A 8×42-es vadásztávcsövek mindenes modellnek számítanak. A Blaser is szeretne beszállni a prémium kategóriás keresőtávcsövek közé a Primus-szal. A VISIERnél összehasonlították a Primus 8×42 távcsövet a Leica, Swarovski és ZEISS távcsöveivel. Tudja tartani a lépést ez a távcső más gyártók kiváló termékeivel?
Írta: all4hunters.de // szöveg: Andreas Wilhelmus / VISIER, fényképek: Michael Schippers
A vadászok a vadak megkeresésén kívül a keresőtávcsöveket még arra használják, hogy a lövés előtt tisztán bemérjék az észrevett vadakat.
Azonban a megfelelő távcső kiválasztásánál természetesen a felhasználási terület is szerepet játszik. Így a vadász, aki csak nappal vadászik a hegyekben, vagy tágas területeken, inkább választ magának egy könnyű cserkelő távcsövet, mint egy elsősorban a szürkületi lesvadászathoz tervezett nehéz lestávcsövet. Aki viszont minden vadászati szituációra fel szeretne készülni, az egy kompromisszum megoldást fog keresni és egy úgy nevezett mindenes távcsövet fog választani.
Ilyen helyzetben legtöbbször a nyolcszoros nagyítású és 42 mm-es objektívátmérővel rendelkező optikák állnak a kívánságlista élén. Aki megengedheti magának, az a prémium szegmensből választ, ami jóval a 2.000,-Euros vonal felett helyezkedik el.
Ezek között nagyon jó optikai teljesítménnyel rendelkező távcsövek vannak, amik magas fényáteresztő képességűek és így a lesen is megállják a helyüket szürkületkor. És ezen a piacon, amit a Leica, Swarovski és ZEISS uralnak, most a Blaser is szeretne előretörni a Primus 8 x 42-vel.
Balról jobbra egyre hosszabbak lesznek az orgonasípként felsorakoztatott teszt távcsövek. Azt, hogy egy hosszabb távcsőnek nem kell feltétlenül nehezebbnek lennie, egyedül a ZEISS SF (2. jobbról) bizonyítja, ami a 800 grammos jelzés alatt marad.
Tudja tartani a lépést a Blaser Primus távcső, ami 2.145,- Euro-ba kerül a Leica Noctivid 8 x 42-vel (2.580,- Euro), a Swarovski EL 8,5 x 42 WB-vel (2.450,- Euro) és a Zeiss Victory 8 x 42 SF-fel (2.545,- Euro)?
Blaser Primus 8×42 távcső
Az első, ami feltűnik a szemlélődőknek a kereken 1 kg súlyú Blaser Primus távcsőnél, a színek antracit és csokoládébarna borítás, ami a magnézium házat körülveszi. A szintén barna középső élesítő kerék és közvetlenül a jobb okuláron elhelyezkedő dioptria állító gyűrű is feltűnik a rombusz alakú „pikkelyezés” miatt, aminek köszönhetően nedvesen is könnyen kezelhetőek maradnak.
A Primus 4 lépcsőben állítható szemkagylókkal rendelkezik, amik lehetővé teszik a szemtávolság egyéni beállítását és teljesen betekerve pedig szemüvegesek is tudják használni a távcsövet.
A két tubust a távcső felső részén elhelyezkedő rövid híd köti össze. Ezen híd segítségével beállíthatjuk a pupilla távolságot is, vagy is a felhasználó két szeme közti távolságot.
Távcső összehasonlítás: A Blaser a Primus 8×42-höz ad egy nyakpántot, porvédő kupakokat és a távcsőhöz illő barna és antracit színű készenléti táskát.
Leica Noctivid 8×42 távcső
A Leica Noctivid távcső már 2016 óta a piacon van. Itt is egy gumiborítás védi a csupán 850 grammos távcső magnézium házát. A leica távcső borítása teljesen fekete, amit csak a fehér felirat (modell megnevezése) és a cég piros logója tör meg.
A Noctivid dioptria állítóját középső élesítő kerékbe építették bele, a kerék kihúzásával aktiváljuk, a visszanyomásával pedig deaktiváljuk. A beállított értéket egy skáláról olvashatjuk le. A Leica távcsövön is 4 lépésben állítható szemkagylók találhatóak. A megszakított híd két tengellyel rendelkezik.
