A királyi svéd udvari szállító, a norma Precision kínálatában a hagyományos ólom tartalmú lövedékek mellett egy ólommentes alternatívát is találunk. Időközben ezek a lövedék eléggé széles körben elterjedtek a kereskedők kínálatában. A kérdés azonban megmarad, mit tudnak és, hogyan kell használni őket. A GearTester-nek vagy egy norma Ecostrike felhasználói tesztje!
Írta: all4hunters // GearTester felhasználói teszt
A svéd gyártó, norma új „Strike” lőszer szériája az ólmot tartalmazó TIPSTRIKE lövedék mellett tartalmazza az ólommentes ECOSTRIKE lövedéket is. Azokban az időkben, amikor az ólommentes lövedékek már nem számítanak egzotikusnak és sok gyártó készít egy vagy több ólommentes modellt különböző felhasználási területekre, ki kell deríteni, hogy melyik lövedék felel meg a legjobban a saját ill. a legelterjedtebb feltételeknek és igényeknek. Amikor egy ólommentes lövedék használunk, legtöbbször nem kerülhetjük el azt, hogy kipróbáljunk néhány lövedék azért, hogy megállapítsuk melyik a megfelelő.
Egy ólomtartalmú lövedékkel sem volt ez másképp, csak ott a különböző lövedékek szórása szorosabban együtt volt – és itt inkább a hatásra gondolunk és nem a pontosságra. Hatás, pontosság és vadhús érték nagyobb mértékben eltérhet az ólomtartalmú lőszereknél a lövedék konstrukciójától függően. Ezért fontos, hogy ha ólommentes lőszerre akarunk váltani vagy új lövedék akarunk választani, előtte összeszedjük a szükséges információkat és az igényeinknek megfelelően kiértékeljük.
Hatás, pontosság és vadhús érték nagyobb mértékben eltérhet az ólomtartalmú lőszereknél a lövedék konstrukciójától függően.
Ebben a jelentésben tények és szubjektív érzések találhatóak, hogy a nyert tapasztalatokról egy összképet adjunk. Az adatmennyiség miatt csak egy kis részletről és egy tendenciáról van szó, nem egy tudományos szövegről. Mindazonáltal érdekes következtetéseket vonhatunk a szerzett tapasztalatokból.
Az ólommentes lőszerekről és a norma Ecostrikeról
norma Ecostrike: A vadászlőszer csomagolása 50%-ban fából van és probléma nélkül használhatjuk tűzgyújtáshoz.
Számomra az első választás a deformálódó lövedékek a jobb irány stabilitásuk miatt – főleg kisebb akadályok érintésénél – és azon tulajdonságuk miatt, hogy nem szilánkosodnak. A részben széteső lövedékek esetenként jobb pillanatnyi hatást adhatnak, mivel jobban leadják az energiát, de jobban veszélyeztethetik a közvetlen hátteret is.
A norma Ecostrike úgy nevezett stabil sűrűségű deformálódó lövedék: A lövedék egy rézmagból áll, amit egy nikkelköpeny vesz körül. A nikkelköpeny gondoskodik arról, hogy szinte semmi rézlerakódás nem marad a csőben. Ezen kívül probléma nélkül lőhetjük a lövedéket gyakorlásként Cineshot-tal a lövés szimulátorban.
Egy zöld polimer hegy gondoskodik az aerodinamikus formáról és a gyors és irányított becsapódásról a vad testébe. Az úgy nevezett Boattail hátsó rész még pluszban növeli a lövedék pontosságát. Becsapódáskor a lövedék majdnem a feléig gombásodik és így a kaliber duplájára növeli a keresztmetszetét. Eközben szinte a teljes súlyát megtartja.
A lövedék úgy van kialakítva, hogy közelre és nagy távolságoknál is elegendő átütőerővel és energiával rendelkezik, hogy a vadat a lehető leggyorsabban leterítse.
A lövedék úgy van kialakítva, hogy közelre és nagy távolságoknál is elegendő átütőerővel és energiával rendelkezik, hogy a vadat a vadászokhoz méltóan leterítse.
Én a norma Ecostrike .308 Win 150 Grain (9,7 g)-ot használtam. A gyártó szerint a lövedék ezen kaliberű változatának BC értéke (ballisztikai együttható) 0,420. A Norma által megadott V0 – 860 m/s, az E0 pedig 3.589 Joule. Ez normális tartomány a .308 Win. kalibernél.
