Az afrikai sertéspestis jelenleg sokakat nyugtalanít. Engem is érinteni fog? Milyen intézkedésekkel tudom megelőzni a területemen? Az egyik lehetőség a vadak számának csökkentése lehet, de ezt könnyebb mondani, mint megcsinálni. Az éjszakai vadászatnál az olyan segédeszközök, mint a hőkamerák adhatják meg a döntő előnyt.

Írta: all4hunters // GearTester felhasználói teszt

Ismét zavaros időket élünk… Az ASP (afrikai sertéspestis) Németország kapuin kopogtat és eléggé tanácstalanok vagyunk. Tanácstalanok azzal kapcsolatban, hogy az ASP milyen hatással lesz ránk vadászokra a jövőben. Egy téma, amit én személy szerint a szaktudás nélkül csak nehezen tudok megítélni. Ezért egy ideje olyan kérdéseket teszek fel magamnak, mint:

  • Eljön az ASP Németországba, ha igen, mikor?
  • Hatással lesz az ASP azokra a területekre, amiken vadászok?
  • Hogyan hatna rám, ha a területeimen 50%-kal csökkenne a vaddisznóállomány?

Ezeket a kérdéseket valószínűleg sokáig lehetne folytatni és sokkal egyedibben oldalról vizsgálni. Viszont a kérdések megválaszolásánál elég gyorsan arra az eredményre jutottam, hogy: A fenébe is – én szeretem a vaddisznóimat!

Vaddisznó vadászat: egy igazi szenvedély

Ezen intelligens vad levadászása különösen izgalmas számomra. Nem szenvedek közvetlenül olyan problémáktól, mint a vadkár, vagy más pénzügyi probléma, ezért 10 vaddisznó számomra jobb egy csapatban, mint 5.

Azzal is tisztában vagyok, hogy a területi szomszédom, vagy a gazda nem feltétlenül osztja ezt a véleményt. Azonban először megpróbáltam ezeket a kérdéseket magamnak megválaszolni és a lehetséges felismeréseket levezetni.

Összességében úgy gondolom, hogy csak idő kérdése, amíg az ASP bejut Németországba. Ezen feltételezés figyelembevételével a vaddisznók védelmére csak egy dolgot tehetek: Csökkentem a létszámukat.

Méghozzá amennyire csak lehetséges! Véleményem szerint ez az egyetlen hatékony csavar, amit meg tudok húzni. Legtöbbször egy ilyen vírus eredete a túl magas populáció.

Nos, a csökkentést egyszerűbb kimondani, mint kivitelezni. Nem teszünk már most sok energiát, időt és mindenekelőtt pénzt a vaddisznók vadászatába? Szerintem de, és úgy hiszem, hogy a csökkentés a hagyományos vadászati stratégiákkal nem valósítható meg.

Új módszerek, új stratégiák és új technológiák kellenek. Hatékonyabban kell vadásznunk anélkül, hogy a vadászokhoz méltóságot elveszítsük szem elől. De ez, hogyan működhet?

A hőkamerák előnye a vaddisznók vadászatánál

Én megtaláltam a megoldásomat és sikeres is vagyok vele: 2 éve vadászok hőkamerával és az a véleményem, hogy az ilyen készülékek használata jelen pillanatban a leghatékonyabb legális eszköz a vaddisznók vadászatára. Feltétel itt azonban, hogy értsünk a dolgokhoz és legyen egy alap vadásztudásunk. Mert csupán egy hőkamerával a kezünkben már nem fogunk vaddisznót lőni.

Szántóföldek és újhold: 2 éjszaka, 2 vadász, 2 hőkamera

Az korábbi beazonosításon stb. kívül az alábbi pontokat látom mérvadónak azzal kapcsolatban, hogy egy hőkamerával miért hatékonyabb a vaddisznók vadászata:

Több nyugalom: Tisztán felismerhető a vaddisznó viselkedése. Vonul, csörtet, fülel, neszel. Ez időt ad és belső nyugalmat. Így a találgatások, hogy hol hány vaddisznó van, már a múlté.

Több tudás: Jobban megismerjük a csapatokat és egyes állatokat, megismerjük a mintákat és ismétlődéseket. A vadak és járásuk megismerése aranyat ér. Ezzel a tudással gyakran egy lépéssel előttük járunk. A csapatokat elkaphatjuk és jobban megérthetjük a viselkedési mintákat.

