a szintet.

Aztán a beállítás – itt a parallaxismentesség látható. A ZCO mindkét modellnél az alábbi távolságokat gravírozza a parallaxistárcsára: 25, 30, 40, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 500, 800 m és végtelen. Ezen kívül egy rovátka jelöli a kerek százas értékeket. Ez egy közkedvelt lépés, a legtöbb gyártó távolságjelölésekkel látja el a tornyokat. Következzen néhány alapvető dolog ezekhez a paraméterekhez: Ha egy lövész ismeri a céltáblája távolságát, a céltávcső vezérléséhez azonban csak nagyjából ért, akkor nagyrészt ezt az értéket fogja választani. A parallaxismentesség azonban nem csak a távolságtól függ, hanem a meteorológiai feltételektől, mint a levegő páratartalma és hőmérséklete. Ebből következik, hogy egy 300 méteres távolságnál a megfelelő állítótárcsán 500 vagy akár 700 métert kell beállítani, hogy tényleg egy parallaxismentes képet kapjunk. A gravírozott értékek így csak durva irányértéknek számítanak. A parallaxismentes finombeállítást szemmel kell elvégeznünk. A célpontnak abszolút élesnek kell lennie. És a szem helyzetének fel-, le-, jobbra- és balra mozgatásával nem mozdulhat el a célkereszt. Ez adott volt a ZCO céltávcsöveknél: A parallaxis ellenőrzésénél a tesztelők 30 és 500 méteres távolságok között mindig egy tiszta, éles célképet tudtak beállítani a parallaxistárcsán.

Azért, hogy a szereléknek – itt egy állítható dőlésű ERA-TAC – jobb tartást adjanak, mindkét ZCO céltávcső alumínium házát üveggyöngyszórással kezelték az eloxálás előtt.

Az állítási szerkezet minőségének ellenőrzéséhez van egy értelmes és egyszerű lépés: a doboz teszt. Ehhez 25 töltényre van szükség, ami nem számít soknak. A fegyvert és a céltávcső belőjük egy tetszőleges távolságra, itt 100 m. Azután, hogy úgy mondjuk egy négyzet alakját lőjük, tehát doboz teszt: először lövünk egy 5-ös csoportot ugyanabba a célpontba. Majd az állítótornyon megváltoztatjuk a magasságot egy bizonyos klikk-értékkel, itt 20 lépés. Következő ötös csoport. Ezt addig ismételjük, amíg el nem végeztük a 20-20 klikket a magasság- és oldalirányú állítótornyon felfelé, jobbra, lefelé és végül vissza balra és meg nem lőttük a pozíciókhoz tartozó csoportokat. A fő érdekesség itt: Az utolsó 5-ös csoportnak pontosan ott kellene lennie, ahol az első csoport van. Most egy vonalzóval megmérjük az egyes csoportok középső találatainak távolságát. Egy 0,1 mil vagyis 1 cm-es klikk állításnál a csoportok távolságának a fenti példa esetében kb. 20 cm kellene lennie. Ez a teszt természetesen annál pontosabb kifejezőbb, minél jobb a fegyver és lőszer kombináció. Mi ezért egy STL Hunter C2 ismétlőpuskát használtunk karbon agyazással és az RWS Target Elite Plus 168 grs match lőszert. Ez 12 – 15 mm-es szórásköröket produkált az STL puskával. A lőtt doboz forma mérésénél az egyes csoportok távolsága 194 – 202 mm volt egymáshoz képest: kitűnő.

Az STL-Hunter C2 ismétlőpuska maximum 15 mm átmérőjű ismételhető szórásköröket produkált az RWS Target Elite Plus lőszerrel 100 méteren.

A növekvő lövésszámmal előfordulhat, hogy a szerkezet elakad. Eközben a gyártásból visszamaradott mini sorják letörhetnek és beülhetnek a beállító szerkezetbe vagy az állító kallantyúk és fogaskoszorúk megtámasztásába. Ezért a tesztelők egy idáig egyedülállóan kemény tesztnek vetették alá a nagy ZC527-et – amit egy SIG Sauer MCX Virtus puskával használtak és 1000 lövést adtak le vele. Az 1000-es kínzás után a tesztelők ismét felszerelték a ZCO-t az STL-Hunter C2-re és megismételték a doboz tesztet az RWS Target Elite Plus-szal. Az eredmény nem volt látványos. A csoportok közti távolság csupán pár millimétert, de lényegesen kevesebb, mint egy klikket változott. Ennél jobb nem is lehetne!

A ZCO céltávcsövek beállításához a magasság- illetve oldalirányú állítótornyot egy kicsit fel vagy oldalra kell húzni. Ez megakadályozza, hogy véletlenül elállítsuk a céltávcsövet.

Teszt összegzés: Ajánljuk-e az új ZCO ZC420 és ZC527 prémium céltávcsöveket?

A ZC420 ára 3.570,- Euro, a ZC527 ára pedig 3.740,- Euro. Így ez a kettős a felső céltávcső ligában játszik. Ebben a ligában is teljes mértékben teljesítik az elvárt, nagyon magas minőségi igényeket a működésben, felhasználóbarátságban valamint az optikai és műszaki teljesítményben. Nem fordul elő gyakran, hogy a merész gyártói ígéretek abszolút teljesülnek. Ez azonban lenyűgöző módon sikerült a ZCO-nak mindkét teszt céltávcsővel. Éppen ezért bátran ajánljuk a vételt a szenvedélyes sportlövészeknek és a Long-Range rajongóknak.

A Zero Compromise Optic honlapján további információkat találhattok a ZCO ZC420 és ZCO ZC527 céltávcsövekről.

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!