A Sporting puskák képezik hidat a tiszta vadászpuskák és a sport fegyverek között. Első sorban vadászatra alkalmasak, de Trap- és Skeetlövészethez is használhatóak. Leteszteltünk négy ilyen modern bock puskát: kettőt a Beretta 690 szériából összehasonlítottunk a Blaser és Browning puskákkal.

 

Írta: all4shooters // Andreas Wilhelmus / VISIER

Sporting puskák a Berettatól, Blasertől és Browningtól: Az összes tesztünkben lévő bock puskát sport modellként jelöli a gyártója.

 

Az igazi puska megtalálása gyakran egy nehéz dolog – főleg kezdők számára. Ugyanez vonatkozik sportlövészekre, akik egy fegyverrel több sportágat le szeretnének fedni. Itt jönnek képbe a modern bock puskák, amik cserélhető choke-okkal rendelkeznek. Ezekkel a Multi-, Vario vagy csere choke-oknak is hívott alkatrészekkel befolyásolhatjuk a puskacsövek fojtó furatát. Az eredmény: A lövész a sportágnak megfelelően szabályozhatja a sörétek szórását és fedését.

 

Viszont a skeet és a trap különböző követelményeket is támasztanak a puskával szemben. Az olyan lövészeknek, akik ugyanazzal a fegyverrel szeretnének lőni mindkét sportágban, előnyt jelentenek az olyan agyazások, amiken megvannak a megfelelő beállítási lehetőségek. Emellett más tényezők is játszanak szerepet: például a „Pitch”, ez az agytalp és a csősín által bezárt szög, és az agyazás hossza. Mindkét tényezőt állítható a legtöbb új puskánál az agytalp kicserélésével.

Az összehasonlító teszhez az alábbi puskákat választottuk

Blaser új F16 Sporting, Browning B 725 Sporter Adjustable  és két puska a Beretta 690 szériából: a 690 Competition Black Sporting AS és a 690 Field III Sporting. Az összes fegyver 12/76 kaliberű, acélsöréttel lett belőve és mindegyiknél cserélhetőek a choke-ok. A 76 cm-es csőhosszal még pont elég rövidek a modellek a skeethez és elég hosszúak a traphez és vadászathoz. Ezen kívül az összes tesztben szereplő puska egy elsütőbillentyűvel és egy csőválasztóval rendelkezik.

A kipróbált Sporting puskák műszaki adatai:

Modell: Beretta 690
Competition Black
Sporting AS
Beretta 690
Field III Sporting
Blaser F16
Sporting
Browning B 725
Sporter Adjustable
Ár: 3.260,- Euro 3.295,- Euro 3.270,- Euro 2.945,- Euro
Kaliber: 12/76 12/76 12/76 12/76
Kapacitás: 2 lőszer 2 lőszer 2 lőszer 2 lőszer
Csőhossz: 76 cm 76 cm 76 cm 76 cm
Teljes hossz: 1.219 mm Choke-okkal 1.205 mm 1.203 mm 1.205 mm
Elsütőbillentyű ellenállása:
(alsó/felső puskacső)
2.220 g
2.080 g
1.870 g
2.340 g
1.850 g
1.950 g
1.760 g
1.750 g
Agyazás hossza: 370 mm 365 mm 365-től
375 mm
365-től 375 mm
Súly: 3.586 g 3.488 g 3.340 g 3.753 g
Kivitelezés/
felszereltség:
Bockpuska biztosító- és csőválasztókapcsolóval, agyazás állítással, 5 cserechoke kulccsal, szerszámmal, kofferrel, Bockpuska biztosító- és csőválasztókapcsolóval, agyazás állítással, 5 cserechoke kulccsal, szerszámmal, kofferrel, Bockpuska toló biztosítóval, az elsütőbillentyű előtt elhelyezkedő csőválasztóval, állítható elsütőbillentyűvel, 3 cserechoke kulccsal, kofferrel, Bockpuska biztosító- és csőválasztókapcsolóval, állítható elsütőbillentyűvel, segéd irányzékkal, 5 cserechoke kulccsal, kofferrel,

 

Beretta Sporting puskák összehasonlítása: Blaser F16 Sporting

Beretta Sporting puskák összehasonlítása: A Blaser F16 Sportingnál a csőválasztó kapcsoló közvetlenül az elsütőbillentyű előtt helyezkedik el.