Természetesen itt normál puskacsöveknél végzett mérésekről van szó. Az, hogy milyen sebességet és ehhez tartozó energiát ad a saját csőnél, azt igény szerint nekünk kell mérni. A csomagoláson lévő adatokat durva irányértéknek kell tekinteni. Az alsó táblázatból kivehetjük a különböző kaliberek pontos adatait.
Mint ahogy már feljebb említettem, a norma Ecostrike .308 Win 150 Grain (9,7 g)-ot használtam. Ezt egy Sauer 101 GTI-ből lőttem 56 cm-es hagyományos csővel. Közismert, hogy a Sauer 101 nagyon pontos. A lőtéren először két 5-ös csoportot lőttem és már az első csoportnál egy 26 mm átmérőjű szóráskört sikerült elérnem. A pontosság tehát adott volt, a lőszer pedig tökéletesen harmóniában volt a fegyverrel, aminek örültem.
norma Ecostrike a gyakorlatban tesztelve
Térjünk most rá a tényleges gyakorlati tesztre. A kb. 5 hónapos próbaidőszakban az Ecostrikekal és a fent említett fegyverkombinációval 59 db csülkös vadat lőttem. Minden vandál feljegyeztem a menekülési utat, a lövés helyén talált nyomokat és a vad által hagyott nyomokat. Azért, hogy az ábrák érthetőbbek legyenek, következzen a kiértékelés leírása.
A menekülési utakat 5 különböző tartományba osztottam. Az 1. tartomány 0-5 méterig terjed és a klasszikus lövést mutatja, ami a vadat azonnal leteríti.
A 2. és 3. tartomány egy normális rövidtől közepes menekülést mutat, ami legtöbbször tiszta tüdő vagy szívtalálatoknál ismert.
Az utolsó két intervallumban a hosszútól nagyon hosszú menekülések vannak, amik a véleményem szerint a jó találatoknál a vadászati gyakorlatban túl hosszúnak minősülnek.
A norma Ecostrike egy nagyon jól sikerült lövedék, amit az összes Németországban előforduló vadhoz alkalmazhatunk.
Máshogy néz ki a dolog egy rossz találatnál, mint például a gyomor. De ebben az esetben is, ha jó a lövedék hatása, a vad viszonylag gyorsan a sebesült vad rejtekhelyére fog menni.
A menekülési út hosszát egy lézeres távolságmérővel határoztam meg ill. egyszer előtte lépésekkel lemértem. Az 50 méternél hosszabb menekülési utakat már nem tudtam méterre pontosan meghatározni, ezért itt kb. adatok vannak (plusz/mínusz 5 m).
4 különböző találat fajtát jegyeztem fel, következik ezek leírása:
- Lapocka: Lövés az első mozgásszerven keresztül a létfontosságú szervek roncsolásával
- Lapocka/kamra: Egy olyan lövés, aminél az egyik oldalon a lövedék behatol a mozgásszervbe, a másik oldalon a lapocka mögött a kamrán lép ki; enyhén srégen álló vad
- Kamra: klasszikus kamralövés a bordákra (DJV-Bock 10-es-gyűrű)
- Lágy: Lágy lövésnek számítottam a májtól röviddel a combokig tartó lövéseket.
Az egyéb találati pontok, különösen a hát- vagy olyan találatok, amiknél a gerincoszlop sérült, még ha voltak ilyenek is ilyen találatok, nem vettem figyelembe. Hiszen az ilyen találatok általában azonnal leterítik a vadat és a lövedék típusa aligha játszik szerepet. A comb vagy futás közbeni találatokat szintén nem soroltam fel és ebben az időszakban nem is fordult elő.
A kilőtt vadak 80%-át mozgó vadászatokon lőttem. Itt voltak nagy hajtóvadászatok is és kisebb vadászatok is kevés hajtóval. A maradék 20%-ot lesvadászaton vagy cserkeléssel lőttem.
