A 2025-ös las vegasi SHOT SHOW kiállításon a Federal amerikai gyártó új, 7 mm Backcountry (rövidítve: 7 mm BC) elnevezésű ismétlő-lőszere máris nagy feltűnést keltett. Az új lőszer egy speciális acélhüvelyt használ, és a tervezők célja az volt, hogy rövid csövű fegyverekből is nagysebességű lövedékeket lőhessünk ki. A kérdés: csak egy újdonságokra éhes piac átmeneti szeszélyéről van szó, vagy tényleg „Game Changer” lehet belőle? Nézzük közelebbről az amerikai fejlesztésű kalibert!
Miért pont 7 mm?
A .284 hüvelynyak-átmérőjű, „7 mm” kategória régóta népszerű a vadászok és sportlövészek körében. Az olyan klasszikusok mellett, mint a 7 mm Remington Magnum vagy a 7×64, rendszeresen felbukkannak újabb és újabb 7 mm-es lőszerek. A nagy sebesség és energia szempontjából egy magnum kaliber rendkívül csábító lehet, de a magnumok rendszerint legalább 60 cm-es, gyakran még hosszabb csövet igényelnek, hogy a bennük rejlő potenciált ki tudják használni.
Az elmúlt években azonban egyre rövidülnek a csövek, egyrészt a kényelmesebb kezelés, másrészt a fegyverekre szerelt hangtompítók miatt. A rövid cső azonban alapvetően alacsonyabb kezdősebességet és csökkent teljesítményt jelent – legalábbis eddig. A Federal válasza erre a 7 mm Backcountry, amely nagyobb gáznyomással (akár 5.500 bar!) próbálja a csökkent csőhosszt ellensúlyozni.
Az acélhüvely titka
A legtöbb korszerű puskalőszer maximális nyomása 4.500 bar körül alakul, és ennek a felső határnak jellemzően a hüvely anyaga szab határt. A túlterhelt hüvely már nem képes rugalmasan visszaalakulni, megduzzad, beszorul a töltényűrbe, sőt, a csappantyúfészek is túlzottan kitágulhat.
A Federal a 7 mm Backcountry gyártásánál egy saját fejlesztésű, ún. „Peak Alloy” acélötvözetet alkalmaz egy darabból húzva, amelynek rugalmassága a sárgarézhez hasonlít, mégis jobban bírja a megemelt gáznyomást. Ezzel a megoldással a gyártó szerint az 5.500 bar-os csúcsnyomás is kezelhető anélkül, hogy a hüvely tartósan deformálódna.
A fejlesztők hatéves munkája eredményeképpen született meg a 7 mm BC. A hüvely átmérője nagyjából 12 mm, hossza 61 mm, a vállszög 30°, és a teljes lőszer hossza akár 85 mm is lehet – impozáns méret egy rövid csőben is ütőképes teljesítményt kínáló kaliberhez.
Ballisztika – mit tud a 7 mm Backcountry?
A Federal adatai alapján egy 175 gr-s lövedék 20 hüvelykes (kb. 51 cm) csőből 907–915 m/s sebességet ér el, míg a könnyebb, 155 gr-s lövedék sebessége elérheti a 960 m/s-t. Hosszabb, 60 cm-es csőből még tovább nő a sebesség (átlagosan +45 m/s).
A gyártó kiemeli, hogy a rövid cső ellenére is nagy sebességgel haladó lövedék segítségével nagyobb lőtávolságon is stabil marad a becsapódási energia, ami a vadászatban és a távoli célok leküzdésében egyaránt előnyös.
Ugyanakkor felmerül a kérdés a csőkopásról. A Federal azt állítja, hogy a 7 mm BC nem koptatja jobban a csövet, mint más „hasonló kategóriájú” lőszerek. Ez meglehetősen általános állítás, hiszen a 7 mm Rem. Mag. és a .308 Win. között is jelentős különbségek vannak a csőélettartam tekintetében. A döntő tényező inkább az átlagos nyomás, a lőpor fajtája és mennyisége, valamint a felhasznált lövedékek kialakítása.
Modern fegyverekhez tervezve
A Federal szerint a legtöbb korszerű, zárdugattyús ismétlő puska gond nélkül megbirkózik a 7 mm Backcountry magas nyomásával, feltéve, hogy a gyártó megfelelő minőségű acélból készítette a zárszerkezetet. Az amerikai piacon például a Savage 110 PPR modell már fel is vette kínálatába ezt a kalibert. Európában azonban előbb a CIP (Commission Internationale Permanente) szabványosítási folyamata szükséges ahhoz, hogy tömegesen elterjedhessen.
A Federal a bevezetéskor ötféle gyári töltést kínál, 155 és 195 gr között:
-
155 grs. Terminal Ascent: 960 m/s (50 cm-es csőből)
-
170 grs. Terminal Ascent: 914 m/s
-
168 grs. Barnes LRX 3000: 914 m/s
-
175 grs. Fusion Tipped: 907 m/s
-
195 grs. Berger Elite Hunter: 869 m/s
60 cm-es csőből mindegyik lőszer megközelítőleg +45 m/s sebességnövekedést mutat.
Újratölthetőség és a jövő kilátásai
A Federal külön hangsúlyozza, hogy az acélhüvely újratölthető. Fontos azonban megjegyezni, hogy azok a speciális lőporok, amelyek ezt a magas nyomást és sebességet biztosítják, egyelőre nem kaphatók a kereskedelmi forgalomban. Ez azt jelenti, hogy a valódi „teljesítményelőny” elsősorban a gyári lőszerrel érhető el.
Az is kérdés, hogy más lőszergyártók csatlakoznak-e a 7 mm Backcountry-hoz. Aki beszáll, annak fel kell készülnie egy egészen más típusú hüvelygyártásra, ami nem biztos, hogy rövid távon versenyképes lenne a megszokott rézhüvelyekhez képest.
Ennek ellenére a 7 mm Backcountry jól illeszkedik abba a trendbe, hogy rövid csövű, hangtompítós vadászfegyverekkel is nagy lőtávolságot, sík röppályát és megfelelő becsapódási energiát érhessünk el. Ha a CIP-szabványosítás és a kereskedelmi terjesztés is megoldódik, jó eséllyel megtalálhatja a maga rajongótáborát Európában is.