A Blaser F16 Sporting a tesztünk legújabb modellje: az előagynál megmaradt az angol stílus, az agyazás hátsó része pedig pisztoly markolattal és gumi agytalppal rendelkezik. Az agyazás mindkét része diófából készült – mint a tesztünkben mindegyik puskánál – az érintkezési részeknél halpikkely mintázatú a felület.

 

Az F16 tusájában egy sorozatos kiegyensúlyozó található, továbbá az előagy alá még kiegészítőként megvásárolható csősúlyokat tehetünk. A torkolat előtt egy 3 milliméteres, erős, piros fénygyűjtő irányzék található az irányzéksínen. Az elsütőbillentyűt fokozatmentesen állíthatjuk hosszirányban. Ezáltal az agyazás hosszát változtathatjuk 365 és 375 mm között. Csak három cserechoke (1/4, 1/2 und 3/4) van a puskához.

Beretta Sporting puskák összehasonlítása: Browning B 725 Sporter Adjustable

A Blaser F16 kivételével az összes kipróbált sporting puskánál a biztosítónál azt is beállíthatjuk, hogy melyik csövet süsse el először az elsütőbillentyű.

 

Majdnem az összes tesztben szereplő puska impulzus által vezérelt zárral rendelkezik: csupán a Browning B 725 Sporter Adjustable-nál lehet elsütni a második csövet anélkül, hogy az első csőből leadnánk egy lövést. A biztosító kapcsolóval kiválaszthatjuk, hogy melyik cső lőjön először. A csőre egy tíz mm széles sínt tett a Browning – ez rendelkezik a középen hosszirányban hornyokkal megszakított gillosálás és egy három mm erősségű fehér célgömb mellett egy fele ekkora nagyságú segéd célgömbbel is, ugyanilyen színben.

 

Azáltal, hogy a Browning B 725 Sporter elsütőbillentyűjét három különböző pozícióban rögzíthetjük, az agyazás hosszát 365 mm, 370 mm vagy 375 mm-re állíthatjuk be. Az előagyat egy zárral rögzíthetjük a csövekhez. Ez enyhén csőr formájú. Az agyazás hátsó része oldalirányban és magasság irányban állítható. Az eredmény: a lövész befolyásolhatja a lejtést.

 

A méretek alapján – ürítős, mint a többi tesztelt sporting puska – és az ebből adódó súlyból (kereken 3,75 kg) kiderül, hogy a B 725 Sportert a Browning főként Traplövészetre tervezte. Erre utalnak a hozzá járó csere choke-ok (teljes, 1/4, 1/2 és 3/4).

Sporting puskákat teszteltünk: A Browning B 725 Sporter Adjustable kofferjében külön doboz van a nem használt csere chokeoknak.

Beretta 690 Competition Black Sporting AS és Beretta 690 Field III Sporting összehasonlítás

Sporting puskákat teszteltünk: A Browning B 725 Sporter Adjustable agyazásának magasításán rögzítők vannak. A Berettas AS agyazásán ezt a funkciót távtartó tárcsák látják el.

 

A két Beretta 690 modellben nagyon sok a közös: többek között a zárszerkezet méretei, a kombinált biztosító- és csőválasztó kapcsoló, valamint az elsütőbillentyű vagy az impulzusvezérelt kivetők.

 

Tisztán optikailag a Beretta 690 Competition Black Sporting AS-nél azonnal feltűnik a matt fekete zárszerkezet, valamint a narancssárga betét az agyazás és az agytalp között. A zárszerkezetet egy narancssárga vonal és írás díszíti. Ezzel ellentétben a Beretta 690 Field III Sporting puska polírozott és fényes fém kivitelezésű és vadásziasan gravírozott felületekkel rendelkezik. A csőr formájú agyazás egy enyhe orrformában végződik, míg a Black változatnál az előagy klasszikus angol stílusú.

 

Mindkét csőpáron található egy tízről nyolc milliméterre elvékonyodó, keresztbe csíkozott irányzéksín.  Ezen található egy 4,0 mm-es célgömb – a Black-é narancssárga, a Field III-é fehér. A Beretta 690 Competition Black Sporting AS-nél külön beállítható a pofadék szöge és az agytalp szöge az agyazás hátsó részén. Ezen kívül egy kiegyensúlyozóhoz is elő van készítve az agyazás. Ez azonban csak felárért kapható.