Az elejtett állatok nagy részét a 36 db őzvad tette ki, ami 61%-nak felel meg. Ez a legtöbb német vadásznál ugyanígy lesz, ezáltal a lövedék hatása ezen vadnál különösen fontos. Ezen kívül a kis testmérete és súlya miatt különlegességnek tekinthetjük a szarvassal és vaddisznóval szemben. A vad testének csekély ellenállása és mivel szinte azonnal elhagyja a testet, a lövedéknek speciális követelményeknek kell megfelelnie.
Az említett feltételek miatt gyorsan be kell csapódnia és elég energiát leadnia, hogy a vadat a legrövidebb idő alatt leterítse. Az energia leadás által a vad egy többé-kevésbé erős reakcióját is előhívja, ami nagy jelentőséggel bír a találat szempontjából.
norma Ecostrike: A menekülési utak áttekintése
Ahogy a menekülési utak ábrája (ahol a találati hely is látható) mutatja, egyik menekülési út sem volt hosszabb 50 méternél. Csak 3 lövés, ebből egy lágy lövés, esik a 21-50m közötti tartományba. Az összes többi (33 db) 0-20 méteres tartományban voltak a lövés helyétől.
Feltűnt az, hogy a mozgásszervi találatoknál legtöbbször a vadak azonnali összerogyása következett. A tiszta kamra találatoknál a lapocka mögött az egyértelmű jelzéseket még egy rövid menekülés követte.
Itt csupán 2 kivétel volt egy hajtóvadászaton, amikor a vadak semmi reakciót nem mutattak, holott a találatot jól láttam a céltávcsövön keresztül.
Azonban mihelyt eltaláltam egy vagy minkét lapockát, a vad egy nagyon kivehető és tipikus jelet mutatott. Vér és a találati helyen keletkező nyomok szintén bőségesen voltak.
A tiszta kamra találatoknál a vér legtöbbször csak 2-5 m után jelent meg, főleg akkor amikor a vad a találat után magasra felugrott. Szőrt szintén találtam. A haematoma képződés nagyon csekély volt.
Véleményem szerint ez a lőszer normál-csekély sebességére vezethető vissza. Szinte mindig ököl nagyságú vérömlenyek voltak a lövedék behatolási és kimeneti helyén és a kimeneti nyílás maximum akkor volt, mint egy 2 Euros érme.
Az egyértelmű kamra találatokat a lapockák mögött a jól látható jelek után legtöbbször még egy rövid menekülés követte.
Az őzvadakhoz hasonlóan a dámszarvasoknál is hasonló az eloszlás. Még ha itt csak kevesebbről is van szó, mint az őzek egy harmada. A tesztelési időszakban 11 db dámszarvast lőttem ki, ami az összes leterítés 19%-ának felel meg. Amikor csontot találtam el a lapockákon keresztül, akkor legtöbbször azonnal összerogytak.
6 vad tehát lapocka vagy kamra találattal a lövés helyén összeesett. Különlegességként itt háromszor azt figyelhetem meg, hogy felálltak a hátsó lábukra, majd abban a pillanatban összerogytak. A kamralövéseknél a vadak legtöbbször még egy rövid ideig menekültek, itt a leghosszabb menekülési út kb. 15 m volt.
A kilőtt vadak 80%-át mozgó vadászatokon lőttem.
Lágy találatok nem voltak, így nincs tapasztalatom arról, hogy ilyen találatoknál, hogy viselkednek a vadak. A lövés helyén hagyott nyomok és a vadhús minősége őzvadhoz képest megfelelő volt, ahol a dámszarvasnál a vérömlenyek még csekélyebbek voltak. Minden vadnál volt egy jól felismerhető jel. Mindig találtam vért a lövés helyénél. Szőrt is mindig találtam.
A teszt időtartama alatt 6 db szarvast lőttem a norma Ecostrike-kal. A lövedék hatásával itt is nagyon meg voltam elégedve. Mindegyik vad egyértelmű nyomot hagyott és vagy azonnal vagy egy rövid menekülés után összerogytak.
Egy III szarvas 2 jó kamra találattal még majdnem 40 métert menekült. Ez menekült és egy kutya elé került, szóval itt kiindulhatunk egy megnövekedett adrenalin szintből.
Vért mindig találtam a lövés helyén, a kamra találatoknál csak néhány méter menekülés után találtam. A haematomák és bevérzések nagyon kicsik voltak a szarvasoknál és vadhús minőség szempontjából nagyon meg voltam elégedve.
