A Zeiss úgy jellemzi a VICTORY V8 1.8-14×50-et, mint „mindenes a céltávcsövek között”. Jól alkalmazható szinte minden vadászati körülmények között. De be is váltja a céltávcső a vadászati bevetésen azt, amit ígér? Itt elolvashatják a GearTester felhasználói tesztjében.

Írta: all4hunters // GearTester felhasználói teszt

Ez ma nem egy klasszikus teszt lesz, hanem inkább egy hosszú idejő tapasztalati beszámoló az egyik céltávcsövemről. Ez az optika nem egy új megjelenés és valószínűleg már a legtöbben ismeritek: a ZEISS VICTORY V8 1,8–14×50. A Zeiss besorolása szerint ez egy „abszolút mindenes” és én, aki már jó 3 éve használom kijelenthetem, hogy nem túloznak. Annak idején azért döntöttem ezen céltávcső mellett, mert épp akkor jelent meg a piacon. Ezen kívül sok szempontból – legalábbis számomra – egy kis forradalom volt.

Főleg azért érdekelt, mert kiküszöbölte a .308 Win. hátrányait a lövedékesés-kiegyenlítővel (ASV). Ezen kívül egy „mindenes” puskát akartam és ez a választás jónak tűnt. Egy Blaser R8 Professional Success puskára tettem fel, és ezen a puskán van még ma is. Még ha a fegyveren itt és ott változtattam is (csövet lerövidítettem, hangtompító, pofadékot megemeltem, felhúzó kart kicseréltem stb…) a céltávcső nem változott.

A ZEISS VICTORY V8 1,8-14×50 céltávcső első benyomása

 

Nagyon jól emlékszem arra, amikor a távcsövet először a kezembe vehettem. A 36 mm-es tubus szinte távolságért kiált, mivel lehetővé teszi a megfelelő állítási tartományokat. Jónak találom azt is, hogy a távcső arányai tényleg összeillőek.

 

Ezáltal a céltávcső egy csodálatos egységet alkot a fegyverrel. A kivitelezés kifogástalan, masszívnak és értékesnek tűnik.

 

Végül a világítópont is csodálatos: finom és nagyon jól beállítható. Az állítókerék lágyan és játékmentesen fut, itt a technika megszállottjainak gyorsabban ver a szíve.

A ZEISS VICTORY V8 céltávcső nagyon jó egységet alkot a Blaser R8 Professional Success vadászpuskával.

ZEISS VICTORY V8 1,8-14×50: a céltávcső bevetésen

Az otthoni területeken legtöbbször klasszikus lesvadászaton használtam a céltávcsövet. 120 méteres erdei távolságokig. Persze mivel ez egy vadászati alapszituáció, nem voltak nagy kihívások az optika számára. Mindig hűséges társam volt. Mivel tulajdonképpen kezdetektől fogva világítóponttal vadászok, örültem, hogy a világítópontot mindig nagyon finoman be lehet állítani a fényviszonyoknak megfelelően.

Az 50 mm-es objektívátmérőnek köszönhetően az esti lesvadászatnál sem volt semmi probléma a céltávcsővel. Gyakran itt derül ki, hogy melyik céltávcsövek igazán jók. Némelyik optikánál túl erős a világítópont, vagy a kép elmosódott. Ennek azonban nyoma sem volt. Még a hajtóvadászaton is nagyon jó benyomást tett. Főleg azért volt érdekes számomra, mert csak ritkán veszek részt hajtóvadászatokon és nem akartam beszerezni egy külön optikát erre a célra. 1,8-ra tekerve ez csodálatosan megfelel.

Nálam egy további érdekesség az is, hogy születésemtől fogva egy szaruhártya görbülettel rendelkezem és tulajdonképpen szemüveges vagyok. De mivel nincs szükségem erős szemüvegre, vadászatnál gyakran elhagyom a szemüveget. Ez viszont azt jelenti, hogy az optikákkal szemben támasztott követelményeim egy kicsit magasabbak.

A dioptriakiegyenlítés tökéletesen működik. A távcső azonban nem tudja kiegyenlíteni az optikai tengelyem eltérését. Ezért viselek szemüveget a mindennapokban. Ez főleg a világítópontnál vehető észre. Ezért a kis hajtóvadász optikákat amúgy sem tudom használni.

 

A gyenge látásom miatt, a világítópont egy elkenődött pacának néz ki. De a ZEISS VICTORY V8-cal itt sem voltak nagy gondjaim. Ugyan egy kicsit kirojtosodottnak látom a világítópontot, de inkább csak akkor, amikor otthon erre koncentrálok. Mihelyt felülök a lesre, vagy vadat látok, más dolgom is van, mint azt nézegetni, hogy a világítópont minimálisan fénylik-e. Itt különösen a világítópont finombeállítása segít nagyon!

A ZEISS VICTORY V8 egy nagyon jó dioptriakiegyenlítést tesz lehetővé. Ezáltal az egyéni látáshoz állíthatjuk be.

Ami a lövedékesés-kiegyenlítőt (ASV) illeti, az is kifogástalanul működik. Az éppen szükséges gyűrű számítása a megfelelő skálázással a weboldalon történik percek alatt. Sok lőszermárka gyári töltényeinek az adatai nagyon terjedelmesen megtalálhatóak és az utóbbi években még egyszer át is dolgozták. Saját adatokat is megadhatunk.

