A Zeiss két új vadász céltávcsövet adott ki, amelyek rendkívül sokoldalúak és kiválóak

Amikor egy bakkal vagy bikával állok szemben, a legtöbb lövésemet egy bipod mögül vagy egy rögtönzött lőállásban, általában a fekve lövés valamilyen változatában adom le.

A távcsövemmel szemben támasztott követelmények ezekben a helyzetekben eltérnek attól, mint amikor a lőtéren egy padról, vagy amikor álló vagy ülő helyzetből lassan lövök. Ezekben az ellenőrzött helyzetekben pontosan a távcsövem mögé tudok állni, a nagyítást a célponthoz igazíthatom, finomhangolhatom az okulár fókuszát, fel- vagy lecsúsztathatom az arcomat az agyazáson, hogy a megfelelő szemtávolságot érjem el, és beállíthatom a parallaxist.

Hasonlítsuk össze ezt a megfontolást az idei montanai antilopvadászatommal, ahol egy száraz prérin futottam lefelé, hogy elé vágjak egy baknak, amely a csordájával a szél felőli gerinc eltakart oldalán sétált. Kiugrottam a vízmosásból, kibontottam a bipodom lábait, és 200 yardról lőttem, amikor a bak átment egy keskeny nyíláson az eltakaró lombhullató bozót között. Fogalmam sincs, hogy a céltávcsövemet teljesen igazítottam-e.

A szemdoboz tűrés tartomány az optika egy olyan eleme, amelyről nem gyakran beszélünk, mert nem könnyen mérhető vagy számszerűsíthető. De valószínűleg észrevetted az ellenkezőjét: a fukar szemdobozt. Az olyan optikák, akár távcsövek, akár céltávcsövek, amelyek szemdoboza nem tágas, lényegében elsötétülnek, kivéve, ha a szemed közvetlenül a kilépő pupillával egy vonalban van, ami az a fényes fénykör, amelyet könnyen láthatsz, ha karnyújtásnyira tartasz egy optikát, és az okulárba nézel. Az optikai tervezés egyik ezoterikusabb része, az okulár kialakítása a nagyításbeállító modultól, a különböző nagyítású szemtávolságtól, az okulár fókuszvezérlésétől és még a képet különböző nagyításoknál fókuszáló merevítőlencséktől is függ. A céltávcsöveknél vegyük hozzá az egyenlethez a célkereszt lencsét, amely meghatározza, hogy a lövésznek milyen szögben kell állnia a távcsőhöz.

Az elnéző szemdobozok lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy fejüket – és szemüket – oldalról oldalra mozgassák anélkül, hogy elveszítenék a képet. A legjobbak minimalizálják a hunyorgás okozta szemfeszültséget, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy több időt töltsenek az optika mögött, ami lényeges szempont, ha vadászoptikáról beszélünk.

Azért említem mindezt a szemdobozokról, mert egész szezonban a Zeiss új, ultraprémium kategóriás távcsövével, a 2,8-20×56-os V8 NA modellel vadásztam, és talán ez a legnagyobb és legmegbocsátóbb szemdoboz bármelyik távcső közül, amely mögött eddig vadásztam. A vadászhelyzetekben ez azt jelenti, hogy rendkívül gyors célmeghatározást tudok végezni, még akkor is, ha sietős, rögtönzött lőállásban találom magam.

Zeiss V8 NA 2.8-20×56 specifikációk

  • Nagyítás: 2,8-20x
  • Látómező 100 méteren: 46 – 6 láb
  • Betekintési távolság: 3,6 hüvelyk
  • Parallaxis tartomány: 54 yard – végtelenig
  • Függőleges beállítási tartomány 100 m-en: 72 MOA
  • Oldalirányú beállítási tartomány 100 m-en: 46,5 MOA
  • Beállítás kattintásonként: 0,25 MOA
  • Tubus átmérő: 30 mm
  • Súly: 28 uncia
  • Hossz: 13.8 uncia
  • Ár: $3,900 (Amerikában)

Egy újratervezett prémium céltávcső

A szerző a Zeiss V8 NA-t használta, hogy gyors lövést adjon le erre a gyors kecskére. –

A második képsíkú V8-as néhány éve már a piacon van különböző konfigurációkban. A nevében szereplő 8-as a 8-szoros nagyítást jelöli. Értem én: 8-szor 2,8 egyenlő 22,4, nem pedig 20-as nagyítás, de ez a matematikai probléma számomra egy apróság. Ezek a távcsövek – van egy hatalmas 4,8-35×60 mm-es modell is, amely 34 mm-es tubusra épül – szeptemberben jelentek meg az amerikai piacon, olyan új funkciókkal, amelyek az észak-amerikai nagyvad-vadászokat és a távolsági lövészeket célozzák meg, és még ebben a hónapban meg kell jelenniük a kiskereskedők polcain.