Prémium távcsövek: A Leica Noctivid 8 x 42-höz is kapunk egy olíva zöld, párnázott készenléti táskát, valamint porvédő kupakokat és egy neoprénes nyakpántot.
Swarovski EL 8,5×42 WB távcső
A héja logó és az erdőzöld színű gumiborítás a magnéziumházon egyértelműen elárulja a Swarovski EL távcsőnél, hogy melyik gyártótól származik ez a 2015-ben bemutatott modell.
A középső élesítő kerék a felső hídtengelynél található és itt állíthatjuk be a dioptriát is. Az élesítő kerék csak egy rögzítés oldása után húzható ki, ami a kerék homlok felőli oldalán helyezkedik el, ezután használhatjuk a beépített dioptriakiegyenlítést. Ez egy finom rögzítéssel rendelkezik és egy tisztán felismerhető nulla helyzettel.
A majdnem 870 grammos Swarovski távcsőnél a nyakpánt rögzítése két az oldalán elhelyezett benyomható stifttel történik, amikkel a szíjat nagyon egyszerűen felhelyezhetjük, illetve levehetjük.
A Swarovski EL 8,5 x 42 WB-nél az optika és a készenléti táska külön szíjjal rendelkezik. A távcsőhöz tartozót különösen gyorsan fel lehet tenni.
ZEISS Victory 8×42 SF távcső
A ZEISS Victory 8 x 42 SF-nél a két utolsó betű „SF” a Smart Focus (okos fókusz) rövidítése. Ezzel jellemzi a gyártó a széria gyors középső állítókerekét. Relatív elől található a két hátsó hídtengely között (összesen három van) ennek a neve „Triple Link Bridge”.
A 790 grammos Zeiss távcsőnél is egy tengelyen van az élesítő kerék és a dioptriakiegyenlítés. Azonban a hátsó hídtengely elválasztja őket, a dioptriaállító kerék rögzítését itt is kihúzással oldhatjuk. És – hogy is lehetne másképp – a Zeiss magnéziumházat is egy gumiborítás védi, ebben az esetben matt fekete. A szemkagylók 3 lépcsőben állíthatóak.
Prémium távcsövek összehasonlítása: A Zeiss Victory 8 x 42 SF-hez kapunk egy nyakpántot, valamint védőkupakokat „bikini” formában és egy szürke készenléti táskát, ami külön karabiner kampós nyakpánttal rendelkezik.
A távcsövek teszt alatt nyújtott optikai teljesítménye
Elöljáróban mondjuk, hogy itt nem elméleti laboreredményekről van szó, hanem sokkal inkább a tapasztalt vadászok szubjektív gyakorlati tapasztalatairól.
Mind a 4 távcső egy nagyon semleges színű és kontraszt-gazdag képet ad. A Siemens csillag teszt táblára vetett pillantás azt árulta el, hogy a távcsövek felbontás szempontjából fej-fej mellett vannak.
A legnagyobb látómezővel 1000 méteren a Zeiss távcső rendelkezik 148 méterrel, ezt követi a Blaser 141 méterrel, majd a Leica 135 m és a Swarovski még mindig nagyon tűrhető 133 méterrel.
A tesztelt távcsövek kiegyensúlyozva: Míg a Leica, Swarovski- és Zeiss távcső súlypontja nagyjából egyforma messze van az okulártól, addig a hosszú Blaser Primusnál lényegesen messzebb van.
Peremélesség szempontjából a Blaser Primus elég jól teljesít, de mégis egy kicsit rosszabbul, mint a másik három résztvevő – különösen a Zeiss távcső peremélessége jobb, mint a Blaseré a nagy látómező ellenére.
Egy dolgot elkönyvelhetünk: egyik távcsőnél sem fordult elő, hogy egy egyenes vonalat görbén adtak volna vissza. A Swarovski EL kivételével azonban mindegyik tesztelt optika a perem legszélén kékbe átmenő szegélyeket produkált.
