Forrás: Geartester

Múlt év elején mutatta be a Leupold az első hőkameráját. Sokan kíváncsiak voltak arra, hogy mit tud ez a kicsi Leupold készülék. Amikor először a kezemben tartottam, tényleg elcsodálkoztam, hogy milyen kicsi. 14 cm, így az LTO Tracker pont akkora, mint egy hagyományos zseblámpa. A ház egy 30 mm-es alumíniumcsőből van, ami erősen emlékeztet egy céltávcsőre. A CR123 akkumulátort egy kúpos átmenetbe kell elhelyezni, amit egy alumíniumgyűrűvel szorosan és biztosan le lehet zárni. A kijelző felbontása 240×240 pixel. A hőérzékelő felbontása 206×156 és nagyon magas, 30 Hz-es képfrissítési frekvenciával rendelkezik. 280 g-os súllyal könnyűnek számít a hőkamerák között. A kijelző felett 3 gomb található, amik sorrendben az alábbi funkciókat látják el. A baloldali a be- és kikapcsoló gomb. Ha 3 másodpercig nyomjuk a gombot, akkor bekapcsol a készülék. Ha ugyanennyi ideig nyomva tartjuk, akkor kikapcsol. Ha röviden benyomjuk a gombot, egy szálkeresztet kapcsolhatunk be. A középső gomb a 6x optikai nagyításért felel. Itt egy rövid benyomással 1x és 6x nagyítás között válthatunk, vagy nyomva tartással a fokozatok között lassan nagyíthatunk. A bal oldali gomb a különböző üzemmódok vezérlésére szolgál, amelyeket a képek mutatnak. A gyártó adatai szerint ~550m a készülék hatótávolsága. Ennyit az LTO Tracker felszereltségéről.

A gyakorlatban kimondottan hasznosnak bizonyult a készülék. Azonban előre szólok, hogy nem egy Pulsar vagy Keiler féle hőkameráról van szó. A Tracker csupán arra lett kitalálva, hogy felkutassuk a vadat, tehát, hogy felismerjük van-e ott valami. Ez vonatkozik az utánkeresésre és a megfigyelésre is. Akik ezzel a készülékkel még nagyobb távolságra lévő vadakat is szeretnének beazonosítani, azok egyszerűen rossz helyen járnak. Nekem majdnem 1 évig volt meg a készülékem és egy idő után lehet vele vadakat beazonosítani egy bizonyos távolságig, de hát nem annyira pontosan, mint mondjuk egy Pulsar Helion XP50-nel. A hőkamerát leggyakrabban piros üzemmódban használtam, mert itt nem vakított és mégis mindent nagyon jól fel tudtam ismerni. Az egértől a szarvasig minden nagyon jól felismerhető, mint hőforrás. A kis kijelző miatt azonban kb. 50 méter felett már nem lehet egyértelműen felismerni a vadakat. Idővel azonban rá lehet érezni a nagyságkülönbségekre és mozgásokra. Így akár 150 méteren is kitalálhatjuk, hogy milyen vadról van szó. Majd nem minden vadászaton használtam a készüléket, mindegy, hogy cserkelés vagy les, nappal vagy éjszaka. Megkönnyíti a reggeli sötétségben a vadak megkerülését, amikor a les felé megyünk, vagy ha jó pozícióba akarunk kerülni, amíg világosodik. A Tracker nélkül sok helyzetben már az oda úton elriasztottam volna a vadat. A sűrű növényzetben a Trackerrel megláttam őzeket, amiket sem keresőtávcsővel, sem céltávcsővel nem vettem volna észre. Itt jön képbe a hőkamerák egy további előnye. Sokkal hamarabb megláthatjuk a vadat és nyugodtan felkészülhetünk a lövés leadására, anélkül, hogy meglepne minket a vad. Természetesen éjszaka mutatja meg az összes előnyét a hőkamera. Felismerhetjük a vaddisznó csapatok struktúráját. Az állatok nemét azonban nem tudjuk meghatározni. Azokban a tartományokban, ahol a vaddisznóknál már engedélyezett a vadászlámpa használata, szintén nagyon jól alkalmazható a Tracker. Nem kell kivilágítani az etetőhelyet, hogy láthassuk, van-e ott vaddisznó. A Trackerrel felismerhetjük a csapatot és így csak a lövés leadása előtt kell bekapcsolni a lámpát. A zoomra csak ritkán volt szükségem, mivel az optikai zoom miatt nagyon pixeles lesz a kép. Ilyenkor a nagyságot sem tudjuk megbecsülni.

Az utánkereséshez úgy tudjuk használni a készüléket, hogy a lehetséges menekülési irányban átvizsgáljuk a terepet és felkutatjuk a vadat. A vér csak a lövés után nagyon rövid ideig ismerhető fel, mivel hamar kihűl és így már nem érzékeli a készülék.

Az LTO Tracker egy különösen hasznos funkciója, hogy nem kell közvetlenül a szemünk elé tartani. Így cserkelésnél is jól alkalmazható, mert látjuk, hogy hova megyünk. Az olyan készülékeknél, amiket közvetlenül a szemünk elé kell tartani, ez aligha lehetséges.

Összegzésként elmondhatjuk, hogy a készüléket bizonyos alkalmazási területeken abszolút jól használhatunk. Ha pontosan be szeretnénk azonosítani, vagy nagy távolságokról fel szeretnénk ismerni a vadat, akkor más készüléket kell használnunk, ami viszont lényegesen többe kerül. Az LTO Tracker majdnem 1000 euros árát egy kicsit magasnak találom, ha azonban az ár 700-800 eurora beáll, akkor az már elfogadható. Az egész vadászszezon alatt a Tracker használatával kb. 20-szal több vadat tudtam lőni, így számomra tiszta hasznon volt a készülék. Ez a szám persze nehezen megállapítható, mivel senki nem tudja megmondani, hogy mi lett volna a hőkamera nélkül. De ezek olyan vadak voltak, amiket a Tracker nélkül csak nehezen fedeztem volna fel és valószínűleg elszalasztottam volna. Azt a kérdést nehéz megválaszolni, hogy melyik vadászfelszerelés hoz tényleg több zsákmányt. Sok dolog, amit használunk megkönnyítik ugyan a dolgunkat, de effektív nem hoznak több sikert. A Tracker ill. egy hőkamera azonban számomra az egyike azon ritka felszerelésnek, ami tényleg növeli a sikeres vadászatok számát.

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

[wbcr_php_snippet id="7788"]

A többi cikket se hagyd ki!