A 20-as Browning A5 csodálatosan könnyűnek és kézreállónak bizonyult a terepen.

Az első írók között voltam, akik az akkoriban új Browning A5-össel vadásztak, amikor a cég 2012-ben újra bevezette ezt a klasszikus „púpos” kialakítást. Ahogy egy kis szakasznyi médiamunkás és én egy beültetett fácánmezőn tapostunk keresztül Dél-Dakotában, 12-es kaliberű tölteteket égetve, megdöbbentett, hogy milyen szépen kezelhető és pontos a puska.

Mindaz, amit akkoriban az A5 12-es kaliberű változatában szerettem, most az A5 20-as kaliberű változatában szeretem, amelyet a Browning idén mutatott be.

A nyáron a legjobb sörétes puskák kipróbálásánál volt alkalmunk tesztelni a 20-as kaliberű A5 Huntert, majd a kacsavadászattal töltöttem időt vele a korai vadászidény alatt. Összességében úgy találtam, hogy ez a könnyű félautomata puska egy nagyszerű vadászfegyver, amelyet könnyű hordozni és jó lőni. De ez nem jelenti azt, hogy hibátlan. Itt van minden, amit a Browning A5 20-as kaliberű fegyverről tudni szeretne.

Browning A5 Hunter 20 Gauge műszaki adatok

  • Kaliber: 20
  • Zárszerkezet: Félautomata, tehetetlenségi meghajtású
  • Tárkapacitás: 4 +1
  • Töltényűr: 3 hüvelyk
  • Súly: 5,52 font (mérve)
  • Elsütőbillentyű ellenállása: 2,53 font (mérve)
  • Csőhossz: 26 hüvelyk (tesztelt), 28 hüvelyk
  • Teljes hossz: 47,25 hüvelyk
  • Elsütőbillentyű-agytalp távolság: 14.25 hüvelyk
  • Irányzék: Elefántcsont mid célgömb, red bar
  • Puskacső kivitelezés: Fényes kékes
  • Agyazás kivitelezés: I. osztályú török diófa
  • Portugáliában készül
  • Ár (Amerikában): $1,980

Fő tulajdonságok

  • Púpos-stílusú tok
  • Cushy Inflex II agytalp
  • Tartalmazza: Invector DS choke-ok (F, M, IC) és kemény tok

Ismertető kiemelkedő pontjai

  • Lövés 50%-os mintázat IC fojtással 40 yardon (átlagosan 145 darab 291 golyóból, amelyek egy 30 hüvelykes körön belül találnak).
  • Megbízható 60/40-es mintázat (a lövedékek 60 százaléka a célpont felett találta el a célt).
  • Nagyszerű kezelés és természetes célzás
  • Nagyméretű, hatékony cross-bolt biztosító
  • Tapasztaltam néhány meghibásodást a kacsa mocsárban.

Egy Throwback félautomata

Az A5 hihetetlenül könnyen szétszerelhető és tisztítható. –

A mai félautomata puskák közül sokan mind szintetikusak és cerakote-ok. Ezeknek az anyagoknak nyilvánvaló tartóssági előnyei vannak, de az én szememben a kékes acél és a diófa sokkal jobban néz ki. Így bevallom, hajlamos voltam arra, hogy az A5 Hunter megjelenését kedveljem. A puska török diófája szép, de nem annyira csicsás, hogy rosszul érezné magát, ha véletlenül néhány karcolást ejtene rajta. A büszke púpos stílusú tokkal együtt ez a puska minden régimódi kacsavadász számára nosztalgiát kell, hogy keltsen.

A régi Auto-5 és az új A5 közötti hasonlóságok azonban a külső és a tok profiljában érnek véget. A régi Auto-5 (amelyet John Browning tervezett és 1999-ben szűnt meg a gyártása) egy hosszú visszarúgással működtetett fegyver volt, amelyben a cső és a zár együtt visszahúzódott, és újra felhúzta a kakast. Az eredeti Auto-5-ösöket Belgiumban, majd Japánban gyártották.

Az új A5-ösök Portugáliában készülnek, és inerciával működtetett zárszerkezettel rendelkeznek – bár a Browning a rendszerét „kinematikus meghajtásnak” nevezi -, amelyek egy forgó zárfejjel működnek (hasonló koncepcióval, mint a Benelli zárszerkezetek). Az ilyen típusú zárszerkezet előnye, hogy könnyű, karcsú és tisztán futó fegyvereket eredményez. A hátrányok, hogy ezek a zárszerkezetek néha nehézségekbe ütköznek a könnyű target lőszerek ismétlésével, csúnya vadászati körülmények között vagy koszos állapotban problémák merülhetnek fel, és gyakran élesebb visszarúgás impulzusuk van, mint egy hasonló méretű gázüzemű puskának.

