Különösen a hajtóvadászatokon szükséges olykor egy gyors második vagy harmadik lövés. De melyik ismétlőrendszer nyújtja ilyen esetben a leggyorsabb ismétlő lövést. 3 tapasztalt vadász segít ezt kideríteni.

Írta: all4shooters // teszt és fényképek: Andreas Wilhelmus / VISIER

A „kaliberkérdés” mellett, főleg a hajtóvadászat szezon kezdete előtt egy dolog foglalkoztatja a vadászokat, mégpedig a leggyorsabb ismétlőrendszer. Szívesen van az embereknek előítélete az olyan rendszerekkel szemben, amiket csak látásból/hallásból ismernek vagy amiket eleve hagyományi okokból elutasítanak.  Ezért a gyakorlatban kerestünk választ erre a kérdésre és próbára tettük az állandóan a „leggyorsabb ismétlőpuskaként” emlegetett fegyvereket.

Melyik ismétlőrendszer a leggyorsabb? Az ellenfelek:

Miután átgondoltuk a dolgokat, végül a tesztben résztvevő puskák az előagyszánas-ismétlő Remington 7600, az In-line ismétlő Krieghoff Semprio, az alsókulcsos Marlin GBL 1895 és két egyenes húzású: a Blaser R8 áttétel nélküli és a Merkel RX.Helix áttételes ismétlőrendszerrel – egyszerűen csak azért, hogy lássuk, hogy a Helix 1:2 arányú fogasléces hajtása még több sebességet ad-e.

A Blaser R8 egyenes húzású rendszerénél az ismétlés előtt még 45°-kal hátra kell fordítani a zárfogantyút, hogy a töltényűr kinyissuk.

Az összes fegyver – kivéve az alsókulcsos – .30-06 Springfield kaliberű, a Marlin .45-70 Government. Ezen kívül mindegyik puskára egy hajtóvadászatra alkalmas optikát tettünk.

Ki tesztelte az ismétlőrendszereket?

A sebességek tesztelésénél három tapasztalt vadász támogatott minket: Dr. Katja Kiess, Jochem Klämbt és Andreas Heim. Így a gyakorlati tesztet végző csapat csupa olyan mozgó vadászatban jártas vadászból állt, akik részben már maguk is használják vagy hosszabb ideig használták az egyik vagy másik rendszert.

A teszt menete: Ismétlőrendszerek gyorsasági próbája

Ebben a gyakorlati tesztben első sorban az volt a kérdés, hogy a vadász milyen gyorsan tud három lövést célozva leadni, lehetőleg jó találatokkal.

 

A célpont 3 db 50 méteres távolságban egymás mellé elhelyezett ovális tábla volt. A szükséges időt egy IPSC-Timer segítségével mértük. Mindhárom találatnak a céltáblák gyűrűin belül kellett lennie, különben nem volt érvényes az idő. Az értékelhetőség érdekében a lövészeknek maximum három próbálkozásuk volt fegyverenként. Ami viszont nem mindig volt elég.

Mint mindegyik egyenes húzásúnál, így az RX.Helix-nél is el kell hagynia ismétlésnél a lövő kéznek az elsütőbillentyűt.

A benyomások: Mit tudnak a különböző ismétlőrendszerek?

Egy elterjed előítéletet, miszerint ismétlésnél az optika szemtől való elnyomása a Krieghoff Semprionál a gyors célpont becélzást megnehezíti, a teszt végén már egyik lövész sem akarta megerősíteni. Az ismétlés abban a pillanatban történik, amikor a szemnek a visszarúgás miatt újra fókuszálnia kell a célzó optikára. A tesztelők véleménye egyezett abban, hogy a Semprio első sorban a hajtóvadászatra alkalmas és a magaslesről történő ismétlő lövés túlságosan kényelmetlen. Ezen kívül ismétlésnél nem kell elvennünk a lövő kezünket az elsütőbillentyűről.

Az In-line ismétlő rendszerű Krieghoff Semprionál a lövő kezünk az egész ismétlési folyamat során a pisztolymarkolaton és így az elsütőbillentyű közelében marad.

Ez a Remington 7600-ra is igaz. A pumpás puskákhoz szokott lövészek kezdetben arra panaszkodtak, hogy a zárszerkezet nyitásánál és zárásánál az erő aránya pont fordítottnak érződött. De ez sem volt zavaró pár próbálkozás után. Viszont a csak egy kemény műanyag agytalppal ellátott puska bánt a lövészek vállával a legkeményebben.

A Marlin 1895 GBL-nél ugyan eltávolodik a lövő kéz az újratöltésnél az elsütőbillentyűtől, de szinte automatikusan az eredeti pozícióba ér vissza az ismétlőkarral együtt, így ez a rendszer is spórol némi időt. Mint ahogyan a Blaser R8-nál is eközben hátul kimozdul a zárszerkezet.

A Marlin 1895 GBLnél az ismétlőkar – ami egy tengelycsapra van erősítve alul a rendszeren – alulról nyúl be a zárszerkezetbe.

Összességében a Merkel RX.Helixnek volt a legrövidebb ismétlőútja. A beépített áttételnek köszönhetően ennél a puskánál a zár csak a hátrafelé lezárt tokon belül mozog, és nem kerül bele a lövész látómezejébe. Viszont az RX.Helixnél bele kell számolni a lövő kéz útját, amíg el- és visszamegy az elsütőbillentyűhöz.

Összegzés: Melyik ismétlőrendszer győzött meg minket a legjobban?

 

A kiértékelt idők azt mutatják, hogy az egyes ismétlőrendszerek nem igényelnek túl sokat. Annál a feladatnál, ahol „három találatot kellett leadni lehetőleg rövid idő alatt” a Krieghoff Semprio teljesített a legjobban. De az eredmények tényleg szorosan egymás mellett vannak.

 

Sokkal döntőbb a sima ismétlésnél az, hogy a lövés után a fegyvert a lehető leggyorsabban ismét irányításunk alá helyezzük a puskát és gyorsabb becélozzuk az új célpontot. Ez legalább annyi időt vesz igénybe, mint az ismétlési folyamat, ami nagy részben ezzel párhuzamosan történik.

A Remington 7600-nál a töltény bevezetéséhez az előágyszánt előre, a kivetéshez hátra kell húzni.

Erre nagyon jól alkalmas a fegyver ismétlőrendszere, amivel a vadász – legyen ez anatómiai vagy fizikai okokból – a legjobban boldogul. Mindenekelőtt az a fontos, hogy a vadász szárazedzéssel és „éles gyakorlással” intenzíven megismerkedjen az adott ismétlőrendszerrel.

 

Aki sajnálja ilyesmire az időt, az inkább használjon öntöltő fegyvert vagy – lemondva a potenciális harmadik lövésről – duplacsövű puskát.

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!