Már az ősember is sokat küzdött a hideg ellen, de a tűz feltalálása sokat enyhített a problémán. Majd idővel az egyre modernebb eszközök, nyújtottak segítséget. A küzdelem tehát már évszázadok óta tart, éppen ezért furcsa belegondolni, hogy mégis akad olyan helyzet, amikor a hipotermia menthet életet.

A hideg az emberiség egyik legrégebbi ellensége. Azonban ahogy egyre jobb és hasznosabb ruhák készültek, egyre kevésbé jelentett gondot az időjárás. Bár igen nagy fejlődés figyelhető meg, még így is akadnak emberek, akiket a hideg öl meg – eltévedt vadászok és túrázók, hajléktalanok és szegények egyaránt komoly harcot vívnak a téli hideg ellen. De mégis van egy furcsa szituáció, amikor a hipotermia hasznos lehet, akár még életet is menthet.

6385005_m

Hogy mégis miképp?

Minden télen hasonló dolgok történnek – az alattomos jégre merészkedő korcsolyázók alatt beszakad a megfagyott tó, és ők a jeges vízbe esnek. Azonban előfordul, hogy a testükre egy búvár talál rá, aki a felszínre húzza, és kicsivel később a korcsolyázó egy kórházban tér magához.

Rendkívül furcsának tűnhet, de a hideg víz lényegében megvédi az áldozatot az agykárosodástól. Ez a hideg környezet ugyanis lelassítja a szívverést, aminek hatására a vér kizárólag a létfontosságú szervekhez – szív, tüdő, agy – fog eljutni. Ez lényegében egy „mini-hibernáció”.

4273099_m

És ez tényleg működik?

Ez a hihetetlennek tűnő dolog valóban működik, 1986-ban Salt Lake City mellett történt meg. A történet főszereplője a két éves Michelle Funk, aki testvérével játszott egy kis patak mellett. Egyszer csak a kislány beesett a vízbe és elsüllyedt. Bár a megmentésére érkező emberek nyolc perccel később már a helyszínen voltak, de hosszú időn át nem találták meg. Kb. 62 perc múlva húzták a felszínre a kislányt, akinek nem volt szívverése és teljesen kihűlt a teste.

Ezt követően elszállították a közeli egészségügyi központba, és egy speciális eszközzel felmelegítették. Mindenki megdöbbenésére kinyitotta a szemét, és a testhőmérséklete is folyamatosan közelített a normálishoz. A néhány hétig tartó kezelés után a kislány egészségesen mehetett haza.

A történet is bizonyítja, hogy ebben a szélsőséges helyzetben a hipotermia, és a jeges víz mentette meg a kislány életét. Tehát bár hihetetlennek tűnik, mégis van olyan szituáció amikor a hideg nyújt segítséget.

(forrás: http://www.outdoorlife.com/blogs/survivalist/how-hypothermia-can-save-lives-really-rare-occasions?dom=odl&loc=contentwell&lnk=how-hypothermia-can-save-lives-on-really-rare-occasions)

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!