Tehát az új A5 egyszerűen csak nosztalgiajáték? Nem egészen. A Browning szerint a púpos tok stílus előnye, hogy hosszabb célzási síkot hoz létre, ami gyorsabb célba érést és pontosabb lövést tesz lehetővé.

Hogy Ön hisz-e a hosszabb célzási sík előnyében, az csak Önön múlik, de anekdotikusan a tesztelőink nagyon jól lőttek az A5 20-as kaliberű fegyverrel, így talán van benne valami.

A Browning A5 20-as kaliberű puska mintázása

A tesztpuska, amit kaptunk, csak IC choke-kal volt felszerelve, így én ezzel végeztem a mintázási munkámat (általában feles choke-ot használnék). Öt mintát lőttem 40 yardról a HEVI-Shot Hevi-Bismuth töltettel: 3-inch, 1 ⅛ oz, No. 6 1400 fps sebességgel. Ezt ideális vadásztöltetnek tartom a hegyvidéki madarak és kis kacsák számára.

Az A5 átlagosan 145 sörétet helyezett egy 30 hüvelyk átmérőjű körbe 40 méterről. Ez körülbelül 50 százalékos mintázási arányt eredményezett (ami azt jelenti, hogy a töltetben lévő golyók fele a 30 hüvelykes célkörbe került). Ez nagyon stabil, figyelembe véve, hogy IC choke-kal lőttem. Egy M choke-kal természetesen még sűrűbb mintázatot látnánk ezen a távolságon.

A tesztelés során az A5 jó mintákat produkált IC choke-kal, de 40 yardon és azon túl egy módosított choke-ot javasolnánk. –

Az A5 az én tesztjeim során 60/40-es mintákat lőtt, ami azt jelenti, hogy a lövedékek 60 százaléka a célpont felett, 40 százaléka pedig alatta talált. Véleményem szerint ez tökéletes egy vadászpuskához.

A tanulság az, hogy az A5 jó és következetes mintákat nyomtatott. Ha 40 yardon és azon túl vadmadarak elejtését terveznéd, akkor mindenképpen becsavarnám a feles choke-ot.

Az A5 Hunter 20-as kaliberű vadászpuska tesztelése a lőtéren

A lövészszerkesztő az A5-öst futtatja a skeet lőtéren. –

Az A5-öt az év többi új sörétes puskájával együtt teszteltük a Brownell házi lőterén, az iowai Grinnell mellett. Idén a tesztcsapat tagja volt a lövészszerkesztőnk, az ügyvezető szerkesztőnk, Matt Foster szabadúszó író és versenyző háromlövetű lövész, valamint én. Több ezer lövést égettünk el a skeet-pályán és a Crazy Quail állomáson, majd minden fegyvert panelen pontoztunk.

Örömmel tapasztaltuk, hogy az A5 Hunter problémamentesen futott a céltöltetekkel. Ez egy igazi vadászfegyver, de a legtöbben közülünk szeretnek skeetet vagy sportclay-t lőni a vadászpuskáinkkal. Jó tudni, hogy az A5 bármilyen töltettel megbirkózik, amivel megetetjük.

A puska gyorstöltési funkciójával villámgyorsan tudtuk futtatni. A konstrukció automatikusan tölt egy töltényt, amikor a zár hátra szorul, és a csőtárba töltényt helyezünk. Ez lehetővé teszi, hogy gyorsan lőjön egy plusz töltényt, vagy feltöltse a fegyvert egyetlen töltény betöltésével, majd egyszerre két töltényt töltsön a tárba (ezt a technikát lövészszerkesztőnk gyakorolta a többpuskás versenyeken).

„A Crazy Quail lövése közben a fegyvert (és a lövési képességeimet) határig tudtam nyomni, öt lövést küldtem a célba, majd újra töltöttem három újabb töltényt, mielőtt az összes célt eltaláltam volna” – írja Snow a Shotgun tesztben. „A tesztben egyetlen más sörétes puska sem tudta elérni a tűzgyorsaságát”.

A tarkításos mintázat a Browning A5 elülső végén. –

Snow és én is úgy találtuk, hogy a fegyver jól rögzíthető, irányítható és jól lendíthető. Bár a másik két tesztlövőnek gondot okozott a púpos lövés élményének megszokása. Mindenkinek tetszett a nagyméretű és gyors, cross-bolt biztosító a sátorvas hátsó részén.

A fő hiba, amit a puskával kapcsolatban találtunk, az volt, hogy az illeszkedés és a kivitelezés nem egészen felelt meg a magas árcédulának. Az elülső részen lévő tarkításos táblák elrendezése kissé furcsán néz ki. A borda és a tok között észrevehető rés volt, a zárkioldó gomb pedig alulméretezett és kissé ferde volt. Ezek apró apróságok, de egyetértettünk abban, hogy egy 1 980 dollárba kerülő félautomata puskának majdnem tökéletesnek kell lennie.

