Mára már ismeretes, hogy a globális klímaváltozás nem csak a sarkvidékeket érinti, bizony a trópusi erdőkre is nagy hatással van. A helyi élővilágban komoly változások történhetnek, erre pedig egyáltalán nem biztos, hogy fel vagyunk készülve.

A trópusokon élő több millió rovarfaj napjai meg vannak számlálva. Elérték tűrőképességük határát, és akár ki is halhatnak, ha egy újabb hőmérséklet emelkedést kénytelenek átélni.

24380564_m

Nem is merünk belegondolni, hogy ez milyen következményekkel járna…Az esőerdők ökoszisztémája alapjaiban rengene meg. Ráadásul A Kaliforniai Egyetem (Los Angeles) kutatói már azt is tudják, hogy a trópusi övezet egyenlítői övében élő rovarfajok többsége 1-2 fokos felmelegedést sem bírna elviselni. Ez még így is borzasztóan hangzik, hát még, ha azt is tudjuk, hogy a Föld körülbelül 900 ezer már ismert, és kb.2-30 millió  ismeretlen rovarfajának nagy része trópusi őserdőlakó.

Az 1950 és 2000 között regisztrált hőmérsékletadatokat vizsgálva a kutatók arra jutottak, hogy a jelenlegi napi legmagasabb hőmérséklet épp csak hogy elviselhető ezen rovarfajoknak, és akkor is árnyékban.

Azok a rovarok pedig, melyek szűk tűréshatárok között mozognak, képtelenek alkalmazkodni az új viszonyokhoz, ráadásul a menekülésre sem képesek.

Forrás: Proceedings of the National Academy of Sciences

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!