 

Minden általam tesztelt lőszer és a hozzájuk ajánlott gyűrűk tökéletesen összepasszoltak. Természetesen az egészet „szárazon” kellene tesztelni, amit én az Ulm-i lövő központban (Müller Schießzentrum Ulm – MSZU) 300 méteren meg is tettem sikeresen és nagyon jól szórakoztam közben.

ZEISS VICTORY V8 1,8-14×50: Az ASV nem mindig előnyös

De mégis egy kritikus gondolat az ASV-hez: Bármilyen szórakoztató is a technika, jól át kell gondolni, hogy szükséges ill. van-e értelme az ASV-nek. Sok vadászati szituáció gyors cselekvést kíván és némely helyzetben jobban örültem volna egy sima távolságra belőtt fegyvernek.

Előjön a vad, távolságot mérni, bizonytalanság miatt esetleg újra mérni és máris elúszott a lehetőség. De ez egy olyan döntés, amit minden vadásznak saját magának kell meghoznia. A Zeiss minden lehetőséget felkínál, a többi rajtunk múlik. Én a VICTORY V8-at 100 méterre belőve használom, tehát az ASV gyűrűhöz passzolóan.

A ZEISS Victory V8 a gyakorlatban: A sokféle beállítási lehetőség lehetővé teszi minden vadásznak, hogy megtalálja a számára optimális beállítást. Ezen felül van egy ASV.

Általában azonban „4 kattintással feljebb” állítottam. Ilyenkor egy sima belövési beállításnál vagyok és kétség esetén nem kell tekernem az ASV-t. Mivel azok a helyzetek, ahol az ASV-t tényleg értelmesen használhatnám, nálam még ritkábbak, mint gondoltam. De mégis tudom, hogy ha eljön az ideje, akkor bízhatok benne.

Botlások a Zeiss Victory V8 céltávcső alkalmazásánál.

Ahol fény van, ott van árnyék is. De gyorsan hozzátenném, hogy nem nagy. Amennyiben a céltávcső teljesítette kötelességét, ahogy kell, nem volt probléma. Azonban a 3 év alatt volt 2 kisebb kiesés. Mindkét esetben a világítópont kapcsolója adta meg magát. A vékony fóliakapcsolók már csak sérülékenyek. Az első alkalommal beküldtem a távcsövet a Zeiss szervizbe és 2 nap múlva visszakaptam megjavítva. Persze dühítő, főleg mert egy Brandenburg-i vadászati meghívónál történt. De a csúcs szerviz az ilyesmit gyorsan elfeledteti.

A második alkalommal, szintén egy hajtóvadászaton Mecklenburgban, a világítópontot fel tudtam éleszteni egy darab műanyag fóliával, amit átmenetileg betettem a kapcsoló alá, mivel nem rugózott vissza. Miután felvettem a kapcsolatot a Zeiss-szel, hogy időközben felismerték a problémát. A Zeiss úgy döntött, hogy egy másik elemet alkalmaznak. A második meghibásodásnál a Zeiss rövid időn belül és kellemes meglepetésként egyszerűen kicserélte a céltávcsövet egy átdolgozott változatra. Mi kell még?

A vevőszolgálat is gyorsan és bürokráciamentesen elintéz minden ügyet. A Zeiss átdolgozta a modellt és a régit újra cserélte.

Egyébként lényegesen észrevehető a különbség a régi alkatrészhez képest. Sokkal jobb a nyomópont és ellenállás, mint az első széria kapcsolójánál. Szerintem ezzel le is zárhatjuk a világítópont kapcsoló fejezetet. Remélem, hogy az eddig kitűnő szerviz továbbra is megmarad.

 

Aminek még örülnék, ha több választék lenne az objektív fedélből. Egyszerűen nem szeretem a hagyományosakat. Ezért láttam el az összes távcsövemet kipattintható fedelekkel. A Zeiss árul a VICTORY V8-hoz egy jó minőségű és masszív kipattintható fedelet, de csak az objektívre, az okulárra nem. Én viszont szeretem mindkét oldalt lezárni.

ZEISS VICTORY V8 1,8-14×50 céltávcső összegzés

Még ha időközben az egyik vagy másik fegyver csatlakozott is az igásállatomhoz és más gyártók céltávcsöveit is használom: A ZEISS VICTROY V8 1,8-14×50 számomra egy bank és az is marad. Minden esetre még nem találtam olyan vadászati helyzetet, ahol nem nyújtott jó szolgálatot. És ha valamikor nem sikerült, akkor én voltam a hibás.

A ZEISS VICTORY V8 céltávcső minden vadászati szituációra alkalmas. A klasszikus lesvadászathoz is és a hajtóvadászathoz is.

Eddig a Zeiss abszolút betartja azt, amit ígér: az „abszolút mindenest”. Mivel jelenleg azon gondolkodom, hogy bővítem a Blaser felszerelésemet egy .300 WinMag cserecsővel, jelenleg a ZEISS V6 irányába húzok. Ha bármikor történne valami, a szerviz tényleg kitűnő!

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!