A különböző harcművészetek ismerete és megtanulása nagyszerű lehetőséget biztosít az önvédelemre. Ezek segíthetnek megtalálni egy esetleges támadás esetén elképzelhető legjobb megoldást, így könnyen megúszhatjuk ép bőrrel a konfliktust. Cikksorozatunkban bemutatjuk az egyes stílusokat, különös hangsúlyt fektetve a kialakulásukra és az ismérveikre. Ma a Ju-Jitsuról, egy ősi japán lehetőségről lesz szó.

A Ju-Jitsu szó szerinti fordításban „lágy művészet”-et jelent. Ennek története és hagyománya mélyen visszanyúlik a régmúlt korokba. Lássuk most, mit is kell tudni erről az összetett, de nagyszerűen alkalmazható japán harcművészetről.

12492062_m

A Ju-Jitsu eredete

A legenda szerint ez a harcművészet az ősi japán istenektől ered. Kajima és Kadori arra használta a Ju-Jitsut, hogy megfenyítse az országba betelepedett lakókat. Ennek továbbélése Buddhidharmának volt köszönhető, aki 525-ben új harci rendszert alakított ki.

A Ju-Jitsu története

A harcművészet kialakulásának története kb. 2500 évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor elsősorban a szamurájok kiképzésére használták. Éppen ezért az akkori fegyverekre épült, amelyek közül a legfontosabb a kard volt. Azonban emellett a közelharcban is alkalmazták, amelynek lényege az ellenfél földre vitele volt. Idővel megmaradt a Ju-Jitsu alapja, azonban megannyi változata alakult ki.

39569401_m

A XIX. században betört a nyugati szellemiség Japánba, így többek között a Ju-Jitsu is hanyatlásnak indult. Ebben az időszakban már csak kevés személy oktatta ezt a harcművészetet, azonban az egyes elemeit továbbfejlesztve kialakították a judot és az aikidot.

A XX. század elején történtek próbálkozások a Ju-Jitsu népszerűsítésére, de csak a II. világháború után sikerült felkelteni az emberek figyelmét. Az ekkor Japánban állomásozó szövetségi haderők ugyanis eltanulták a harcművészetet, és később ők lettek az oktatók.

A stílus sajátosságai

A Ju-Jitsu módszer részei

  • az ütés- és rúgástechnikák,
  • az eséstechnika,
  • az egyes álló- és földharc küzdelmek,
  • a dobások és levitelek,
  • a fogások hárítása, és
  • az eszközös támadás elleni védekezés.

Mindezeket életszerű helyzetekben sajátíthatják el a tanulók, így szinte bármilyen esetben képesek lesznek megvédeni magukat a támadóval szemben.

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!