A Zeiss Victory RF nagyteljesítményű távolságmérős keresőtávcső, vadászok számára
A Zeiss fényerős, gyors lézeres távolságmérős keresőtávcsöve a kitűnő optikát társítja a hasznos lézeres távolságmérővel. Egy mobil applikációval kombinálva a felhasználó egyedi ballisztikákat tölthet rá a keresőtávcsőre Bluetooth kapcsolaton keresztül, a Zeiss Victory RF keresőtávcsövek jól használhatóak a legtöbb vadász szituációban és a lőtéren 1100 méterig.
Zeiss Victory RF tulajdonságok:
- A 10×42-es modellt teszteltük, de az RF kapható 8×54, 10×54, és 8×42 változatban is.
- Dupla zsanéros nyílt híd kialakítás középső fókusz kerékkel és különálló szemlencse diopterekkel
- 3 pozíciós szemkagylók
- Nagyítás: 10x
- Objektív lencse átmérő: 42mm
- Mérési tartomány: 10-2250 méter
- Energiaforrás: 3-volt CR2
- Súly: 960g
- Ár: $3,549
Távolságmérős keresőtávcső vadászoknak
Egy vadász életében eljön az a pillanat, gyakran azután, amikor elvét egy lövést egy emlékezetes állatra, amikor komolyan fontolóra veszi, hogy beruház egy lézeres távolságmérőbe, hogy pontosan tudja a célpontjának távolságát és így kizárja a hibázásért felelős fő változót.
Szerencsére a piac tele van jó kézi távolságmérőkkel, és a legjobbakba a vadászok vagy lövészek még számos lövedék típus ballisztikai adatait is betáplálhatják. Egy lövésből eltalálni a célpontot most már egyszerű, csak le kell mérni a távolságot, követni a célzási utasításokat a képernyőn és lőni.
Legalább is ez az elképzelés. A való világban a bakláz által előidézett izgulási rázkódások megnehezítik az egykezes távolságmérő stabilizálását, és az emberektől félő négy lábú célpontok nem sokáig állnak helyben. A célzási utasítások elvégzése nehéz feladat mozgó célpontoknál, még a veterán vadászok számára is.
Néhány váratlan hibázás után a hozzáértő vadászok gyakran áttérnek a távolságmérős keresőtávcsövekre. Az elektromos távolságmérő és a keresőtávcső kombinálásával lecsökkenthetik az állatokat megijesztő mozgást és a kényelmetlenséget, hogy először felderítenek a keresőtávcsővel, majd megkeresik a célpontot a kis látómezővel rendelkező távolságmérővel, megkapják a ballisztikai adatokat, aztán becélozzák a célpontot a céltávcsővel. Nem lenne jó legalább egy optikai eszközt kihagyni?
A legjobb távolságmérős vadász keresőtávcsövek pontosan ezt teszik, és ez a viszonylag új sport optikai kategória gyorsan helyettesíti a távolságmérőket és a hagyományos keresőtávcsöveket, okkal: gyorsan és hatékonyan dolgoznak, hogy a vadászokat és lövészeket még pontosabbá tegyék.
A tapasztalt vadászok értékelik a prémium optikákat a távoli célpontok részleteinek megtalálása miatt, és a legkorszerűbb elektronikát is becsülik a távolságmérőjükben. Sokan közülük kikerülték a sok belépő szintű távolságmérős keresőtávcsöveket és befektettek többezer dollárt egy zászlóshajó termékbe (ebben a kategóriában a legjobb keresőtávcsövek természetesen drágák).
Sok közül választhatnak. A Leica, ami ezt a kategóriát kifejlesztette, néhány ismétlést vitt át a tiszteletreméltó Geovid-ból a termék szériájába. A Swarovskinak ott az EL Range szériája. Az európai márkák kevésbé drága oldalán, a Cseh Meopta kínálja a megfelelő Meopro Optica LR-t.
De lehet, hogy nincs jobb kombináció a prémium üvegből és a gyors és pontos távolságmérőből, és a legkorszerűbb mobil applikációs technológiából, mint a Zeiss Victory RF keresőtávcső széria.
A Victory RF egy nem távolságmérős Zeiss keresőtávcső mellett.
A Zeiss Victory távolságmérő tesztelése a terepen
A Zeiss 10×42 Victory RF keresőtávcsövet két szarvas szezonon át használtam a hazámban, kelet Montanaban. A legjobb bizonyíték, amivel szolgálhatok az, hogy félretettem a Zeiss Victory SF (nem távolságmérős) keresőtávcsövemet az RF miatt. Az SF világklasszis üveggel és bombabiztos (és porálló) házzal rendelkezik, ami úgy néz ki, mint egy praktikus műalkotás. De az RF ugyanilyen strapabíró, jól ki van egyensúlyozva és a 960g-os 10×42 modell jól elfér szinte az összes szabványos mellkason hordható tartóban.
