A kereskedelmi forgalomban szinte mindenféle lőbot megvásárolható. Kezdve az egészen egyszerűtől a minden igényt kielégítő teleszkópos, állítható, cserélhető alkatrészekkel rendelkező három- és négylábú állványokig.

A legegyszerűbb

Egylábú lőbotot készíthetünk el a legegyszerűbben. Nem kell hozzá más, mint kimenni az erdőbe, keresni egy megfelelő vastagságú, kb. 2,5–3,5 cm átmérőjű, 150–180 cm hosszúságú, egyenes fát vagy ágat, amelynek a vége villában elágazik. A fát kivágva hazavisszük, pár hétig szárítjuk, majd tetszés szerint eltávolítjuk róla a kérget. Ezután esetleg csiszolópapírral megcsiszoljuk, hogy szép legyen. Javasolt a bot végét kicsit, akár késsel kihegyezni annak érdekében, hogy könnyebben bele lehessen szúrni a földbe. Növeli a lőbot élettartamát, ha a végére egy „fémgyűszűt” erősítünk, illetve, ha erre a gyűszűre tudunk egy kicsi fémszuronyt hegeszteni, amitől még könnyebb lesz földbe szúrni. A lőbot másik végét, a villát ki tudjuk egészíteni egy kis bőrcsíkkal, így kényelmesebben lehet feltámasztani rajta a puskát. Ennek a kis bőrdarabnak a két végét kell csupán a villa két ágára erősíteni egy-egy pici szöggel. Ebben az esetben akár a fegyvert tartó kezünket is bele tudjuk tenni a lőbot villarészébe, és így az már nem is fogja nyomni a kezünket, azaz még kényelmesebb a célzás. Ha nem találunk szépen villában elágazó fát, vagy nekünk jobban tetszik, akkor hullajtott szarvasagancs villáját is fel tudjuk erősíteni a bot végére. Ennek a lőbotnak előnye, hogy akár kényelmes sétabotként is használhatjuk, hátránya, hogy nem nyújt teljesen kielégítő támasztékot, mint például a 3 és 4 lábú társai.

A kétlábú lőbot

A kezdet itt is ugyanaz, mint az előbb. Keresni kell egy megfelelő fát az elkészítéshez. Ennél a típusnál az alapanyag egyenessége kulcsfontosságú, mert később ezt ketté kell majd vágni. Ellenben itt nincs szükség arra, hogy a fa vége villában elágazzon. Ajánlom például a mogyoróvesszőt, mert az általában egyenes és arányosan vastag.

A szétnyitott kétlábú lőbot (célzóbot) már elég biztos támaszt ad, de ennél a típusnál még mind a két kezünk foglalt

A kivágott fát ennél a típusnál is szükséges pár hétig szárítani a földre a fektetve, hogy az a száradás során ne görbüljön el. Ha kiszáradt, akkor a fát hosszirányban ketté kell vágni. Ha ezt házilag nem tudjuk megoldani, akkor egy asztalostól tudunk segítséget kérni. Ezután nem kell mást tenni, mint a kettévágott fát a vágott felület mentén újra összeilleszteni. Majd a felső végétől kb. 20 cm-re összekapcsolni. Ez megoldható akár egy barkácsboltban kapható erős gumigyűrűvel is. De tökéletesen megfelel, ha a fát átfúrjuk, és egy 4-5 mm vastag csavarral és önzáró csavaranyával egymáshoz erősítjük. Ezt már szét tudjuk nyitni, és gyakorlatilag készen is van a kétlábú célzóbot. Ha nem tudjuk sehogy megoldani az anyag kettéfűrészelését, akkor megtehetjük azt is, hogy két egész anyagot illesztünk össze a fent leírt módon. Illetve, ha nem találunk nyílegyenes fát a területbejárás során, akkor sem kell kétségbe esni. A barkács- vagy lakberendezési boltokban fogunk találni erre megfelelő alapanyagot. Például hosszú szerszámnyél vagy függönykarnis is megfelel, ha azt egy anyagból gyártották. A lőbot felső végére itt is erősíthetünk egy kis bőrdarabot az előbb leírt módon, így még kényelmesebb lesz a feltámasztás, és ezzel egy időben meg is tudjuk határozni, hogy meddig nyíljon ki a új célzóbotunk.

A kétlábú lőbot (célzóbot) a ráhúzott gumigyűrűvel

Ennek a típusnak előnye, hogy biztonságosabb támasztékot ad, valamint a magassága a terpesz állításával könnyen változtatható. Hátránya nincs az egylábú társához képest.

Háromlábú lőbot

Ennél a modellnél már szükségünk lesz némi vasipari előkészületre, ugyanis a lőbot lényeges részét képező eszközt, egy konzolt csak hegesztéssel tudjuk elkészíteni. Ez a célzóbot gyakorlatilag a kétlábú lőbot továbbfejlesztett változata. De itt egy harmadik lábat is hozzá kell alakítanunk. Az elkészítés menete a következő: az előbb leírt módon készítünk egy kétlábú lőbotot, de itt már nem lesz elég a gumigyűrűs összefogatás. Kell készítenünk egy konzolt, amely összefogja a három tagot. Ezt a szemléltető rajz alapján tudjuk elkészíteni, vagy elkészíttetni egy szakemberrel. Ha megvan a konzol, akkor csak össze kell rakni az eszközt, és máris használhatjuk.

