Hegedűs Gyula: Speciális vadásztöltények

Előzően a Brenneke-típusú töltényekkel foglalkoztunk, most a H-Mantel jelű speciális töltények kerülnek sorra. A 30-as évek közepe táján az RWS lőszergyár új típusú golyós vadásztölténnyel lepte meg a vadászokat, amely ölőerő tekintetében felülmúlt minden eddigi konstrukciót. Az átütőerőre jellemző a mkp-ban kifejezhető becsapódási energia. AZ ölőerő azonban összetettebb fogalom, amire elsősorban a lövedék deformálódásából következtethetünk. Ezt a lágy közegben elszenvedett deformációt az 1. számú ábrán láthatjuk. A H-Mantel töltények, lövedékek külső és belső szerkezetét a 2. számú ábra szemlélteti.

img_46241. ábra

img_4625
Az RWS gyár tehát a már meglevő töltényfajtához készített új típusú lövedékeket, amelyeket a külső burkolatuk formája után nevezett el H-Mantel, H-alakú (köpenyű) lövedéknek. Amint az ábrán is látható, a lövedékköpeny a közepe táján erősen hornyolt és a H betű összekötő szárára emlékeztet. A külső burkolat rozsdamentes réz és króm ötvözet. Első fele jóval vékonyabb a hátsónál az elválasztó vonal a H középső szára. A lövedék első részének szilánkokra szakadását látjuk a fényképen, míg a hátsó rész (a H összekötő szárától lefelé) szinte teljes egészében megmaradt. Előbbi a vad testében teljes bénulást okoz, utóbbi a mélyre hatolást biztosítja. (Ugyanez a funkciója Brenneke lövedékeinél a hátsó rész kemény ólom magjának).
A H-Mantel töltényeknél is magasabb a lőpor-töltet, – hasonlóan a Brennekéhez – de vannak speciális lőporral töltött töltényeik is. A cél is ugyan az: maximális lőportöltettel maximálisra emelni a lövedék kezdősebességét, a torkolati energiáját, ehhez pedig kedvező lövedékformát kell készíteni, amely hosszú távon is megtartja az átütő erejét. Vizsgáljuk meg közelebbről a lövedék becsapódási ábrákat. Az 1. számú ábrán 12,7 gramm súlyú, gömbölyű ólomhegyű lövedék 560 m/s-el való becsapódását láthatjuk 200 méterre. (Ez a távolság céltávcsővel még vadásziasnak számít.) Itt a szilánkhatás (bénító hatás) minimális, az ölő erő szempontjából alig jöhet számításba. A lövedékmaradvány 11,6 gramm, deformálódást alig mutat.
A másik ábrán a H-Mantel üreges hegyű lövedék 660 m/s-el csapódik a célba ugyancsak 200 méterről. Az egyben maradt lövedék súlya 6,6 gramm (51,9 százalék), ami azt jelenti, hogy a lövedéknek csaknem a fele szakadt szilánkokra. Mindezekből átlagon felüli ölő hatásra, átütőerőre következtethetünk.
A H-Mantel lövedékek, töltények ölő hatását saját tapasztalataim is igazolják. Tucatnyi szarvast, vaddisznót lőttem a 7X64-es, 8X68-as H-Mantel töltényekkel a szarvasbika is úgy esett össze a lövés után, mintha valami láthatatlan erő kirántotta volna alóla mind a négy lábát. De csak nyílt terepen! A legkisebb fedett terepen is nagy csalódást okozhat ez a különleges ölő erejű töltény. Nem egy biztosnak látszó „disznóm” ment el a derékmagasságú kukoricásból a lövésem után, legnagyobb bosszúságomra. Után kereséskor mindig megtaláltam a kukoricaleveleken a szétfröccsent lövedék nyomokat, mintha söréttel lőttem volna. Ebből az a tanulság, hogy csak a tisztán, tisztáson álló nagyvadra szabad H-Mantel tölténnyel lőni. Miután mindezeket a saját káromon megtanultam, nem ért csalódás a H-Mantel töltények használatával. Még egy figyelmeztetés azoknak, akik ezt a töltényt ki akarják próbálni. Csak nagy testű vadra lőjünk vele, az őznagyságú állatot valósággal széttépi. Igaz, a zsigerelésre nem lesz gondunk, de az őz leadásával, értékesítésével sem. Ezért is hangsúlyozom mindig a megfelelő töltény használatát minden vadfajra.
Jelenleg 6,5X57 (R), 6,5X68 (R), 7X57 (R), 7X64, 7X65 R, 8X57 S (IRS), 8X68 S, 9,3 X62 és 9,3 X74-es
H-Mantel töltények készülnek. Lövedékeik súlya: 8,5, 10, 11.2, 12.1 és 16.7 gramm. Az első kettő 6,5 milliméteresekhez készült, a második a 7 milliméteresekhez, a harmadik a 8 milliméteresekhez, végül a legnagyobb súlyú a 9,3 milliméteresekhez.
A felsoroltak közül szuper teljesítményűek a 6,5X68 (R) és a 8X68-as töltények. A 6,5X68-as 8,5 grammos lövedéke 985 m/s-el indul, torkolati energiája pedig 420 mkp. A 8X68-as 12,1 grammos lövedéke is szupersebességgel, 970 m/s-el indul, s torkolati energiája 580 mkp. Kategóriájában ez a töltény magasan vezet, sőt, még a nagy kaliberűek közül csak a 9,3X64-es Brenneke TUG 19 grammos lövedéke haladja túl csekély 17 mkp-dal.
A csúcsteljesítményű golyós vadásztöltények ranglistája élén jelenleg a vcm Hofe Super Express töltények állnak, amelyek 5,6-os és 7 milliméteres kaliberekben készülnek. Utóbbiakat 1940-ben hozták forgalomba, lassan 40 éves lesz, mégis alig hallunk róla valamit. Ebből arra következtethetünk, hogy elterjedése igen korlátozott s még szülőhazájában sem lett valami nagyon közkedvelt, dacára extra szuper teljesítményének. A fegyvertár jegyzékekben sem találkozhatunk velük, csupán a DWM lőszergyár prospektusában csodálhatjuk meg egyedülálló teljesítményét. Jelenleg a vcm Hofe töltények 5,6X61 (R), 7 milliméter Sup.Expr., valamint 7X75 R Sup.Expr. kaliberekben készülnek. Ezeknél a töltényhüvely megnagyobbításával speciális lőportöltettel érték el a csúcsteljesítményt. Sebességrekorder az 5,6X61-es töltény 5 grammos hegyes lövedéke 1130 m/s-el indul, torkolati energiája 325 mkp. A 7 milliméteres Sup.Expr.11 grammos lövedékének kezdősebessége 1004 m/s, torkolati energiája pedig 565 mkp.
A szupersebességű lövedékeknek nagy hátrányuk, hogy csak nyílt terepre valók, a legkisebb gally eltérítheti az irányukból.

33

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!