A szürkületi teljesítménynél dől el általában, hogy ki a nyerő. A csúcs optikák az eltűnő fényben lényegesen tovább teszik lehetővé a keresést a vadász számára. Itt döntő szerepet játszik az ilyen optikáknál a magas fényáteresztő képesség. Egyszerűbben kifejezve, ilyenkor a megfelelően kiváló optikai üvegek felhasználásának és a többrétegű bevonattal rendelkező lencséknek köszönhetően egyszerűen kevesebb fény veszik el az üvegen történő visszaverődésnél. Vagy még egyszerűbben: Abból a fényből, ami az objektíven keresztül bemegy az optikába, sokkal több jön ki hátul az okulárból, mint az olcsóbb modelleknél.
Fényáteresztő képesség a gyakorlatban:
A gyakorlatban ez azt jelenti: Minél kisebb a fényáteresztés, annál sötétebb a kép összességében. Ezt a felhasználó úgy tudja a legjobban megfigyelni, hogy a kép növekvő szürkületkor egyre jobban veszít a színeiből. A végén már csak szürkeséget látunk. természetesen egy kiváló optikával a részletek is tovább felismerhetőek.
Éppen ezért a tesztelők különösen kíváncsiak voltak arra, hogy az új Blaser Primus itt tartani tudja-e a lépést. Ezért magukkal vitték a 4 optikát a vadászterületre egy langyos késő nyári estén.
Miközben egyre jobban eltűnt a nappali fény, úgy tudták folyamatosan összehasonlítani az összes optika képét. Itt viszont nem tudtak egy egyértelmű győztest megállapítani.
Távcső összehasonlítás: Minél kisebb a fényáteresztés, annál sötétebb a kép.
Habár biztos nem tartott tovább két percnél az összes távcsőbe intenzíven belenézni, a szürkület végül gyorsabb volt és az összes optikából eltűnt a szín.
Ez azonban azt jelenti, hogy ebből a szempontból a távcsövek szorosan egymás mellett vannak.
A távcsövek kezelőelemeinek tesztelése
Az összes élesség állító kereket könnyen tudtuk a középső ujjunkkal tekerni fókuszálásnál. Hosszabb megfigyelésnél a kényelmesebb tartáshoz a Blaser Primus ls a Swarovski EL háza rendelkezik kialakított helyekkel a hüvelykujjak számára. A Primusnál emiatt már nem érjük el a középső ujjunkkal az élesítő kereket anélkül, hogy ne kéne átfognunk.
A teljes, közeli távolságból a végtelenbe történő váltáshoz szükséges fordulatok számában a Primus megveri a Zeiss távcsövet: Jó 1,3 fordulattal a Blaser távcső gyorsabban készen áll. A Zeiss Smart Focus-nak 1,8 fordulatra van ehhez szüksége. A Leica-nak pont 2 fordulat kell a Swarovskinak pedig már 2,5.
A hidak hajlításához szükséges ellenállást mindegyik gyártó jól mérte ki úgy, hogy a pupillatávolságot még viszonylag könnyű beállítani, de akaratlanul nem állítódik el.
Az összes tesztben szereplő távcsőnél több lépésben lehet kitekerni a szemkagylókat az okuláron. A szóban forgó távcsöveknél ezeket szerszám nélkül, gyorsan le lehet venni a tisztításhoz.
Összegzés a Blaser, Swarovski, Leica és ZEISS 8×42-es távcsöveinek összehasonlításához
Ezzel a teszttel aláhúzhatjuk és megerősíthetjük, hogy a Blaser a Primus 8×42-vel egy sikeres első fellépést produkált a prémium klasszis mindenes távcsöveknél. Ez különösen vonatkozik az optikai minőségre, amit a távcső mutatott.
Azonban azt is meg kell jegyezni, hogy a konkurens távcsövek az egyes területeken még egy kis előnnyel rendelkeznek. A Leica, Swarovski és ZEISS teljesen tisztán vezet súly és méretek szempontjából. Itt a Blaser elmarad.
Akit a majdnem 150g plusz nem zavar a nyakán, annak viszont jelenleg 300-400 euroval kevesebbet is kell fizetnie a Primusért, mint a konkurens modellekért.
Nagyon nehéz egy összesített nyertest megállapítani az itt felsorakozott, tesztelt optikák közül. Sem a Leica Noctivid 8 x 42, sem a Swarovski 8,5 x 42 WB és a ZEISS Victory 8 x 42 SF sem tudta maga mögött hagyni a versenytársait minden területen. Végül tehát a személyes igényeknek kell dönteniük a vásárlásnál.