Vadászat az A5 Hunter 20-as kaliberű vadászpuskával

Korai szezon réce limit. –

A sörétes puska mintázása és tesztelése szép és jó, de egy tereppuska igazi jellemzője az, hogy mennyire jól működik és lő vadászat közben. Ezért szeptemberben kivittem az A5-öst a minnesotai korai vadászidényre. Főleg Minnesota nyugati részén, a kis kátyúkban vadászom a récékre, ahol a helyükre túrázni kell. A szuperkönnyű A5-öt igazi öröm volt cipelni, miközben ezekbe a rejtett mézeslyukakba vánszorogtam. Csak összehasonlításképpen, ez körülbelül 2 fonttal könnyebb, mint az én kacsapuskám, egy 12-es kaliberű SBE III.

A korai szezonban lövöldözni a récékre kihívást jelenthet, részben azért, mert ezek a kis balekok gyorsak és ravaszak, de azért is, mert sok kacsavadász rozsdás szeptember elején. Viszonylag jól lőttem az A5-össel, közeli kacsákat hajtogattam a csalikban, és néhány hosszabb, keresztező lövésnél is elejtettem madarakat. Arra számítottam, hogy érezni fogom az ilyen könnyű platformon keresztül kilőtt kacsatöltetek szúrását, de szerencsére egyáltalán nem éreztem kellemetlen visszarúgást vadászat közben. Azt hiszem, ez a fegyver jó illeszkedésének és a kényelmes Inflex II agytalpnak volt köszönhető.

Könnyű súlya és kellemes kezelhetősége miatt úgy gondolom, hogy az A5 20-as kaliberű puska nagyszerű választás lenne keményen dolgozó fácán- vagy fajdfegyverként is.

A Hevi-Bismuth No. 6 csodákat tett a récéknél. –

A szezon első két napján nagyszerű volt a vadászat, a madarak folyamatosan repültek a csaliként zümmögő madarakhoz. Mindkét nap sikerült maximális számú kékszárnyút lőnöm az A5-össel. A második vadásznapon azonban kezdtem tapasztalni néhány meghibásodást. A puska töltényt töltött, de nem sütött – úgy tűnt, hogy a zárfej nem forgott be teljesen a helyére. Ez a probléma egy maroknyi lövésembe került, amikor kacsákat csalogattam.

Hogy tisztességes legyek a fegyverrel szemben, nem tisztítottam meg a puskateszt után, ahol megszámlálhatatlanul sok lövést adott le. Végül sikerült működésre bírnom és befejeznem a limitemet. Amikor a táborban levetkőztettem a fegyvert, a zárszerkezet komolyan piszkos volt. Egy alapos tisztítás és némi kenés után újra megbízhatóan működött.

A szerző kutyája a nap utolsó apportírozását végzi. –

Az A5-össel kapcsolatban még egy bökkenőt találtam, mégpedig az ürítést. A kioldó fülének megnyomása nem egyenletesen dobta ki a töltényt a tárból. Körülnéztem az interneten erre a problémára, és több A5-ös lövész is találtam, akik ugyanezt a problémát erősítették meg. Megkerültem ezt a problémát azzal, hogy egyszerűen megnyomtam a töltényhüvely reteszét, hogy kiengedjem a töltényhüvelyeket a tárból, ami szerintem jobb és biztonságosabb módja a sörétes puska kiürítésének, mint a tárban történő ciklikus kiürítés. De úgy tűnik, hogy ez a probléma más lövészeket is zavarba hozott és frusztrált.

Végső gondolatok az A5 Hunter 20-as kaliberű vadászpuskáról

Az A5 egy csodálatosan könnyű, mindenre alkalmas vadászpuska. –

Az A5 Hunter 20-as kaliberű csodálatos a terepen való hordozáshoz, és jól lőtt, így ez néhány extra pontot szerzett a könyvemben – kihívás lehet egy könnyű kis fegyvert találni, amellyel jól el lehet találni a célpontokat. Nagyra értékeltem az A5 Hunter hagyományos megjelenését, annak ellenére, hogy kisebb illeszkedési és kivitelezési problémái vannak, amelyek egyes vadászokat jobban érdekelnek, mint másokat. Figyelmeztetném az A5 tulajdonosokat, hogy tartsák tisztán a fegyverüket a megbízható működés érdekében.

Összességében úgy gondolom, hogy az A5 20-as kaliberű egy stabil választás egy mindenre alkalmas vadászfegyverhez egy könnyű, elegáns platformon, amelyet nem éreztem ostorosnak – és jól is néz ki. A l e x  R o b i n s o n

 

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!