A különböző harcművészetek egyre elterjedtebbek hazánkban is, ma már sokan foglalkoznak ezek megismerésével és kitanulásával. A japán stílusok között találhatjuk az aikidot, a tradicionális alapokra épülő harcművészetet.

Az aikido gyakorlati célja az ellenfél erejének érzékelése, a támadás elvezetés és visszafordítása. Ennek alapján tehát nem a „pusztítás”, hanem az építő jellegű konfliktuskezelés a lényeg. A gyakorlás során mindenki megtanulhatja az önfegyelmet, és az ellenfél kiismeréséhez szükséges alapkövetelményeket. Az aikido hosszú utat tett meg, míg világszerte népszerű lett, a története egészen 1883-ig, az alapító születéséig vezethető vissza.

shutterstock_218646658

O-szenszei története

Az aikido megalapítója Morihei Ueshiba volt. Az ő eseménydús és izgalmas élete hívta életre ezt a harcművészetet, amit ma már megannyi országban ismernek.

Ueshiba 1883-ban született Tanabe városában. Gyermekkorában gyenge és érzékeny fiú volt, de az iskola alatt testileg és szellemileg is sokat fejlődött. Egyes japán harcművészeti stílusokkal már fiatalon megismerkedett, ami segítséget nyújtott számára a megerősödésben.

Húszévesen besorozták. A katonaságban hamar kitűnt a ragyogó tehetsége, a korábbi ismeretei nagyszerű alapot biztosítottak számára. A sereget otthagyva sem feledkezett meg a tanultakról, idővel harcművészeti iskolát alapított, és kifejlesztette a saját stílusát – ekkor született meg az aikido.

shutterstock_174879977

O-szenszei tanítása napról napra, majd évről évre finoman változott. A mindennapos edzések és az idő hatására kialakult az aikido ma ismert formája. A második világháború után, 1959-ban a harcművészet híre elterjedt, és fokozatosan meghódította az egész világot.

Ami minden mástól megkülönbözteti

Az aikido középpontjában a béke megteremtése áll, ezért a gyakorlás kulcsfontosságú eleme a védekezés. A stílus igazi ismerője és követője soha nem kezdeményez harcot, és a támadás során is az ellenfél erejét vezeti el és fordítja vissza. A cél mindig saját magunk megvédése anélkül, hogy a másik számára maradandó sérülést okoznánk. A legjobb megoldás, az „építő jellegű konfliktuskezelés” áll a középpontban, amelyre minden aikidos törekszik a küzdelem során.

shutterstock_243198964

Az önvédelemre alkalmas harcművészetek között említhetjük az aikidot, a több évtizedes múlttal rendelkező japán stílust. Ennek elsajátítása minden esetben segíthet a támadás legjobb megoldásának felismerésében.

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!