Előnye, hogy már teljesen megfelelő támasztékot ad a biztonságos lövés leadásához, illetve ezt felállítva el is tudjuk engedni, amíg várakozunk a leshelyen, mert nem fog eldőlni. Hátránya, hogy lényegesen nehezebb, valamint kézben hordás közben az egymástól függetlenül mozgó lábai összeütődhetnek, ezáltal zajt adnak.

Négylábú célzóbot

Ezt a típust először idős hivatásos vadász barátom, Czitán Mátyás kezében láttam, és már első ránézésre beleszerettem. Ezúton is szeretném megköszönni kedves barátomnak, hogy akkor megajándékozott a lőbottal, amelyet maga készített, és azelőtt 16 évig használta eredményesen. Véleményem szerint ez minden igényt kielégítő, kényelmesen használható célzóbot.

Az elkészítéséhez szükség van 4 db, 15×15 mm-es fenyőfa lécre, amiből 2 db 160 cm, 2 db pedig 165 cm hosszúságú kell, hogy legyen. Kell még hozzá 4db, 5 mm átmérőjű, 40 mm hosszú csavar, 8 db alátét, 4 db önzáró anyacsavar és 6 db U-szög. Amikor mindent beszereztünk, akkor már hozzá is kezdhetünk az elkészítéshez. Első lépésben egy hosszabb és egy rövidebb lécet egymás mellé teszünk úgy, hogy annak a jövőbeni felső vége elvágólag legyen egymással. A két lécet összefogjuk, és a felső végétől 17 cm-re átfúrjuk, majd egy csavarral összefogjuk. Ugyanezt megtesszük a másik két léccel is. Amikor elkészült, akkor a két párt egymásra helyezzük. Itt figyelni kell arra, hogy a két pár úgy álljon, hogy az alul lévő lécpár hosszabb vége tőlünk távolabb, a felül lévő lécpár hosszabb vége pedig hozzánk közelebb legyen. Az ily módon összerakott léceket a hosszabb végétől számítva 6 cm-re átfúrjuk, és egy-egy csavarral itt is rögzítjük. Ezzel már gyakorlatilag készen is lenne a célzóbotunk. Már csak a behatárolás van hátra. Ezt úgy tudjuk megcsinálni, hogy a lőbot felső végébe, a csavarok vonalában, egy-egy U-szöget ütünk egymással szemben. Ezt úgy tudnám leírni, hogy egyik páron a rögzítő csavar fejéhez a másik páron a csavaranya felőli oldalába ütjük a szöget. A fénykép segítséget nyújt. Ezt a két szeget egy zsineggel a számunkra megfelelő méretre vágva összekötjük. A másik 4 db U-szöget a lőbot felső végétől kb. 75 cm távolságra ütjük be. Ezt úgy végezzük, hogy a lőbot mindegyik szárába egy-egy szöget ütünk. Ezt is zsineggel kötjük össze. A zsineg méretét a kinyitott lőbothoz igazítjuk. Ez a zsineg fogja tartani a célzóbot lábait, hogy ne tudjanak teljesen szétnyílni.

A minden igényt kielégítő, négylábú célzóbot. A fegyverünket itt már a mellkasunknak támasztva is tarthatjuk, és ez idő alatt nem fárad a kezünk, illetve a csalsípot vagy a távcsövet is két kézzel tudjuk kezelni

A bot alsó részén a hosszabb lábakra egy kis lemezdarabot is szögelhetünk, hogy ne kopjon el gyorsan, és ne szálkásodjon ki. Ettől kezdve már csak egy dolgunk van hátra, a lőbot szétnyitása. Ez elsőre nem tűnik majd egyszerű feladatnak, de egy kis gyakorlással könnyedén elsajátítható. A lőbotot a kezünkbe fogjuk úgy, hogy annak a felső rögzítő csavarjai keresztben legyenek előttünk. A lőbotot oldalra picit megnyitjuk (kb. 15 mm-t), majd a bal kezünkben lévő oldalt magunk felé húzzuk, a jobb kezünkben lévőt pedig magunktól elfelé toljuk. Innen már teljesen ki tudjuk nyitni. Csak így lehet kinyitni, különben össze fog feszülni, és nem nyílik ki. A vadászati használat előtt ajánlott sokat gyakorolni a nyitást, illetve érdemes megjelölni, honnan kezdjük a kinyitását.

Ennek a típusnak igazából csak előnye van. Biztos támasztékot ad a lövés leadásához. Könnyű, kézben könnyen vihető. Némi hátránya a kinyitás bonyolultsága. De ha elsajátítjuk, gyorsan megy.

Köszönjük a beküldőnek!
Vadászüdvözlettel: a vadaszujsag.hu csapata

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!