Az RF elektronikája az, ami egyértelmű előnyhöz juttatja felhasználás szempontjából. Ami a terepen halálosságot jelent.
Kezdjük a keresőtávcső szívével: az üveggel. Az ok, amiért a Zeiss üvegét érdemes választani az – drága fluorid lencséket használnak a távolságmérős modelleknél -, hogy kb. 92% a fényáteresztő képességük. Ez egy nagy szám, de némileg alacsonyabb, mint a Zeiss nem távolságmérős Victory modellek világklasszis képe, ami a kategóriájában legjobb Schott üveggel rendelkezik.
Itt van a távolságmérős keresőtávcsövek piszkos kis titka: hajlamosak arra, hogy kicsit sötétebbek és némileg életlenebbek, mint ugyanazon keresőtávcsövek távolságmérő nélkül. Ez azért van, mert a távolságmérős keresőtávcsöveknek szükségük van egy extra lencsére, hogy kivetítsék a kijelzőt a látómezőbe, és minden plusz lencse csökkenti a fényáteresztést. Ezen kívül a különleges bevonat, ami a LED kijelző láthatóságának javításához szükséges, szintén rontja a fényáteresztést.
Adva ezeket a korlátozásokat, minél jobb az üveg, annál jobb a kép. Azonban ez a fő oka annak is, hogy nehéz összehasonlítani a távolságmérős keresőtávcsövek optikai képességeit a hagyományos társaikkal.
A távolságmérőknél pedig 2500 hatótávolságot reklámoz a Zeiss. A tesztjeimben tökéletes fényviszonyoknál 2430 méteren mértem fényvisszaverő célpontokat (a szomszédom istállójának tetejét), naplemente után lágy fényben. A lézeres távolságmérők nem szeretik a napfényt; a nap sugarai túl sok zajt hoznak létre a pontos távolságméréshez. Vadászatnál szarvas méretű célpontokat ~1100 méteren tudtam lemérni szinte bármely feltétel mellett. Úgy gondolom, hogy ez már meghaladja a lövész képességeimet, így minden 1000 méteren túli célpont észlelés már felesleges.
Íjász vadász ként nagyon értékelem a Zeiss közeli távolságmérési képességeit. A Zeiss Victory távolságmérő 10 métertől kezd el mérni. Ezen kívül rendelkezik egy szög-kompenzáló funkcióval, amivel a lövészek választhatnak az egyenes vonalú- és egy bizonyos szögben való mérés között.
Amiben a Zeiss Victory RF a legjobb
A prémium európai gyártók keresőtávcsöveivel (beleértve a Zeiss-et is) nem csak jól látunk, hanem a kinézetük is nagyon jó. A legtöbb zászlóshajó modell vonalai a szexi sportkocsik kontúrjaira emlékeztetnek, a logó és más felszereltségük pedig visszafogott és ízléses.
De, amikor a gyártók hozzáadják a lézervető diódát, amire a távolságmérőnek szüksége van, pluszt az alaplap és elektronika, ami a távolságmérőt működteti és kivetíti a kijelzőre, akkor hajlamosak eltorzítani azokat a szép vonalakat a prémium keresőtávcsöveiken.
A Swarovski „bébi dudoroknak” nevezte ezt a dilemmát az EL Range alján, ami helyet ad az elektronikának. A Leica Geovid egy masszív híddal rendelkezik a két keresőtávcső tubusai között, ez tartalmazza a távolságmérőt.
A Zeiss-nek azonban valahogy nagyjából sikerült megtartani az elegáns Victory keresőtávcsövek vonalait, és ennek ellenére beletenni az európai társak között az egyik legerősebb és legpontosabb lézert. És ez nem minden a fedél alatt; a Zeiss Victory távolságmérő tartalmaz egy vezeték nélküli Bluetooth jeladót, ami mobil eszközökkel kommunikál, így a felhasználó a mobil applikációról ballisztikai adatokat tölthet fel a fedélzeti számítógépre.
A kialakítás előnye, hogy nem lehet arra következtetni, hogy a Victory RF távolságmérővel rendelkezik, hacsak nem kezdjük el nyomkodni a gombokat.
A Zeiss Victory RF kialakítása ergonomikus, kivéve a távolságmérő gomb elhelyezkedése.