A vaddisznók száma 6 db, mint a szarvasoké és az összes kilőtt vad 10 %-át teszi ki. Az összes kilőtt példányt hajtóvadászaton ejtettem el és a legtöbb menekült. A hatással itt is abszolút meg voltam elégedve. Csupán egy 70 kg-os kanira kellett két lövést leadni, mivel az első lövésnél nem volt egyértelműen felismerhető jel.
Mindkét lövés a lapockát találta kb. 10 cm-rel egymástól. A második lövésnél példaszerűen elborult a vad. Mindig voltak a lövés helyén hagyott nyomok. A szőr és közepes vérmennyiség megkönnyítette a sebesülés nyomainak követését és ezen kívül biztonságot adtak a találatról. A vadhúskárosodás nagyon csekély volt. A lövés be- és kimeneti helyét csak kevés bevérzés vette körül és még a lapockákat is probléma nélkül felhasználhatóvá tették.
norma Ecostrike: A lövési távolságok áttekintése
A lövés távolságokat mutató ábrán látható, hogy a legtöbb vadat hajtóvadászatokon lőttem. 38 vadat lőttem 50 méternél kisebb távolságról, ami általában a hajtóvadászatra jellemző. Azonban a 150 m feletti lövéseknél sem vettem észre eltéréseket a rövid távolságokon mutatott hatástól. A lövedék mindig expandált, és nem találtam szilánkokat.
Összegzésként elmondhatjuk, hogy a norma ólommentes lövedéke jól, ill. nagyon jól működött. Szinte minden vadnál egyértelmű jelet kaptam arról, hogy talált a lövedék. Valamint a lövés helyén mindig találtam elég nyomot, hogy ezt megerősítsem.
A vadhús minősége túlszárnyalta az elvárásainkat és az összes felsorolt vadnál a jó és nagyon jó minősítést kapta. A pontosság kezdettől fogva meggyőző volt a Sauer 101 GTI-vel. Itt azonban mindenkinek ellenőriznie kell a pontosságot a saját puskájával, mert mint tudjuk, minden cső más.
A tipikus menekülési utak, különösen kamralövéseknél a normális tartományban helyezkednek el. Az ilyen lövéseknél a meneküléseket 100 méterig elfogadhatónak és érthetőnek mondhatjuk, azonban ilyen mértékűek nem fordultak elő; egy kamralövésnél itt a menekülési utat 50 méterig nagyon elfogadhatónak tartom.
Összegzés: a norma új ólommentes lövedéke jól, ill. nagyon jól működött.
norma Ecostrike: Egy vadász összegzése
Az Ecostrike lövedék semmiben sem marad le egy normál ólomtartalmú lövedéktől. Ha az akarjuk, hogy a vad azonnal összerogyjon, akkor lehetőleg a két lapockára kell céloznunk. A legtöbb esetben a vad azonnal vagy néhány méter után össze fog esni.
Nagyon elégedett vagyok azzal, hogy a lövedék a hajtóvadászaton az kívánt hatást mutatta. Itt a vad már nyugtalan és legtöbbször az több adrenalin miatt többet bír.
A vadak jelzése azonban gyakran lényegesen eltért azoktól a lövedékektől, amiket korábban használtam. Kellett egy rövid idő, amíg a norma Ecostrike jelzését jól értelmezni tudtam.
Egy további előny, hogy az Ecostrike sok népszerű kaliberben kapható. Megemlítenénk itt például többek között: 7x65R, 7×64, 7mm Rem Mag, 308 Win, 30-06, 300 Win Mag, 300WSM, 8x57IS, 8x57IRS, 9,3×62, 9,3x74R.
A dobozban található lőszertartozékokat önmagukban is nagyon jól használhatjuk; ezen kívül a csomagolása 50%-ban fából van és probléma nélkül használhatjuk tűzgyújtáshoz. Ez tényleg egy nagyon okos ötlet.
Számomra a norma Ecostrike egy nagyon jól sikerült lövedék, ami az összes Németországban előforduló vadra nagyon jól alkalmazható. Aki egy deformálódó lövedéket keres, aminél rövid a menekülési út és vadhúst minimálisan károsítja, az itt jó helyen jár. Betartja azt, amit ígér: pontos és hatásos.