Ezek számomra szokatlanul nagy távcsövek, különösen az a 60 mm-es óriás. Hajlamos vagyok az alacsony nagyítású, kisebb objektívlencsével rendelkező második képsíkú távcsöveket kedvelni a vadászpuskáimhoz, de az általam tesztelt új Zeiss, a 2,8-20×56-os modell egyszerre sokkal kisebb és sokkal nagyobb, mint amekkorának a konfigurációja mutatja.

A Zeiss V8 NA hatalmas objektívvel rendelkezik, mégis könnyű. –

Kisebb, mert a nagy nagyítási tartomány és a hatalmas objektív harang miatt azt gondolnánk, hogy ez egy 3 fontos behemót. Ehelyett egy 30 mm-es tubusra épül, és 28 unciát nyom. A Browning X-Bolt Speed 2 6,8 Western kaliberű puskámra szerelve a Zeiss-szel vadásztam idén ősszel Nyugaton pronghornra, szarvasra, öszvérszarvasra és fehérfarkúakra, és úgy találtam, hogy fürge, tartós és sokoldalú.

A távcső nagyobb, mint amekkorát a konfigurációja jelez, mivel kivételes képet nyújt. A Zeiss legjobb minőségű fluorid Schott-üvegével készült, képe nagyobb nagyításnál éles és élénk, kisebb nagyításnál pedig a gyenge fényviszonyok között is ragyogó. Mindkét V8 NA modell bal oldali parallaxisvezérléssel rendelkezik.

A szerző bebizonyította a távcső sokoldalúságát azzal, hogy fehérfarkúakra, szarvasra, öszvérszarvasra és pronghornra vadászott vele. –

A távcső megvilágítása egyedi figyelmet érdemel. A megvilágítási modul az okuláron található, közvetlenül a nagyító tárcsa mögött, és a felső oldali gomb megnyomásával kapcsolható be. A modul ezután egy reosztátos intenzitásszabályozóval rendelkezik, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a megvilágítást az alig láthatótól a nappali fényig állítsák be. Az én konfigurációmban – a V8-asom a Zeiss Advance Hunting Reticle (AHR) rendszerrel rendelkezik – a tűhegynyi piros száloptikás pont azonnali és pontos célzási pontot biztosít. A távcső maximális, 20X-os nagyításánál a középső pont 100 yardról kevesebb mint 1/8 hüvelyknyi távolságot tesz ki, ami kisebb, mint egy .17-es kaliberű golyó lyuk, de a pont éles és élénk bármilyen háttér előtt.

A modul idő- és szögérzékelőkkel is rendelkezik, amelyek automatikusan kikapcsolják a megvilágítást, amikor a puska nincs bevetve, így maximalizálva az elem élettartamát.

Az AHR célkereszt a duplex sebességének és a MIL célkereszt pontosságának jó kombinációja. A keleti, nyugati és déli tengelyeken lévő jelzések 10 MOA szélesség- és magassági értéket képviselnek 1 MOA lépésekben. A szélességi torony fedeles; a 0,25 MOA kattintási értékekre hangolt, szabadon álló magassági torony tartalmazza a Zeiss Ballistic Stopot a gyors nullára való visszatérés érdekében. A torony kattanásai kellemesen pozitívak, tapintható visszajelzést adnak, a torony indexelése pedig éles és jól látható.

Az egyik részlet, amely az új Z8-asnak az “NA” megnevezést adja, az, hogy a tornyok az óramutató járásával megegyező irányban fordulnak lefelé az emeléshez és balra a szélességállításhoz. A V8 európai jelölések az óramutató járásával ellentétes irányban forgó tornyokkal rendelkeznek, hogy ugyanazt a célkereszt mozgást elérjék. A csomag egészét tekintve az NA modellt úgy tervezték, hogy lehetővé tegye a nagy hatótávolságú vadászatot, bárhogyan is határozza ezt meg.

A világszínvonalú üveg és az európai tervezés és gyártás kombinációja nem olcsó. Az általam tesztelt 2,8-20×56-os modell, német #60-as duplex vagy Zeiss AHR célkereszttel, 3899 dollárért kapható. A 4,8-35×60-as változat a két célkereszt közül választva 3999 dollárba kerül.

De mint tiszta nagyvad céltávcső, a távcsövemnél vagy kompakt spektívemnél jobb üveggel és gyors, intuitív célzási rendszerrel, amelyet még jobbá tesz a nagy és extra barátságos szemdoboz, a Zeiss egy külön osztályt képvisel önmagában. A n d r e w  M c K e a n

 

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!