Amiben a Zeiss Victory RF a legrosszabb
Meg kell említenünk a Zeiss Victory RF keresőtávcsövek egy hátrányát. A távolságmérő gomb a dupla zsanéros híd és az egyensúly pont előtt helyezkedik el. A gomb megnyomásához a felhasználónak vagy a gyenge kisujját kell használnia, vagy az egyik erős ujját kell elvenni a tubus markolatáról, hogy aktiválja a lézert, így elkerülhetetlenül beremeg egy kicsit az amúgy szikla szilárd keresőtávcső. Ez egy kis szócséplés, de a Victory RF ergonómiája annyira jó, hogy már szégyennek tűnik a gombok ennyire nem ergonomikusan lettek elhelyezve.
Erről a nagyon jó ergonómiáról: a nagyméretű központi hídon elhelyezkedő fókusz kerék bársonyosan sima és pontos, habár az én ízlésemnek épphogy túl könnyen forog, ami azt jelenti, hogy a fókusz elállítódik, miután a mellkason viselt tartóban mozog. Az iker fókusz gyűrűk mindkét szemlencsén – az egyik a képet fókuszálja, a másik a képernyőt fókuszálja a felhasználó egyedi látásához – tekintélyesen és pontosan forognak. Az RF kölcsönveszi a Zeiss osztályában első LotuTec és Zeiss T bevonatait, amik védik a lencsék külső felületét a nedvességtől és a kopástól, emellett erősítik a kontrasztot.
A Victory RF fókusz kerék alatt tárolja a CR2 akkumulátort. Ez egy nyilvánvaló hely az akkumulátor számára, és segít olyan formásan tartani az alakját, mint egy táncos lába. De a barázdált elemfedél lecseréli a menetes csapot, amit a legtöbb keresőtávcsőnél használnak a tripod adapterrel való összekötéshez. Ha egy állványra szeretnéd feltenni a Victory RF-et, akkor gondolkodj el egy utángyártott szereléken.
A vadász applikáció használata és az elektronika
A Victory RF teljesen jól működik megfigyelő és távolságmérő eszközként. De az összes képességének kihasználásához a felhasználóknak le kell tölteniük a Zeiss Hunting Applikációt vagy az App Storeból (iPhone) vagy a Google Playről (Android). A mobil applikáció lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy maximum kilenc egyedi ballisztikai profilt tápláljon be a kedvenc lövedék típusaihoz és sebességeihez, amit aztán Bluetooth-on keresztül feltölthet a keresőtávcsőbe.
Az applikációban található mezőkbe naplókat hozhatunk létre több tucat kaliberhez és lőszerhez. De a kezelőfelület lenyűgöző része az, ahogy összekombinálja az összes információt elő feltételek mellett – hőmérséklet, magasság, és légnyomás – , hogy egy hely specifikus célzási megoldást adjon, akár vadászathoz, vagy lövészethez, ha van térerő, ha nincs.
Sok távolságmérős keresőtávcső túlhasználja a kijelzőt, ami a Zeiss esetében egy piros OLED fényerő szabályzóval, ami vagy erős a világos fényviszonyoknál, vagy halványabb marad a sötétben. Más márkák egy csomó információt préselnek a látómezőbe, beleértve a hőmérsékletet, szöget, lövedék profilt és más atmoszféra információt. Ez túlzás; csupán egy célkeresztre és egy szögben és ballisztikusan módosított lövés megoldásra van szükség. Ezt nyújtja a Victory RF, tisztán és elegánsan.
A Zeiss Victory RF lehet a legjobb távolságmérős keresőtávcső vadászok számára.
A Zeiss Victory RF teljesíti a küldetését?
Én jobban szeretem a kevesebb több típusú kijelzőket, főleg a vadász optikáknál. A Zeiss azt nyújtja, amit szeretnék: Egy egyszerű kör célkereszt, a távolság méterben vagy yardban, és egy egyenes vonalú vagy szögben módosított célzási megoldás.
Mihelyt időt töltesz a készülékkel és megbecsülöd, hogy a célzási megoldás alapja a rengeteg adat, amit a mobil applikációtól kap, a magabiztosságod nőni fog azzal kapcsolatban, hogy a Zeiss Victory RF a legjobb és legegyszerűbb célzási megoldást nyújtja a prémium piacon. Kombináld ezt a tudást az éles optikai felbontással, amit a Victory RF kitűnő üvege ad, és elvileg nem lehet többet kifogásod a hibázásra. A n d r e w M c K e a n