Ma már szinte elképzelhetetlen a vadászat, a természetjárás, vagy a technikai sportok nagy része a Gore-tex nélkül. Mindannyian ismerjük és szeretjük a speciális lélegző membránból készült ruhadarabjainkat, de nem biztos, hogy tisztában vagyunk vele, konkrétan mit is viselünk.

Nos, a Gore-tex története 1958-ban kezdődött, amikor Wilbert L. Gore és felesége egy kísérlet során felfedezték a teflont, vagy kellemetlenebbik, bár hivatalosabb nevén a polietraflouretilént.

shutterstock_313666625

10 évvel később már a hadsereg, az űrkutatás és hatalmas fejlődésben lévő elektrotechnikai ipar is Gore cégének legkomolyabb megrendelői közé tartozott.

Ekkor aztán a feltaláló fia úgy döntött, hogy tanulmányozza egy kicsit szülei világsikert hozó anyagát. Kipróbálta, hogy mi volna, ha megnyújtanánk a teflont, hátha lehet belőle valamiféle szövetet is készíteni. Sikerült.

Az eredmény egy olyan, lyukacsos, légáteresztő, ugyanakkor vízlepergető hatású  szövet lett, amely némi újragondolást követően alkalmazhatóvá vált a technikai ruházatok gyártási folyamatában. Lásd: az 1970-es évek hegymászói már előszeretettel hódították a csúcsokat Gore-tex-ből készült ruháikban.

Miért olyan jó a Gore-tex?

Ha olyanokat kérdezünk, akiknek konkurenciája a Gore-tex (bár ők már szinte teljesen eltűntek a piacról), azt válaszolják, hogy valójában nem is jó, csak hatalmas a brandje.

A valóság azonban azt mutatja, hogy az anyag tényleg forradalmi újítása volt a fiatal Gore-nak, mert olyan textíliát hozott létre, amely tökéletes gátat szab a szélnek, illetve a behatolni kívánó nedvességnek, mindezt olyan formán, hogy a víznél apróbb molekulaszerkezettel bíró vízpárát már gond nélkül átengedi.

Ugyanakkor a szövetet nem kell sokszor rétegezni, tömege nem mérvadó, így a belőle készült ruhák könnyűek és kényelmesek, egész nap gond nélkül hordatóak.

Ápolni ellenben szükséges!

Jó tudni, hogy a Gore-tex-ből készült ruhákat rendszeresen kezelni kell egy speciális impregnáló szerrel, funkciójukat csak így képesek hosszú távon is megőrizni, hiszen a lyukacsos szerkezet, ha eltömődnek a rések, már nem lesz képes átengedni a párát, s egy idő után már a külső nedvességet is átengedi.

Rendszeres ápolás mellett ellenben élethosszig társunk lehet egy jó Gore-Tex kabát a természetjárásban.

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

A többi cikket se hagyd ki!