A különböző harcművészetek ismerete és gyakorlása kiváló védelmet biztosíthat egy esetleges támadás ellen. Ez kellő magabiztosságot és erőt adhat ahhoz, hogy meg tudjuk védeni magunkat, hogy a városi túlélés igazi mesterei lehessünk. Ma már megannyi ilyen harcművészet alakult ki, amelyek között a nagy múlttal rendelkező, és a modernebb típusokat egyaránt megtalálhatjuk. Mai cikkünkben bemutatjuk az egyik a kick-box világát. 

A kick-box – ha szigorúan értelmezzük – nem tartozik a harcművészetek közé. Ez lényegében egy küzdősport, ami több harcművészet elemeit ötvözi, és azokat továbbfejlesztve alkalmazza. Azonban az biztos, hogy nevezzük akár küzdősportnak, akár harcművészetnek, kellő biztonságot nyújthat a mindennapokban, és kiváló edzésben tartja a testet és a szellemet egyaránt.

24912545_m

A kezdetek

Megoszlanak a vélemények arról, hogy mi járult hozzá a kick-box kialakulásához.

Egyesek szerint egy japán ökölvívó, Osamu Noguchitól eredeztethető ez a küzdősport. A másik teória szerint – és ez az általánosan elfogadott – a kick-box kialakulása az amerikai „küzdősport láznak” köszönhető, hiszen idővel egyre erősebb lett az igény egy több technikát egyesítő sportág kialakítására.

A kick-box története

Az Egyesült Államokban, 1970-ben született meg a kick-box. Létrehozói az amerikai Mike Anderson és a német Georg Bruckner voltak. A céljuk az volt, hogy a különböző ütéseket és rúgásokat alkalmazó távol-keleti harcművészeteket – karate, taekwondo, kungfu és muay thai – és a bokszot ötvözve létrehozzanak egy új, önálló küzdősportot. Kifejezetten egy verseny-centrikus megoldást akartak, amely az egyes elemeket „továbbfejlesztve” használja.

5496876_m

Így született meg a sportág, amit kezdetben Contact-Karate néven ismertek meg. Majd 1976-ben az All-Style Karate nevet kapta meg, ami jobban kifejezte a jellegét. Végül csak néhány év múlva, 1984-ben született meg a ma is ismert, kick-box név.

Kick-box mint sportág

A sportolók küzdelmi és formagyakorlat versenyszámokban küzdenek, amelyeknek öt szabályrendszere alakult ki. Ezek lényegében abban különböznek, hogy valaki a teljes erejét, vagy kizárólag csak egy kontrollált félerőt használ-e.

A versenyek során kötelező védőfelszerelést viselnek a sportolók, ami a védőkesztyűből, a láb-, a sípcsont-, a fog-, és a férfiak esetében herevédőből áll.

20110928_m

Bár a kick-box eredetileg egy küzdősport, de remekül megállja a helyét az utcán is. Ennek köszönhetően megtanulhatunk pontosan ütni és rúgni, valamint elsajátíthatjuk az érkező támadások elhárítását is. Egyszóval tehát a városi túlélés igazi mestereivé válhatunk.

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!