Több biztonság: Szinte 100 %, hogy a megfelelő egyedet lőjük ki a csapatból. Elengedhetetlen, ha csökkenteni akarjuk az állományokat. A csapatok nagyobb egyedeit is biztosan becélozhatjuk és kilőhetjük, távolságtól függően. Minimálisra csökkennek az elhibázott lövések.

Több öröm: Azáltal, hogy többet észlelünk a környezetünkből, az örömünk is nő. Egerek, patkányok, rókák és őzek, amik általában nem láthatóak a sötétben, most felélesztik a cserkelést. Érzékelhetjük a vad és állatállományt.

Több leterítés: Az első évben 42 %-kal és a második évben 76 %-kal több vaddisznót lőttem hőkamerával. A vadászó barátaim is hasonlót jelentettek.

A kis csapat közvetlenül az útnál áll, csekély fénynél. Csak egy távcsővel valószínűleg nem vehettük volna ki a vaddisznókat. Mindjárt eldördül a lövés a vadkanra (3 balról)

A hőkamera helyes kezelése!

Ahogy azt korábban említettük, ez nagyon fontos: A hőkamera egy eszköz. A használatát meg kell tanulni. Ez eltart egy ideig és biztos néhány elszalasztott lehetőség is lesz. De minden bevetésnél jobbak leszünk. Viszont a kezdettől fogva elkerülhetünk egy pár hibát:

  • Ha jobbkezes vagy, kizárólag bal szemmel nézz bele a hőkamerába. A jobb szemeddel a céltávcsőbe kell nézned.
  • Miért kell mindig ülni? Menj oda a vadhoz. Használd az utakat és lopakodjuk lassan a területen, ha jó a szél. Eközben mindig ellenőrizd a szelet!
  • Egy métert se tegyél meg lőbot nélkül!
  • Hagyd a keresőtávcsövet az autóban! Nincs rá szükséged!
  • Akaszd a hőkamerát a nyakadba, mint egy távcsövet és menet közben félkör alakban nézz balról jobbra. Nézz körül rendszeresen. Nincs a hőkamerának nyakpántja, csinálj egyet. Szükséged lesz rá!
  • A nyugalomban van az erő. Cserkelésnél mindig fontos a nyugalom. Aki rohan, veszít.
  • A megszokás teszi, a kézmozdulatoknak pontosnak kell lenniük. Próbálgasd, hogy hogyan vidd a fegyvert, lőbotot és hőkamerát, hogy a fegyvert gyorsan vállhoz tudd emelni.
  • A távolságokat nehéz megbecsülni a hőkamerával. Ezt gyakorolni kell.
  • Ha felfedezel vaddisznókat, akkor általában nagyon sok időd van. A megfigyelés az első. Hova tartanak a vaddisznók, megfelelőek egyáltalán, hol tudom elkapni őket, hol van lehetőségem. Az ösvények, utak vagy szabad területek felkínálkoznak. Azonban próbálj az utakon maradni. Csak itt tudsz szinte hangtalanul közlekedni.
  • Tarts elegendő távolságot. Néha egy lépés visszafelé a döntő faktor a sikerhez, hogy egy szituáció újra kialakulhasson.

Belépés alacsony áron. A hőkamera technológiába való belépéshez teljesen elegendő a belépő szint.

Melyik hőkamera alkalmas a belépéshez?

Térjünk rá a készülékekre. Nem egyszerű a kérdés…

Nem akarok belemerülni a végtelen részletekbe, ezeket már eléggé bemutattam. Én a gyakorlatból tudom, hogy az alábbi eljárás a legésszerűbb.

A Flir Scout TK egy szuper belépőmodell és kereken 600 euroba kerül. Már ennél a modellnél is betekintést kapunk abba, hogy alapvetően mire képes egy hőkamera. Itt tudni kell, hogy a Flir Scout TK teljesítményben kb. 20%-át tudja annak, amit egy közép árkategóriás Pulsar (kb. 2.300 euro) tud.

Ha tetszik nektek a hőérzékelős technológia és sikeresek vagytok vele, akkor egyszerűen adjátok el a Flir Scout TK-t és vegyetek egy Pulsart. Itt szívesen beszélek a Pulsar Helion XQ38-ról, mint ajánlott készülékről. Egy mindenes, ami az erdőben és a mezőkön vadászókat is boldoggá teszi.

Ha a vaddisznó állományok ritkításáért elvégzett intézkedésekről beszélünk, akkor az egyik legfontosabb pont az, hogy jobban megértük a vadat. A hőkamerák által egy olyan eszközt kapunk, amivel pontosan ezt tehetjük!

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!