 

A Beretta kínál agytalpakat négy különböző méretben választható kiegészítőként: a megfelelő cserével mindkét modell agyazásának hossza beállítható. Ezen kívül kapható még köztes alkatrész is a gyártó kínálatában, ugyanerre a célra. A kipróbált Beretta 690 Field III Sporting agyazásának hossza 365 mm volt, a Black modellnél 370 mm volt. Mindkét Sporting puskához jár egy koffer az agyazáshoz szükséges szerszámmal, egy kis üveg olajjal és 5 csere choke-kal a hozzá tartozó kulccsal.

A Beretta 690 Competition Black Sporting AS fekete kofferrel a kötelező kék Beretta koffer helyett: A kipróbált Sporting puskához hosszú OCHPe-Choke-ok vannak és további AS tartozék.

A Field III Sportingot torkolat hosszúságú OCHP-Chokeokkal (1/1, 3/4, 1/2, 1/4 valamint hengeres), a Black Sporting modelleket a torkolaton kereken két centiméterrel túlnyúló OCHPe Chokeokkal  (3/4, 1/2, 1/4, Skeet és hengeres) szereli fel. A majdnem 3,6 kg-os Beretta 690 Competition Black Sporting AS kb. 100 grammal többet nyom, mint a Field III modell. A súlykülönbség a széles előagyból és a tusa állító részében található acél alkatrészekből adódik.

Sporting puskák a Berettatól, Blasertől és Browningtól, lövés teszt

Mindkét kipróbált Beretta Sporting puska valamint a Browning B 725 Sporter Adjustable előagya egy zárral van a csövekhez rögzítve.

Az összes fegyver az abszolút biztos működéssel győzött meg – a teszt alatt nem volt egyetlen működési, vagy kivetési probléma. Az elsütőbillentyűk elsütésig megtett útja nagyon kicsit, viszont a Browning B 725 Sporter-nél van egy kis „előút”. A megfelelő choke-kal az összes puska azt csinálja, amit kell: Darabokra törik a korongokat!

 

A könnyű és nagyon jól kiegyensúlyozott Blaser F16 a gyorsan keresztező Skeet kettősöknél mutatta meg különösen az erősségeit. Ezen kívül gyorsan vállhoz lehetett emelni. Hasonlóan a Beretta 690 Field III Sporting: ezt a puskát is gyorsan vállhoz lehetett venni és lendíteni, azonban a súlypontja lehetett volna kicsit hátrébb.

 

A beállítható tusának köszönhetően a Beretta 690 Competition Black Sporting AS-t és a Browning B 725 Sportert gyorsan és egyszerűen be lehetett állítani a tesztelő anatómiájához. Mindkét Sporting puska inkább a traplövészethez alkalmas, de a Beretta a skeetlövészetnél is tudta tartani az iramot. Az egyensúly szempontjából a nehéz Browningnak egy kicsit elől volt a súlypontja. Ezzel ellentétben a Beretta 690 Competition Black Sporting AS súlypontja pont jó helyen volt.

Sporting puskák teszt – Összegzés

A sportlövészekre alapvetően vonatkozik: A Sporting puskák vásárlása előtt maguk lőjenek velük és próbálják ki.

Azok a sportlövészek, akik komolyan a legmagasabb szinten szeretnék űzni a skeet- és traplövészetet, egy dolgot nem fognak megúszni rövid vagy hosszú távon: egy az adott sportágra tervezett és a személyes állóképességhez testreszabott, vagy legalább beállítható fegyver. Ezzel szemben akik csak szabadidős tevékenységként akarják csinálni, azok jól meg lesznek elégedve a modern Sporting puskákkal – főleg akkor, ha choke-okkal használják őket. A vadászatokhoz is optimálisan fel vannak szerelve az amúgy csak kompromisszumként tekintendő puskák: elbánnak minden fajta be-, el- és átrepülő vagy emelkedő és zuhanó galambokkal.

 

Alapvetően jellemző, ha ki szeretnénk deríteni, hogy melyik Sporting puska a legalkalmasabb a személyes igényeinknek: lehetőleg sok fegyvert próbáljunk ki saját magunk. Ehhez azonban nem elegendő néhány vállhoz emelés és lendítés a kereskedő vagy fegyvermester boltjában. A puskákat ott próbáljuk ki, ahol tényleg használni akarjuk – élesben lőjünk velük agyaggalambra, vagy a vadászaton.

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!